Masz kaca

Wystarczy wypić tylko jeden kieliszek za dużo, a następnego dnia trudno się pozbierać. Alkohol powoduje odwodnienie organizmu, podrażnia wątrobę, niszczy witaminy i minerały. A skutek? Głowa ci pęka, w ustach masz sucho, męczą cię mdłości i drżą ręce - czyli po prostu masz kaca.  

Co ci pomoże
Przede wszystkim musisz nawodnić i odtruć organizm, więc dużo pij. Najlepsza jest woda mineralna (z cytryną) i soki cytrusowe (zwłaszcza grejpfrutowy), ponieważ zawierają te pierwiastki, które wypłukał alkohol (m.in. potas i sód). Kwaśny smak zmniejsza zaś uczucie suchości w ustach. Powinnaś również sięgnąć do domowej apteczki. Zażyj tabletkę preparatu multiwitaminowego i dodatkowo B compleks - minie ci drżenie rąk. Dobrze zrobi ci również tabletka Alka-Prim lub Alka-Seltzer, bo uśmierzy ból głowy i uspokoi żołądek.

Dokucza żołądek

Ryba, majonez, bigos czy wędlina "drugiej" świeżości to najbardziej prawdopodobne przyczyny buntu żołądka. Jeżeli biegunka, mdłości albo wymioty są bardzo gwałtowne, nie wolno ci zwlekać z wizytą u lekarza. Ale jeśli dolegliwości nie są zbyt nasilone, świadczą o lekkim zatruciu i powinny wystarczyć proste, domowe środki.  

Co ci pomoże
Musisz odciążyć przewód pokarmowy, żeby mógł zająć się wyłącznie usuwaniem toksyn. Zrób więc sobie jednodniową głodówkę. Nie wolno ci jednak dopuścić do odwodnienia (o co bardzo łatwo przy wymiotach i biegunce), dlatego musisz dużo pić. Może to być zwykła, osłodzona herbata, niegazowana woda mineralna, sok grejpfrutowy, herbatka miętowa. Ponadto zażyj węgiel lekarski, ponieważ "wyłapuje" on toksyny z przewodu pokarmowego (4-6 tabletek rozgnieć i rozpuść w niewielkiej ilości ciepłej przegotowanej wody). Dodatkowo możesz zażyć jeszcze krople żołądkowe.

Drapie w gardle

Może to być wina głośnych śpiewów, dymu papierosowego, ale przede wszystkim mrożonych napojów. Rzeczywiście, świetnie gaszą pragnienie, jednak powodują gwałtowne oziębienie i osłabienie śluzówki gardła. Łatwo ulega wtedy podrażnieniom, wysuszeniu i jest bardziej podatne na infekcje.  

Co ci pomoże
Najważniejsze jest nawilżanie gardła, dlatego płucz je roztworem soli czy naparem z szałwii. Dobrze robi też picie ciepłego mleka. Sięgnij też po pastylki do ssania, które łagodzą ból i działają przeciwzapalnie (np. Cholinex). Poprawiają nawilżenie śluzówki, bo zwiększają wydzielanie śliny.

Kręci w nosie

Pewnie rozgrzana tańcem stanęłaś przy otwartym oknie albo wracałaś w lekkich pantofelkach. Wtedy nie czułaś, jak cię przewiewa, ale teraz nie masz wątpliwości, że się przeziębiłaś, bo już zaczynasz kichać.  

Zobacz także:

Co ci pomoże
Wirusy przeziębienia giną w temperaturze nieco wyższej niż temperatura ciała. Rozgrzej się więc "od środka" - wypij gorącą herbatę z sokiem malinowym albo napar z kwiatu lipy. Z katarem świetnie poradzą sobie tabletki Sudafed (bezpieczniejsze od kropli), a inne objawy przeziębienia zwalczaj preparatami z paracetamolem (np. Gripex).