Jak pielęgnować włosy od wewnątrz?

Piękne i lśniące włosy to marzenie każdej z nas. Na szczęście, mamy duży wpływ na ich wygląd, bo uwarunkowania genetyczne tylko w 30% odpowiadają za kondycję naszych włosów. Pozostałe 70% jest w naszych rękach. Jakie minerały i witaminy są niezbędne, by włosy zyskały blask i były mocne? Skąd je czerpać - radzi Romina Grieger, Dyrektor Kreatywna oraz międzynarodowy szkoleniowiec marki La Biosthetique Paris.

Odżywianie wpływa na kondycję całego naszego organizmu, którą możemy zobaczyć gołym okiem, np. patrząc na nasze włosy. Sekretem ich zdrowego wyglądu jest połączenie odpowiedniej pielęgnacji zewnętrznej i wewnętrznej. Podstawą jest zachowanie równowagi mikro i makroelementów oraz dostarczenie do organizmu substancji, które pozytywnie wpływają na elementy budujące strukturę włosa. 

Co jeść, by mieć zdrowe włosy?

Zanim wybierzesz dietę na piękne włosy, dowiedz się, z czego zbudowane są włosy. Kluczowym składnikiem jest keratyna, białko składające się, podobnie jak nasz cały organizm, z 19 aminokwasów. Dzięki naturalnym procesom zachodzącym w naszym ciele mamy zdolność produkowania niektórych z nich, pozostałe musimy przyswoić z zewnątrz. Dlatego tak ważne jest dostarczanie białka do naszego organizmu, a tym samym także do włosów.

W wewnętrznej pielęgnacji włosów niezwykle ważne są witaminy z grupy B, zwłaszcza biotyna, czyli witamina H, nieoceniona w walce z problemem słabych, łamliwych czy kruchych włosów, oraz kwas foliowy (witamina B9) wzmacniający i pobudzający cebulki do wzrostu. Niebagatelną rolę odgrywają też cynk i żelazo. Spirulina oraz zespół składników aktywnych i pierwiastków, które wchodzą w jej skład (m.in. żelazo, cynk, selen, witaminy E, B i A), sprawiają, że jest ona naturalną skarbnicą pielęgnacji dla naszych włosów. Skąd czerpać te składniki? 

Dieta na piękne włosy powinna obfitować w:

  • marchew
  • zielone warzywa
  • ryby morskie
  • czerwone mięso
  • jajka
  • kaszę gryczaną i kaszę jaglaną

Dodatkowo warto zadbać o wzmocnioną suplementację. Na rynku dostępne są produkty, w skład których wchodzi szereg substancji aktywnych. Przy wyborze preparatu ważne jest ustalenie celu, który chcemy osiągnąć. A najlepiej poszukać takiego, który zapewni kompleksowe działanie: odżywi włosy od wewnątrz, wzmocni cebulki, zatrzyma wypadanie, przyśpieszy wzrost oraz zapewni naturalny wygląd.