O co chodzi z tym glutenem?

Gluten to jeden ze składników jedzenia, którym od kilku lat straszną nas nagłówki artykułów i producenci produktów spożywczych. Jest to białko występujące w pszenicy i jej odmianach, więc jego duże ilości znajdziesz w makaronach, pieczywie, niektórych kaszach i innych przetworzonych produktach. Czy opakowanie produktu mówiące „gluten free” to zbawienie czy chwyt marketingowy? Otóż trwała nietolerancja glutenu, czyli celiaklia, to poważna choroba dotykająca niewielki procent populacji, natomiast nie znaczy to, że możemy traktować go z przymrużeniem oka.

Gluten a skóra - jakie są objawy alergii na gluten?

Najbardziej dokuczliwymi objawami skórnymi spożycia glutenu, towarzyszą osobom chorym na celiaklię, czyli całkowitą nietolerancją glutenu. Jego spożycie może w takiej sytuacji spowodować nawet swędzącą wysypkę, rumień, pęcherze na skórze, a często jest mylona z atopowym zapaleniem skóry czy nawet egzemą. Jeśli natomiast zmagamy się z alergią na gluten, składnik ten uruchomi nasz układ odpornościowy i wywoła stany zapalne, objawiające się również na skórze – w tym trądzik, białe grudki na twarzy, czy opuchliznę okolic oczu. Oprócz tego, długotrwałe przyjmowanie glutenu osłabia strukturę jelit, a dokładnie kosmki jelitowe, co prowadzi do zaburzenia wchłaniania cennych substancji odżywczych – również tych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie skóry.

Kto nie powinien jeść glutenu?

Jeśli nie odczuwasz negatywnych symptomów po spożyciu glutenu, w tym bóli brzucha, czy mdłości i nie masz stwierdzonej choroby, nie powinnaś zanadto przejmować się obecnością glutenu w diecie. Warto jednak wybierać produkty z małą jego zawartością, lub ograniczyć. gluten spożywany w na co dzień. Co prawda, jak dotąd badania nie wykazały bezpośredniego wpływu glutenu na trądzik u osób zdrowychale potwierdzenie tego, że jedzenie niezdrowych fast-foodów, przetworzonej żywności pełnej konserwantów i ostrych przypraw może nasilać tę przypadłość, zajęło lekarzom również kilka dobrych lat. Przesłanki o negatywnym wpływie glutenu i tzw. "twarzy glutenowej" są jednak tak powszechne, iż będąc fanką tematów beauty, warto obserwować ten temat.