Komary, a raczej ich samice potrafią skutecznie obrzydzić nam letnie wieczory, w tym roku przyparły jednak też atak w ciągu dnia i w pełnym słońcu. Pytamy: co się dzieje? Czy 2020 rok może być jeszcze bardziej rozkapryszony i męczący? 

Nie dość, że nie dają spać w nocy, to ich bolące ugryzienia i swędzące ślady po nich sprawią, że w przerwach między desperackim drapaniem, szukamy skutecznych środków odstraszających. Specjaliści rozkładają ręce - trudno jednoznacznie określić co spowodowało tę komarzą inwazję i jak się przed nimi chronić. Czy są jakieś skuteczne sposoby, by pozbyć się tych natrętów? 

Komary: czy istnieją skuteczne sposoby na komary?

W poszukiwanie skutecznych sposobów na komary dotarłyśmy na stronę Pana Tabletki, który podpowiada jakimi kryteriami kierować się przy wyborze produktu odstraszającego komary. Za priorytet uznaje on obecność i zawartość składników odstraszających komary.

Oto kilka zasad, które według Pana Tabletki chronią przed komarami:

- Używaj moskitier na oknach i wózkach dziecięcych;

- Używaj bezzapachowych mydeł i unikaj perfum;

 - Zakładaj skarpetki i ubrania, które pokrywają większość ciała;

 - Unikaj spacerów w godzinach największej aktywności owadów i pajęczaków;

- Codziennie sprawdzaj swój pokój, aby upewnić się, że nie ma żadnych komarów;

-  Użyj wiatraków, gdy są dostępne. Prądy powietrzne pomagają utrzymać komary z daleka;

- Na wyjeździe wybierz górne piętro w hotelu, jeśli to możliwe;

Według Pana Tabletki, warto też zwracać uwagę na postać specyfiku odstraszającego komary oraz oczywiście jego skład. Ikarydyny i citridiol w substancji to gwarancja dużej skuteczności (choć nadal nie 100%). Połączenie tych dwóch silnych składników o udowodnionym działaniu to duży plus jeśli wahasz się, który produkt wybrać. Dużym plusem produktu, który ma na celu odstraszanie owadów jest postać żelu lub roll-on – produkt w takiej formie dłużej zostaje na skórze i nie ma ryzyka zatrucia przez wdychanie, zwłaszcza przez dzieci. Do tego dochodzi łatwa i precyzyjna aplikacja.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez اظہر شیخ (@azharshaikh_7) Lut 3, 2020 o 11:49 PST

Naturalne sposoby na komary: olejki eteryczne

Pan Tabletka analizuje też działanie, rozsławionych na forach dla zwolenników naturalności, olejków eterycznych. Co wynika z jego analizy?

"Ciekawy skład – same olejki eteryczne – z pewnością ten produkt znajdzie swoich fanów wśród wielbicieli „naturalnych” sposobów – ale skuteczność olejków w odstraszaniu kleszczy i komarów jest dużo niższa niż tych chemicznych składników i minus za olejek miętowy".

Zgadzamy się, że ich skuteczność jest nieco niższa niż środków chemicznych, ale są za to bezpieczniejsze. Stosuje się je bezpośrednio na skórę. Najlepiej działają olejki eukaliptusowe, goździkowe, paczulowe oraz te o zapachu trawy cytrynowej (tu piszemy jak stosować naturalne olejki eteryczne). Także zapach olejku waniliowego, cynamonowego czy bergamotowego działa skutecznie. Olejki po prostu maskują zapach skóry co sprawia, że jesteśmy niewidoczni dla komarów. Aby olejki działały skutecznie muszą być nakładane często na skórę. Przed użyciem warto jednak przeprowadzić test na alergie.

ZOBACZ TEŻ: INSTRUKACJA KROK PO KROKU JAK ZROBIĆ OLEJEK ETERYCZNY

Komary: środki chemiczne, DEET

Najskuteczniejszym sposobem na komary stanowią jednak nadal środki chemiczne. Najczęściej wymienianym jest składnik o nazwie DEET. Jest to środek odstraszający komary, kleszcze, a także muchy końskie i meszki. Wybierając spray odstraszający sprawdź koniecznie czy w składzie znajduje się DEET. Im jego stężenie jest większe, tym środek jest bardziej skuteczny. Nie należy jednak przesadzać, bo przez skórę wchłania się on do naszego organizmu i zawsze pamiętać o dokładnym zmyciu go z ciała. Na forach pojawiają się też często przestrogi o skutkach ubocznych z jakimi należy się liczyć używając środki zawierające DEET.

Skutecznym sposobem odstraszania komarów są też opaski na rękę. Działają one podobnie jak inne środki – blokują u owadów receptory przez co nie wyczuwają one człowieka. Warto jednak kupować opaski w sprawdzonym sklepie, często zdarzają się nie działające podróbki. Trzeba też zwrócić uwagę, że jedna opaska może być niewystarczająca na letni spacer.

Nie gwarantujemy 100% skuteczności działania na te małe dranie, ale warto spróbować wszystkiego, by nie powtarzać tego co nocnego koncertu. Open'er ma w tym roku komarzy zamiennik...kochamy cię, 2020.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Guntur mafia (@gunturmafia) Lip 23, 2020 o 9:59 PDT