Pamiętasz film „Incepcja”, w którym Leonardo DiCaprio gra specjalistę zdobywającego informacje wprost ze snów? To dzieło science fiction, ale faktem jest, że można z nich wyczytać informacje, które w dzień są ukryte przed naszą świadomością. Z badań wynika, że najczęściej śnimy o sprawach, które nas dotyczą, i o tym, co ostatnio się zdarzyło.

Jak interpretować sny?

Niemiecki psychoanalityk Erich Fromm twierdził, że sny odzwierciedlają nasze życie wewnętrzne i przekazują nam zaszyfrowane przesłanie. A ponieważ to my jesteśmy autorami snów, sami najlepiej je zrozumiemy. W interpretacji ważne są emocje. Na przykład klucz – wg sennika to nowe możliwości. Ale inna jest wymowa snu, w którym otwieramy kluczem drzwi (podjęcie decyzji), a inna, gdy w panice szukamy klucza (strach przed zmianą). Poza tym, by zrozumieć znaczenie snu, trzeba się odwołać do osobistych doświadczeń. Dla jednej osoby róża oznacza miłość, a dla kolejnej – cierpienie. Te subtelne różnice może wyłapać tylko „właściciel” snu. Tylko on skojarzy obrazy z odpowiednikami z życia i połączy je w sensowną całość.

Sny pokazują najskrytsze marzenia

Zepchnięte do nieświadomości myśli, uczucia, pragnienia pojawiają się we śnie, by przypomnieć o sobie. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy jesteśmy zamknięci w sobie. Na przykład komuś nieszczęśliwie zakochanemu śni się cudowna randka z ukochanym, która w rzeczywistości nie ma szans się ziścić. Takie sny bez wątpienia pomagają nam lepiej poznać i zrozumieć siebie, odkryć naszą niezbadaną naturę. Służą przeanalizowaniu marzeń, których nie udało się nam zrealizować. A niektóre mogą się spełnić tylko we śnie, czyli w wirtualnej rzeczywistości, w której nie ma rzeczy niemożliwych.

Koszmary senne ujawniają lęki

Jak wyjaśnić męczące nas nocą sceny jak z horroru? We śnie wracają realne niepokoje, stresujące sytuacje, które nas przerastają. Gdy często śnimy, że uciekamy ze strachem, trzeba się zastanowić, czego naprawdę się boimy. Treść koszmarów zwraca uwagę na istniejący, choć głęboko ukryty lęk. Zamiast się obawiać złych snów, lepiej je przeanalizować. Warto zapamiętać dominujące uczucia ze snu, a potem się zastanowić, z czym nam się kojarzą. To może naprowadzić nas na osobę, sytuację, z którą sobie nie radzimy i która wymaga przepracowania. Co ciekawe, wg Science of Us koszmary służą zdrowiu psychicznemu. Mierzymy się w nich ze strachem, stresem, sny wydobywają lęki i pomagają od nich się zdystansować.

Sny dają wskazówki, gdy mamy kłopoty

W uparcie powracającym śnie podświadomość domaga się zainteresowania jakimś problemem. Może na jawie udało się nam stłumić trudne emocje, których się obawiamy. Jeżeli zmagamy się z trudnościami dnia codziennego, podświadomość pomaga nam podjąć właściwą decyzję. To przejaw naszej doskonałej intuicji. Każdy z nas ją ma, tylko często jej nie słucha. Czasem się zdarza, że coś robimy wbrew sobie. Decydujemy się na nową pracę, spotykamy z kimś, choć czujemy, że to dobrze się nie skończy. Ile razy mówimy: „Ach, czułam to”. Możemy też sprowokować intuicję do działania w nocy. Jeśli dręczy nas ważna sprawa, wieczorem intensywnie o niej myślmy. Na pewno dostaniemy wskazówkę i we śnie spojrzymy na nasz problem z zupełnie innej perspektywy.

Erotyczne sny są obrazem pragnień

Psychoanalityk Zygmunt Freud uważał, że sny są spełnieniem irracjonalnych namiętności stłumionych w życiu codziennym. Czasem rozerotyzowany sen uświadamia nam ukryte pragnienia seksualne, których się wstydzimy. Nic dziwnego, bo w nocy libido nie śpi. Ale sny erotyczne mogą się odnosić też do innych dziedzin życia. Często z ich pomocą podświadomość sygnalizuje problemy czy potrzeby, które zaprzątają nam głowę. Gdy śnimy o seksie z kolegą, to wcale nie znaczy, że właśnie tego chcemy, tylko że kolegę podziwiamy lub pragniemy czegoś, co posiada. A sen erotyczny z eks może być skutkiem pogorszenia relacji w obecnym związku. Nie zmienia to faktu, że są to najprzyjemniejsze sny poprawiające nastrój.

CZY WIESZ, ŻE
Średnio 6 lat naszego życia spędzamy, śniąc. Już 5 minut po obudzeniu zapominamy 50 proc. swoich snów, a po 10 minutach od wstania z łóżka – nie pamiętamy aż 90 proc.

SENNIK W PIGUŁCE

Oto interpretacja najpopularniejszych symboli pojawiających się bardzo często w naszych snach:

Zobacz także:

• DROGA – to symbol podróży, zwłaszcza podróży życia. Twarde ścieżki oznaczają łatwe i przyjemne życie bez większych problemów. Natomiast błoto, kamienie na drodze zwiastują kłopoty. Droga donikąd oznacza ślepy zaułek w życiu i trudne do podjęcia decyzje.

• CIĄŻA – może to oznaczać, że jesteśmy gotowi na poważne zmiany w swoim życiu.

• LATANIE – mamy problemy, które próbują przejąć kontrolę nad naszym życiem. Kiedy lata się nisko nad ziemią, wróży to bardzo dobrze. Latanie ze skrzydłami zapowiada przypływ gotówki lub nową, lepiej płatną pracę.

• TELEFON – to pilne, niespodziewane sprawy do załatwienia. Dzwoniący zapowiada kłopoty. Jeśli we śnie nie zdążymy odebrać telefonu, to znak, że możemy ignorować pewne komunikaty.

• KWIATY – wskazują zmiany. Uschnięte oznaczają zamknięcie pewnego rozdziału w życiu. Świeże, pączkujące są przypomnieniem o naszym potencjale i możliwościach.

• OGIEŃ – widziany z daleka może świadczyć o czekających nas rychłych zmianach. Gdy obserwujemy pożar albo bawimy się ogniem, może to symbolizować, że tłumimy w sobie wielki, nieposkromiony gniew.

• NAGOŚĆ – może oznaczać trudne wydarzenie z przeszłości, które bardzo nas bolało, a jeszcze go nie przerobiliśmy.

• PIENIĄDZE – symbolizują poczucie własnej wartości i żądzę władzy lub jej posiadanie.

• SPADANIE – zwykle oznacza spore trudności. Komplikacje planów, cofnięcie się. Podobnie interpretujemy np. sen o schodzeniu po schodach. Czasem śni się nam latanie i spadanie jednocześnie – to zwykle oznacza, że przygniatają nas jakieś niezałatwione sprawy, coś zatrzymuje nas w rozwoju.

• UCIECZKA – najczęściej jest sygnałem, że powinniśmy zostawić za sobą pewne skomplikowane sprawy, bo załatwianie ich po prostu nie ma sensu. Czasem intuicja nas ostrzega przed niewłaściwą osobą (jeśli uciekamy przed kimś konkretnym, to powinniśmy go unikać).

• WODA – powinna skłonić do refleksji na temat własnego życia. Czysta woda symbolizuje równowagę i harmonię. A także zapowiada zbliżający się sukces. Mętna woda powinna być odczytana jako brak pewności siebie, który wstrzymuje nas w realizowaniu planów.

• ZDRADA – gdy zdradza nas partner, warto przeanalizować swój związek. Czy kochamy jeszcze naszego partnera, czy boimy się utraty bliskiej osoby, a może nie potrafimy już jej zaufać?

• ZĘBY – zepsute, bolące zapowiadają pogorszenie stanu zdrowia. Utrata zęba oznacza rozstanie z kimś bliskim. Gdy ząb przebija dziąsło, to przynosi wiadomość, często zapowiada ciążę. Białe, lśniące zęby symbolizują radość.

Zobacz też: