Ciemne wnętrza mają w sobie magię, lecz wiele osób po prostu się ich obawia ze względu na optyczne zmniejszenie przestrzeni. Poza tym, w przeciwieństwie do ulubionej przez większość z nas bieli, takie ściany i podłogi wymagają od właścicieli mieszkania większej kreatywności.

Zapytałyśmy o zdanie naszego eksperta, stylistkę wnętrz Anny Rusiniak-Malinowskiej i właścicielkę Malabelle.

CIEMNE KOLORY A MAŁE WNĘTRZE

Zdecydowana kolorystyka ścian w ciemnym wydaniu sprawia, że linie pomieszczenia gubią swe kontury.  Dlatego właśnie taką głównie dedykowałabym małym wnętrzom.  Dodatkowo pomieszczenia w takich barwach są bardzo wdzięczne do dekorowania - łatwo w nich uzyskać ciepły klimat., mówi Anna Rusiniak-Malinowska. Każdy kolor, który pokażemy na tle szarości, czerni, bakłażana czy innej ciemnej barwy - uwypukli się., dodaje.

PODŁOGA I SUFIT

Chciałabym zwrócić uwagę na podłogę i sufit - przy ciemnych barwach na ścianach te dwie płaszczyzny potraktowałabym jako lustro dla siebie samych.  I tak jeśli mamy czarne ściany, sufit i podłoga może być biała, pięknie pokazuje to odbicie w swoich projektach Max Lykasov.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na hebanowy odcień podłogi to wtedy oprócz sufitu radziłabym wybrać jedną ścianę, która również będzie biała. Polecam stosować takie rozwiązania w małych gabinetach, łazienkach czy holach.

Pięknie konweniuje z czernią głęboka zieleń, ciemny granat czy też miodowy brąz. Aby zachować klasę nie polecam stosowania w ciemnych wnętrzach jasnych mebli,  typu ciemna ściana i bardzo jasna sofa., komentuje stylistka i właścicielka Malabelle

CO ZE ŚWIATŁEM I DODATKAMI?

Przy ciemnych wnętrzach ważne jest oświetlenie, pamiętałabym tutaj o dodatkowym źródle światła w postaci lamp podłogowych  czy stołowych. Przy aranżacji mieszkania lub domu w takich barwach nawet meble kuchenne polecam ciemne - jasne zaś blaty.

Zdecydowanie postawiłabym tylko na jasne dodatki w postaci dębowych ram, białego lub ecru passe-partout, jasnych tkanin (poduszka, dywan, zasłony). , puentuje Anna Rusiniak-Malinowska.

Więcej inspiracji znajdziecie na www.malabelle.pl

ZOBACZ TEŻ:

MIEDŹ WE WNĘTRZACH OKIEM EKSPERTA

SZARE WNĘTRZA HITEM 2016