Rewolucyjne odkrycie naukowców w leczeniu przeziębienia

W związku z nadejściem chłodniejszych dni, coraz częściej dopada nas przeziębienie. Niestety do tej pory nie znaleziono jednego skutecznego sposobu leczenia. Jednak wszystko może się zmienić za sprawą ostatniego odkrycia.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco znalazł sposób na wirusy odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się choroby. Eksperci skupili się na mechanizmach, jakie następują w organizmie po tym, jak wirusy się do niego dostaną.

Okazuje się, że większość przeziębień jest spowodowana przez rinowirusy. Jest ich około 160 odmian i wciąż bardzo łatwo się mutują. Niestety szybko uodparniają się na leki, przez co układ odpornościowy ich nie wykrywa. Naukowcy odkryli, że wirusy są uzależnione od enzymu zwanego metylotransferazą (SETD3). W związku z tym stworzyli genetycznie zmodyfikowane myszy, które nie były w stanie wyprodukować tego enzymu.

Wyniki były zaskakujące: okazało się, że brak genu odpowiadającego za produkcję metylotransferazy uchronił zwierzęta przed infekcjami wirusowymi. Co więcej, myszy mimo braku SETD3 były zdrowe przez całe życie. 

Powstanie skuteczny lek na przeziębienie?

Najnowsze odkrycie naukowców jest zaskoczeniem dla wszystkich. Czy przyczyni się do zmniejszenia zachorowalności? Jak można wykorzystać tę wiedzę na przyszłość?

Okazuje się, że naukowcy chcą opracować lek, który będzie w stanie czasowo wygaszać aktywność SETD3, a tym samym zapewniać organizmowi ochronę przez wirusami. Jeszcze nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace nad lekarstwem. Potrzebnych jest jeszcze wiele dodatkowych badań, żeby mieć pewność, że nowy lek na przeziębienie będzie bezpieczny i skuteczny. Jeszcze nie odkryto substancji, która byłaby w stanie zahamować funkcjonowanie enzymu.

Na pewno odkrycie leku byłoby rewolucją w leczeniu przeziębień i zahamowałoby szereg komplikacji, które wywołują. Jednak jak podkreśla jeden z autorów badań, wirusolog prof. Jonathan Ball, wirusy tak szybko podlegają modyfikacjom, że nawet nowa metoda prawdopodobnie nie będzie w stanie na długo zahamować ich aktywności.

Dopóki nie ma na rynku "cudownego leku" na przeziębienie musimy ratować się często domowymi sposobami.

Jakie są wasze sprawdzone metody na przeziębienie?