Algi i wodorosty w pielęgnacji skóry 

Rośliny wodne, od wieków używane były w pielęgnacji skóry, a nawet leczeniu niektórych skórnych dolegliwości. Niegdyś popularnym zabiegiem detoksykującym organizm, były okłady z namoczonych wodorostów, które miały oddziaływać na pory skóry i pobudzać je do wydalania toksyn. Dziś, wyciągi z morskiej fauny znaleźć możemy w wielu kosmetykach, na przykład uwielbianej przez gwiazdy marki La Mer, której skład w większości opiera się na skarbach morza. Wodorosty, dzięki temu że żyją i odżywiają się w środowisku wodnym, są doskonałym źródłem wielu minerałów, aminokwasów i witamin, a ponadto, doskonale wiążą wodę.

Jakie właściwości mają algi?

Dzięki temu, że są w stanie związać duże ilości wody, wodorosty to świetny humektant, niektórzy twierdzą, że skuteczniejszy niż sam kwas hialuronowy. Dzięki tej właściwości, są wykorzystywane nie tylko w kremach nawilżających, ale również w zabiegach intensywnie nawadniających skórę. Maski zawierające wyciągi z wodorostów są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, a tamtejsze gabinety kosmetyczne bazują na roślinach żyjących w zimnych, czystych wodach. Algi odżywiają się przez osmozę - czyli ważne jest, aby ich środowisko było wolne od zanieczyszczeń i toksycznych substancji. 

Wodorosty są również źródłem minerałów, takich jak magnez, fosfor, potas, czy cynk, oraz witamin: C, E i K. Ich dobroczynne działanie na skórę potęguje zawartość kwasów tłuszczowych i aminokwasów. To jeszcze nie wszystko! Ekstrakty z alg znajdziesz w wielu kosmetykach o profilu anti-aging nie bez przyczyny - zawierają antyoksydanty, dlatego ich stosowanie neutralizuje wolne rodniki i doskonale sprawdza się jako ochrona przed miejskimi zanieczyszczeniami powietrza. 

Dla kogo kosmetyki z wodorostami?

Mimo, iż niemal każda substancja może być alergenem, używanie wodorostów w pielęgnacji wiąże się z bardzo małym ryzykiem podrażnień. Są bardzo łagodne, dlatego mogą być stosowane przy każdym rodzaju cery, nawet przy wrażliwej. Skóra trądzikowa również doceni produkty z zawartością wodorostów, ze względu na ich złuszczające i przeciwzapalne właściwości. W końcu, kremy z wyciągami z alg i wodorostów są szczególnie polecane dla posiadaczek skóry przesuszonej i dojrzałej, jako dodatkowa kuracja wspomagająca absorpcję innych składników aktywnych.