OBEJRZYJ

"Nasz najlepszy rok"

Francuski film dla wszystkich, którzy wciąż szukają swojego miejsca, już niebawem w kinach! Coraz krótsze dni i opadający z dnia na dzień słupek termometru. Jesienią zawsze trudniej o motywację i dobry humor. „Nasz najlepszy rok” przeniesie Was do słonecznej Burgundii i pozwoli chociaż na chwile zapomnieć o aurze za oknem. Ten film jest jak kieliszek wina po ciężkim dniu i to właśnie wino jest tutaj głównym motywem. Jeśli macie ochotę na piękną podróż do jednego z najpiękniejszych zakątków Francji, wybierzcie się do kina i po prostu zrelaksujcie. 

"Pierwszy śnieg"

Kochacie skandynawskie kryminały Jo Nesbo? Jeśli tak, wybierzcie się na "Pierwszy śnieg". Po pierwsze intryga, po drugie mroczny klimat utrzymany przez całą długość filmu, a po trzecie (i być może najważniejsze) główna rola genialnego Michaela Fassbendera. Tutaj zdecydowanie będzie się działo!

"Goodbye Berlin"

Niby film o krnąbrnych nastolatkach, a jednak każdy z nas może tu znaleźć jakieś odniesienia do siebie samego. Czy jesteście gotowi porzucić jesienny klimat i przeżyć totalnie szalone wakacje?

WYBIERZ SIĘ

"Krew łączy i dzieli", Muzeum Polin

Ekspozycja w warszawskim Muzeum Żydów Polin jest wielowątkową opowieścią o krwi jako zjawisku kulturowym. Krew jest postrzegana przez judaizm w różnych sprzecznych czasami aspektach. Jest ważną częścią rytuałów żydowskich np. obrzezania czy zasad przygotowania pożywienia. Dlatego na ekspozycji można zobaczyć eksponaty, które tym rytuałom towarzyszyły. Mocne i interesujące.

Street Food Polska Festival

Jesień to może nie jest sezon na food trucki, ale w Krakowie street food jest tak popularny, że zdecydowano się na ostatnią edycję. Na Street Food Polska zjadą się najlepsze jedzeniowe auta z całej Polski.

PRZECZYTAJ

"Tylko mnie pogłaszcz", Mariola Pryzwan

To miłosna historia zamknięta w listach poetki Haliny Poświatowskiej i niewidomego literaty, Ireneusza Morawskiego. Piękne, intymne listy, trójkąt miłosny i cała postać Poświatowskiej - to może być doskonała lektura na weekend. Przeczytajcie też nasz wywiad z autorką, Mariolą Pryzwan.

"Labirynt duchów", Carlos Ruiz Zafon


Zafón ostatecznie zamyka swoją tetralogię o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Po mistrzowsku rozsupłuje wszystkie splątane wątki wielopiętrowej intrygi i prowadzi czytelnika do emocjonującego finału. Znowu przenosimy się do Barcelony, lat 50. w mrocznych czasach reżimu Franco. Polecamy!

"Ballada o pewnej panience", Szczepan Twardoch

Kolejna, oczekiwana powieść Twardocha. "Królem" zachwycali się wszyscy, ciekawe jak będzie z "Balladą o pewnej panience"? Wszystkie najważniejsze opowiadania. I nic więcej nie trzeba już mówić. Reszty dowiecie się sami.

"Dlaczego kobiety kochają drani", Siggy Flicker

Szczęśliwe zakończenie historii miłosnej nie jest czymś oczywistym. Musisz sobie na nie zapracować. Nawet jeśli zapomniałaś już, jak to jest być szczęśliwą, Siggy Flicker podpowie ci, jak randkować z przyjemnością, a w końcu stworzyć trwały związek, by kolejny raz nie wylądować w ramionach drania. Z przymrużeniem oka, polecamy!