Najlepsze książki, albumy muzyczne i filmy 2018 roku

Co czytali, czego słuchali i co oglądali Polacy w 2018 roku? Empik właśnie opublikował listę nominacji do Bestsellerów Empiku 2018. Plebiscyt ten jest o tyle wyjątkowy, że wszystkie nominowane tytuły odpowiadają rzeczywistemu rankingowi sprzedaży w salonach Empik. Każdą transakcję traktowano jako głos w plebiscycie, wyłaniając w ten sposób po 5 tytułów we wszystkich najważniejszych kategoriach, takich jak muzyka (polska i zagraniczna), film (polski, zagraniczny oraz filmy dla dzieci) i książki (literatura polska, zagraniczna, literatura faktu, książki dla dzieci, książki dla młodzieży). 

Jakie książki Polacy czytali najczęściej w 2018 roku?

W kwestii czytelnictwa, stawialiśmy głównie na znanych i sprawdzonych autorów, ale nie zabrakło też pisarskich debiutów. 7 na 10 powieści kupowanych najczęściej w 2018 roku to thrillery, głównie cenionych autorów takich jak Jo Nesbø czy Harlan Coben. W czołówce znaleźli się jednak również polscy pisarze powieści kryminalnych, m.in. Katarzyna BondaRemigiusz Mróz. Nie zabrakło też książek sygnowanych znanymi nazwiskami. Wśród książkowych bestsellerów 2018 roku znalazł się m.in. literacki debiut Katarzyny Nosowskiej, czy autobiografia Kuby Wojewódzkiego

Czego słuchaliśmy i co oglądaliśmy w 2018 roku?

Na półkach z polską muzyką najlepiej radzili sobie artyści hiphopowi, tacy jak Paluch czy O.S.T.R. Wysokie noty ma również Dawid Podsiadło, którego nowy album "Małomiasteczkowy" podbił zarówno te mniejsze, jak i większe polskie miasta. W kategorii albumów zagranicznych triumfują ścieżki dźwiękowe do kinowych hitów, takich jak "Bohemian Rhapsody" czy "Narodziny gwiazdy". Z kolei wśród najlepszych polskich filmów w czołówce znalazła się nagrodzona w Cannes i typowana do Oscara "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego oraz aż dwie produkcje Patryka Vegi. Kategoria film zagraniczny zdominowana została przez science fiction jak „Blade Runner 2049” oraz kontynuacje hitów sprzed lat np. „Mamma Mia! Here we go again”.

Co czytali, czego słuchali i co oglądali Polacy w 2018 roku? -> Zobacz pełną listę w galerii!