Początek wielkich oczekiwań
Ciąża obejmuje 9 miesięcy, a właściwie 10 miesięcy księżycowych, po 28 dni każdy, czyli 40 tygodni. Przyjmuje się zasadę, że ciąża trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i dzieli się na trzy trymestry, przy czym pierwszy obejmuje tygodnie od 1 do 13. W tym okresie organizm przyszłej mamy zmienia się, przygotowując się tym samym do nowej roli. Już 5 tydzień ciąży może przynieść symptomy świadczące o tym, że być może spodziewasz się dziecka. Czy wiesz, że właśnie w pierwszych tygodniach rozwoju dziecka kształtują się wszystkie układy i narządy wewnętrzne? W kolejnych tygodniach i miesiącach ciąży będą się one powiększać i dalej rozwijać, aż do osiągnięcia etapu, w którym będą mogły one rozpocząć samodzielną pracę poza brzuchem mamy.

Ciąża 5 tydzień – kluczowy czas dla ciężarnej
Kiedy kobieta zaczyna przypuszczać, że obserwowane objawy to ciąża, 5 tydzień może się właśnie zaczynać. Bóle w dole brzucha, wrażliwość piersi i zmiany nastrojów mogą świadczyć zarówno o tym, że właśnie rozpoczyna się drugi miesiąc oczekiwania na dziecko, albo… zbliża się miesiączka. Na tym etapie za prawdopodobne objawy ciąży uważane są m.in. zatrzymanie miesiączki i wynik testu ciążowego. Gdy minie więc spodziewany termin, a miesiączka nie nadejdzie, wykonaj test ciążowy, a w przypadku pozytywnego wyniku – umów się na wizytę do ginekologa. Dopiero podczas konsultacji z lekarzem możesz zweryfikować jeden z objawów, który w medycynie uważa się za pewny – jest nim obecność pęcherzyka ciążowego zaobserwowana podczas badania USG. Jeśli podejrzewasz ciążę, przygotuj przed wizytą listę leków, jakie przyjmujesz, zanotuj także datę ostatniej miesiączki oraz choroby zakaźne lub przewlekłe, jakie przechodziłaś do tej pory. To m.in. na ich podstawie lekarz oceni ewentualne ryzyko towarzyszące ciąży.
Gdy po wizycie u ginekologa dowiesz się, że za obserwowane symptomy odpowiada ciąża, 5 tydzień może stać się chwilą, od której jeszcze baczniej zaczniesz śledzić subtelne zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele. Czego możesz się spodziewać? Piersi staną się pełniejsze i wrażliwe na dotyk. To efekt zmian hormonalnych w organizmie. Mogą pojawić się bóle w okolicy miednicy mniejszej, które wynikają z rozciągania się więzadeł oraz mięśni. Na twoje samopoczucie i stan psychiczny oddziałują także hormony, dlatego możesz stać się bardziej spięta i rozdrażniona. Tempo zmian, jakie zachodzą w twoim brzuchu jest zaskakujące. Być może w momencie, w którym dowiedziałaś się o tym, że zostaniesz mamą, bije już serce twojego maleństwa!

6 tydzień ciąży – co się dzieje w brzuchu matki?
Całe twoje ciało intensywnie przygotowuje się do nowej roli. Już 6 tydzień ciąży może przynieść pierwsze mdłości oraz wymioty. Aby je załagodzić, spróbuj zadbać o regularność spożywanych w ciągu dnia posiłków, jedząc mniej, a częściej. Niektórym mamom pomaga wyeliminowanie z diety dań, które wyróżnia pikantny smak oraz intensywny zapach. Tymczasem w twoim łonie dalej kształtuje się nowe życie. Minie jednak sporo czasu, zanim maleństwo zacznie przypominać wyglądem małego człowieczka. Na tym etapie dopiero zarysowuje się jego głowa, zaczynają powstawać zalążki kończyn, rozwija się mózg, powstają półkule mózgowe. Na 6 tydzień ciąży przypada bardzo intensywny etap wzrostu dziecka – można dokonać już pierwszego pomiaru wielkości płodu. W tym okresie twój maluszek może mierzyć ok. 5-6 mm!
Jeśli właśnie jesteś na etapie wczesnej ciąży, powinnaś o siebie zadbać. Wiąże się to z nowymi potrzebami twojego organizmu. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, co jesz. Wartościowa dieta dostarczy tobie, a w ten sposób także dziecku, ważnych dla rozwoju maleństwa składników odżywczych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z tym, jak powinnaś się odżywiać, nie wahaj się skonsultować z lekarzem. Specjalista z pewnością udzieli ci ważnych i pomocnych w skomponowaniu codziennego jadłospisu wskazówek. Zaleci także dodatkową suplementację kwasem foliowym, którego niedobór może powodować wady rozwojowe u dziecka.
Początek ciąży to moment, któremu towarzyszy wiele emocji. Gdy twoje ciało przygotowuje się do nowej roli, powinnaś wspomóc je w tym, dbając o prawidłową dietę, zdrowy tryb życia i regularne konsultacje medyczne. Pamiętaj, że wiedza związana z przebiegiem ciąży może pomóc ci przygotować się na nadchodzące zmiany i budować wyjątkową więź z maluszkiem!
 
Ważna informacja
Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.
 
Artykuł przygotowany we współpracy z programem edukacyjnym Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość.