1 tydzień

Miesiączkujesz. Na razie maleństwo istnieje tylko w twoich marzeniach. Ale już niebawem może się to zmienić...

2 tydzień

Miesiączka minęła. Powoli dojrzewa w twoim jajniku komórka jajowa, która będzie czekać na zapłodnienie.

3 tydzień

Intymne zbliżenie. Rozpoczął się wyścig plemników. Meta - jajowód. Zwycięzca jest jeden. W ten sposób powstaje nowe ŻYCIE. Już teraz zapadła decyzja, czy urodzisz chłopca, czy dziewczynkę.

4 tydzień

Wszystko przebiega precyzyjnie, a zmiany zachodzą z godziny na godzinę. Zarodek jest przezroczysty i przypomina galaretkę. Jest wielkości kropki na końcu zdania.

5 tydzień

Zaczyna się kształtować układ nerwowy. Początkowo przypomina rynnowatą szczelinę. Do "zamykania się" ten "naleśnik" potrzebuje kwasu foliowego.

6 tydzień

Malec jest wielkości ziarna pieprzu. Ma ogonek i dużą głowę, poniżej której pojawiają się zawiązki ramion i nóg. Serce tętni.

7 tydzień

Mózg rośnie szybko i jak gałązka wypuszcza pączki: to nerwy. Na końcu ramion i nóg powstają rozszerzenia: przyszłe dłonie i stopy. Maluch jest jak ziarnko grochu.

Zobacz także:

8 tydzień

Wątroba wkrótce zacznie produkować krew. Jelita nie mieszczą się w brzuchu dziecka i zostają wypchnięte na zewnątrz, do pępowiny. Dziecko jest wielkości landrynki.

9 tydzień

Kręgosłup dziecka jest cienki jak szpilka, a żebra jak włosy. Malec ma 16–18 mm wzrostu, tyle co fasolka. Powieki zbliżają się do siebie i zakrywają oczka.

10 tydzień

Waży tyle, co setna część tabliczki czekolady. Ręce zbliżają się do siebie, jakby dziecko chciało się objąć. Zanika ogon.

11 tydzień

Zaczyna się proces, dzięki któremu za kilka tygodni dowiesz się, czy w brzuszku jest królewna, czy królewicz. Malec ma 5 centymetrów, tyle co kurze jajo.

12 tydzień

Dziecko jest wielkości brzoskwini. Na jego twarzy można dostrzec nosek i oczy umiejscowione z boku głowy. Teraz buzia będzie już tylko pięknieć.

13 tydzień

Twój maluszek wyciąga rączki, ziewa, marszczy czoło. Jesteście ze sobą połączeni przewodem życia - pępowiną.

14 tydzień

Dziecko ma 9 centymetrów wzrostu i waży 45 gramów. Pływa w swoim owodniowym basenie, fika koziołki, wymachuje rączkami, garbi się i prostuje. Te harce ćwiczą układ nerwowy i mięśnie oraz koordynację ruchów, a także zmysł równowagi.

15 tydzień

Tułów szybko "goni" rosnącą głowę. Jądra zaczęły wędrówkę z brzucha do moszny. Swe miejsce zmieniają też jajniki.

16 tydzień

Malec reaguje na dźwięki, choć uszy nie słyszą. To skóra czuje wibracje. Dziecku udaje się włożyć kciuk do buzi!

17 tydzień

Mały człowiek doskonali zmysł dotyku, np. gładzi się po twarzy. Jego serce przepompowuje aż 30 litrów krwi dziennie, choć ma kilkanaście milimetrów wielkości. Płuca wypełnione są wodami płodowymi.

18 tydzień

Dziecko ma już własny "dowód osobisty": układ linii papilarnych na opuszkach małych paluszków.

19 tydzień

Dziecko do momentu narodzin przytyje dwudziestokrotnie! Uczy się "oddychać", nabierając i wypierając wody płodowe. Doświadczony lekarz, który dysponuje dobrym aparatem USG, dojrzy, czy wiercipięta w brzuchu mamy to panna czy kawaler. Zatem możecie już wybierać imię!

20 tydzień

Gdy przystawisz do brzucha latarkę, malec - choć ma zamknięte oczy - zauważy poświatę. Wyciągnie do niej rączki, odwróci głowę, a jego serce będzie szybciej bić. Najmilsze dźwięki to głos i rytm serca mamy. Czuje zapachy i zapamiętuje je - dzięki temu po porodzie odnajdzie pierś.

21 tydzień

Malec "nabiera ciałka". W ciągu tygodnia może przytyć nawet 70-80 gramów, czyli niemal tyle, co małe opakowanie herbatników. Zaczyna... śnić.

22 tydzień

Maleństwo reaguje na zmianę temperatury. Dlatego rusza się w kąpieli i gdy zjesz coś ciepłego. Coraz lepiej słyszy i czuje wibracje. Nie wstydź się mówić do brzucha, śpiewać, opowiadać rymowane bajki. Otaczaj dziecko miłymi dźwiękami.

23 tydzień

Choć maluszkowi przybywa tkanki tłuszczowej, nadal jest chuderlaczkiem, ale już zdecydowanie bardziej zgrabnym niż kilka tygodni temu. Malec ma około 20 centymetrów, a gdyby stanął na baczność zbliżyłby się do 30 cm.

24 tydzień

Mieszkaniec brzucha ma połowę swej ostatecznej długości. Wzmacniają się jego mięśnie i kostnieje szkielet. Maluszek nabiera sił. Zamiast "muśnięcia motyla" czujesz potężne kuksańce, jakby w brzuchu mieszkał mały bokser albo karateka. Ostry lub głośny dźwięk oraz twoje silne emocje mogą obudzić dziecko, a jazda samochodem uśpić.

25 tydzień

Malec ma 22 centymetry długości. Waży ok. 700 gramów. Ma już wszystko, czego potrzebuje do życia, a jego narządy rosną...

26 tydzień

Dziecko jest zdolne odczuwać ból. Na przykre bodźce, np. uderzenie w maminy brzuch lub silny skurcz macicy, reaguje niezadowoleniem: grymasem twarzy, nagłym cofnięciem, ruchami rąk i nóg. Jego ciałko zaczyna nabierać powoli "tłuszczyku".

27 tydzień

Malec ma od czubka głowy do pupy ok. 25 centymetrów i waży kilogram. Jeśli to dziewczynka, jajniki produkują hormony i zawierają tysiące komórek jajowych, które w dorosłym życiu będą się uwalniały podczas owulacji. Jądra chłopca wciąż w drodze.

28 tydzień

Podczas snu w głowie dziecka "układa" się zdobyta wiedza: zasłyszane dźwięki, smak wypitych wód. Pojawiły się rzęsy i brwi, a na głowie czuprynka. Malec lubi odgłosy dochodzące z twojego organizmu: bicie serca, bulgotanie w żołądku.

29 tydzień

W korze mózgowej powstają ośrodki, np. mowy, słuchu, węchu, czucia. To coś w rodzaju różnych wydziałów w jednym wielkim biurze. Malec ma podkulone nogi. Gdy próbuje je wyprostować, na twoim brzuchu robi się wyraźna wypukłość.

30 tydzień

Dziecko ma 27 centymetrów wzrostu. Kończy się tworzenie krwi w wątrobie i śledzionie. Odtąd miejscem produkcji krwi będzie szpik kostny maluszka.

31 tydzień

Twoje samopoczucie i tryb życia wpływają na rozwój emocjonalny i psychiczny dziecka. Badania dowodzą, że w ostatnich miesiącach ciąży maluch nie tylko zapamiętuje bicie serca i głos mamy, ale całe zasłyszane zdania.

32 tydzień

Maluch może leżeć głową w dół i wcale nie odczuwa tej pozycji jako niewygodnej. Wręcz przeciwnie - jest mu tak bardzo dobrze! Między tobą a dzieckiem rozpięty jest centymetrowej grubości most: pępowina. Biegną w niej trzy naczynia krwionośne: całodobowy system komunikacji między wami. Transport produktów odżywczych, tlenu i... dobrego (lub złego) nastroju.

33 tydzień

Dziecko waży ponad 2 kg i ma ok. 42-45 centymetrów wzrostu. Teraz każdy maluszek ma swój patent na radzenie sobie z odczuwanymi emocjami. Jeden ssie kciuk, inny namiętnie połyka wody płodowe, a kolejny radośnie trąca pępowinę.

34 tydzień

Macica staje się już dość ciasnym domkiem. Dlatego dziecko nie fika koziołków. Za to wierci się i przeciąga.

35 tydzień

Dziecko waży już prawie 2,5 kg i ma 44 cm długości. Doskonali się jego system odpornościowy. Przejmuje od ciebie przeciwciała: obronną armię, która będzie go wspierała w walce z zarazkami przez kilka pierwszych miesięcy po porodzie.

36 tydzień

Malec ma od głowy po pupę ok. 34 centymetry, a mierzone od czubka głowy po stopy nawet 46. Waży ponad 2,5 kg. W tym tygodniu dno macicy sięga najwyżej, aż pod piersi. Za kilka dni maluch zapewne nieco się obniży i będzie ci łatwiej oddychać.

37 tydzień

Dziecku jest już ciasno. Włosy na głowie są grubsze, choć po porodzie może ci się wydawać, że przypominają piórka. Paznokcie „dowędrowały” do opuszek palców.

38 tydzień

Dziecko jest pulchne, różowe i waży ok. 3 kg. Nogi ma ugięte w biodrach, kolanach i mocno skulone, jakby siedziało po turecku w małej kapsule. Próbuje się przeciągać, prostować kręgosłup. Jego narządy i układy są już wykształcone.

39 tydzień

Głowa dziecka jest mniejsza w stosunku do reszty ciała, choć w najszerszym miejscu jej obwód nieco przewyższa obwód klatki piersiowej. Dlatego to główka będzie torowała reszcie ciała drogę przez kanał rodny. W jego naczyniach płynie 300 mililitrów krwi. Teraz pozostaje oczekiwanie na rozpoczęcie akcji porodowej.

40 tydzień

Za wami 266 dni oraz ok. 6380 godzin. Aż trudno uwierzyć, że w ciągu 9 miesięcy z komórki, przy której łepek od szpilki to olbrzym, rozwinął się kandydat na noworodka. Waży ok. 3,5 kg i ma 55 cm długości. Gotowi? Poród start! Do zobaczenia po drugiej stronie brzucha...

To ważne !

Początkujące mamy pierwsze ruchy czują zwykle w 20. tygodniu ciąży. Jeśli będzie to twoje kolejne dziecko, poczujesz je wcześniej, bo w 18., a nawet pod koniec 16. tygodnia.