Co to jest Coolsculpting?

Coolsculpting to procedura redukcji tkanki tłuszczowej przez jej zamrożenie. Olbrzymią zaletą zabiegu jest jego nieinwazyjność, dzięki czemu nie wymaga rekonwalescencji. Urządzenie do Coolsculptingu wykorzystuje znane od dawna zjawisko kriolipolizy. Komórki tłuszczowe są poddawane działaniu bardzo niskiej temperatury, co powoduje ich śmierć, a następnie naturalne usunięcie przez układ limfatyczny. Coolsculpting jest najczęściej stosowany na obszarach takich jak: podbródek, szczęka, brzuch, boczki, pośladki, uda i ramiona

Jak wygląda zabieg Coolsculpting?

Urządzenie Coolsculpting jest wyposażone w aplikator, który dzięki zastosowaniu zasysania próżniowego wciąga fałdy skóry do zagłębienia. Tam następuje proces zamrażania komórek tłuszczowych. Aplikator ma ponadto wbudowane czujniki monitorujące temperaturę skóry, dzięki czemu cały proces przebiega jest równomierny i przebiega pod kontrolą. 

Czas trwania zabiegu Coolsculpting jest uzależniony od powierzchni ciała, która jest mu poddawana. Zazwyczaj rozciąga się od 45 minut do nawet 3 godzin. Niektóre kliniki udostępniają w tym czas telewizor, który umożliwia na przykład oglądanie filmów. 

Pierwsze przyłożenia aplikatora do skóry mogą wywołać uczucie przenikającego zimna, ale po kilku minutach skóra zaczyna przyzwyczajać się do chłodu i lekko drętwieje, co zapewnia efekt naturalnego znieczulenia. Coolsculpting nie jest więc zabiegiem bolesnym, a jedynie lekko dyskomfortowym.  

Jak przygotować się do zabiegu Coolsculpting?

Chociaż Coolsculpting jest zabiegiem bezinwazyjnym i bardzo bezpiecznym, nie należy go lekceważyć. Przed wykonaniem wymrażania konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni możliwe do uzyskania efekty oraz liczbę zabiegów konieczną do ich uzyskania. Podczas takiej wizyty wskazywane są konkretne obszary zabiegowe, co pozwala również dokonać szczegółowej wyceny kosztów. Zazwyczaj zaleca się przeprowadzenie przynajmniej 2-3 zamrożeń jednej partii ciała. Odstępy między nimi powinny wynosić około 6 tygodni. 

Ponadto przez 3-4 dni przed zabiegiem Coolsculpting powinniśmy pić co najmniej 1,5 l wody na dzień. Aby proces usuwania zniszczonych komórek tłuszczowych przebiegał szybko i sprawnie, przez 2 miesiące po zabiegu również warto się nawadniać.

Zobacz też: Liposukcja laserowa – ten zabieg wyszczupla, ujędrnia i odmładza. Jaka jest cena?

Czy Coolsculpting gwarantuje zniknięcie tłuszczu na zawsze? 

Urządzenie do zabiegu Coolsculpting wykorzystuje technologię posiadającą certyfikat Amerykańskiej Agencji ds. Żywność i Leków (FAD), co stanowi gwarant wywoływania zjawiska kriolipolizy. Oznacza to, że zamrożone i usunięte komórki tłuszczowe nigdy już się nie "odrodzą". Jednak należy pamiętać, że efekty wcale zamrażania nie muszą utrzymać się do końca życia. Jeśli nie będziemy dbać o dietę i aktywność fizyczną, na miejscu dawnej tkanki tłuszczowej pojawi się nowa. Procedurę powinnyśmy więc traktować, jak ułatwienie na drodze do uzyskania wymarzonego owalu twarzy czy wyszczuplanie sylwetki, a nie zamiennik zdrowego stylu życia. 

Jak szybko zobaczymy efekty zabiegu Coolsculpting?

Ponieważ zabieg Coolsculpting to nieinwazyjna metoda, której zadaniem jest pobudzanie naturalnych procesów metabolizmu, jego efekty nie są natychmiastowe. Na pełne rezultaty pierwszego zabiegu trzeba poczekać około 6 tygodni. Do uzyskania redukcji na poziomie 20-25 proc. potrzebne są zazwyczaj 2-3 zabiegi. Ich rezultaty zobaczymy po okresie od 2 do 6 miesięcy. Nie ma co ukrywać – metoda kriolipolizy wymaga od nas nieco cierpliwości.

Kiedy naprawdę warto zdecydować się Coolsculpting?

Nie w każdym przypadku Coolsculpting jest najlepszą metodą redukcji tłuszczu. Po pierwsze zabiegowi nie zostaną poddane bardzo małe partie skóry, których aplikator po prostu nie wessie. Problematyczne są na przykład podbródek i linia żuchwy. Ich zamrażanie przynosi świetne efekty, ale otłuszczenie tych miejsc musi być naprawdę znaczne, aby urządzenie zadziałało. Wiele pacjentek narzeka również na nieprzyjemne doświadczenie “przyduszania” gardła podczas zabiegu modelowania szyi. Indywidualną ocenę sytuacji trzeba zawsze powierzyć lekarzowi specjaliście. 

Coolsculpting szczególnie poleca się w przypadku tak zwanego opornego tłuszczu na brzuchu czy biodrach. Te części ciała często nie poddają się ani ćwiczeniom, ani diecie, a warstwa znajdującego się tam tłuszczu całkowicie przykrywa mięśnie. Trzeba jednak pamiętać, że u osób otyłych coolsculpting nie usunie całego zbędnego tłuszczu z brzucha czy pośladków. Zabieg nie powinien być więc traktowany jako sposób na odchudzanie bez wysiłku, ale częściowe odtłuszczenie trudnych do samodzielnego wymodelowania miejsc. 

Jak czujemy się po zabiegu? 

Zaraz po zakończeniu procesu zasysania osoba przeprowadzająca zabieg wykonuje specjalny masaż, który ma na celu rozmrożenie oraz pobudzenie krążenia krwi i limfy. Dla niektórych osób ta część zabiegu może być lekko bolesna lub nieprzyjemna, ponieważ dotyk jest dość intensywny i głęboki.