Chryzopraz – charakterystyka

Chryzopraz uznawany jest za cenny kamień szlachetny, będący jedną z odmian chalcedonu. Zwykle występuje w kolorze zielonym, ale niekiedy spotykane są również okazy w odcieniach błękitnego i turkusowego. Najczęściej wykorzystuje się go w przemyśle jubilerskim, zestawiając go z diamentami bądź innymi kamieniami szlachetnymi. Co ciekawe, większość chryzoprazów pochodzi z Dolnego Śląska – tam niegdyś znajdowały się jego bogate złoża. Obecnie zaś wydobywa się do w Australii, a jego złoża kurczą się z roku na rok, przez co jest on stosunkowo drogi. Osobliwa nazwa chryzoprazu pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza: chrysos (złoto) i prasinos (zielonkawy). 

Przez stulecia zarówno znaczenie, jak i przeznaczenie chryzoprazu się zmieniało. Obecnie wykorzystuje się go niemal wyłącznie do wykonywania biżuterii i innych ozdób, natomiast w starożytności i w późniejszych epokach wykorzystywano go do dekoracji naczyń liturgicznych. Przełom przyniosła dopiero epoka wiktoriańska kiedy to zaczęto tworzyć z niego broszki i pierścienie. Dlatego też często biżuterię z chryzoprazem nazywa się biżuterią w stylu wiktoriańskim (chociaż nie jest to regułą, gdyż spotykane są również nowocześniejsze okazy).

Jakie właściwości ma chryzopraz?

Chryzopraz charakteryzuje się wieloma drogocennymi właściwościami, dlatego też szczególnie poważają go osoby zajmujące się ezoteryką. Uważa się go za kamień artystów i rzemieślników, gdyż sprzyja on kreatywności i wenie twórczej. Dlatego też jest świetnym pomysłem na prezent dla osoby, która wykonuje zawód twórczy. Chryzopraz nazywa się również kamieniem współodczuwania, ponieważ sprzyja budowaniu empatii i otwartości zarówno na świat, jak i ludzi.

W ezoteryce chryzoprazowi przypisuje się również właściwości budujące odporność i równowagę psychiczną. Warto jednak pamiętać, że ten kamień szlachetny ma dodawać odwagę do walki ze swoimi problemami, natomiast w sam w sobie ich nie rozwiązuje. Nie leczy też depresji, chociaż uważa się, że może poprawić nastrój, to jednak w przypadku poważnych zaburzeń lękowych i depresyjnych, należy udać się do specjalisty. Chryzopraz można zaś potraktować jako symbol walki z chorobą.

Chryzopraz uznaje się również za amulet szczęścia i dobry omen – podarowanie go bliskiej osobie, można potraktować za życzenie jej powodzenia w życiu i radzeniu sobie z przeciwnościami losu. Jako że przypisuje się mu także właściwości wzmacniające relacje rodzinne, to dobrym pomysłem jest podarowanie biżuterii z chryzoprazem komuś, z kim łączą nas więzy krwi.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Chryzopraz w astrologii

W astrologii, czyli praktyce polegającej na odczytywaniu przyszłości, od wielu stuleci wykorzystuje się magię kamieni szlachetnych. Każdemu znakowi zodiaku przypisanych jest kilka kamieni szlachetnych (rzadziej jeden). Ich podstawową rolą jest ochrona danej osoby przed negatywnym wpływem wrogich planet. Oprócz tego noszenie minerału ma wydobywać pełen potencjał, zapewniać powodzenie i przynosić wiele innych korzyści.

Zobacz także:

Chryzopraz jest kamieniem szlachetnym dla trzech znaków zodiaku – Raka, Panny i Wagi. Dlatego też ich drzewka szczęścia mogą być wykonane z tego minerału. Zaleca się też noszenie biżuterii z chryzoprazu przede wszystkim przedstawicielom trzech wyżej wymienionych znaków zodiaku. Na czym polegają jego magiczne właściwości? Chryzopraz oddziałuje na czakrę Serca, która zlokalizowana jest (jak sama nazwa wskazuje) w okolicach serca. Jej kolor jest tożsamy z kolorem omawianego kamienia szlachetnego, stąd też tak silne oddziaływanie. Czakra Serca odpowiada za stany emocjonalne i psychiczne. Dlatego też osobom, które chcą ją wzmocnić zaleca się noszenie biżuterii z chryzoprazu.

Energetyzowanie wody pitnej chryzoprazem – czy to pomaga?

Wokół chryzoprazu narosło sporo kontrowersji, które są bezpośrednio związane z tematem energetyzowania wody pitnej. Na rynku dostępnych jest sporo butelek z kamieniami, które mają na celu zmieniać energię wody pitnej i pomagać w leczeniu różnego rodzaju problemów zdrowotnych – począwszy od zaburzeń hormonalnych przez choroby skóry aż po choroby kardiologiczne. Informacje te nie znajdują jednak potwierdzenia w żadnych rzetelnych źródłach naukowych. Co prawda, energetyzowanie raczej nam nie zaszkodzi, ale również nie pomoże. Dlatego też jeśli zmagamy się z jakąś dolegliwością, to najlepiej nie szukać rozwiązań na własną rękę, a skonsultować się z lekarzem.

Ile kosztują wyroby z chryzoprazu?

Chryzopraz uchodzi za stosunkowo drogi kamień szlachetny – za niewielkie okazy musimy zapłacić od 50 zł w górę. Niekiedy dodawane są do niego różne domieszki, które mają na celu obniżyć jego cenę. Z kolei za wyroby biżuteryjne z chryzoprazem należy zapłacić od 100 zł i więcej. W tym przypadku cena uzależniona jest przede wszystkim od tego, jakie minerały szlachetne towarzyszą chryzoprazowi. Często zestawia się go ze złotem czy nawet z diamentami, co znacząco podwyższa cenę biżuterii.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jak pielęgnować biżuterię z chryzoprazu?

Podstawowym warunkiem pięknego wyglądu naszej biżuterii jest odpowiednia dbałość o nią. Dotyczy to bez wyjątku każdego pierścionka, bransoletki czy naszyjnika, jednak szczególnego traktowania wymaga biżuteria wykonana z kolorowych kamieni szlachetnych. Zwykle są one mniej odporne na czynniki zewnętrzne, a wszelakie zarysowania – są na nich bardziej widoczne. Dlatego też warto stosować się do kilku bardzo ważnych zasad:

  • Zakładanie biżuterii jako ostatniej – zanim założymy pierścionek, bransoletkę czy naszyjnik, wcześniej należy się ubrać i rozpylić perfumy.
  • Nie należy nosić biżuterii w domu – podczas pobytu w domu wykonujemy szereg różnych czynności, które mogą negatywnie wpłynąć na naszą biżuterie (mowa tu m.in. o sprzątaniu i używaniu chemii gospodarczej).
  • Biżuterię należy przechowywać w suchym i bezpiecznym miejscu – większość wyrobów jubilerskich nie przepada za wilgocią, dlatego też nie należy trzymać ich w łazience.
  • Podczas uprawiania sportów zaleca się zdejmowanie biżuterii – nie jest to obligatoryjne, ale minimalizuje ryzyko ewentualnych uszkodzeń.
  • Na czas snu należy zdejmować całą biżuterię w celu zapobiegania jej zerwania lub odkształcenia.

Chryzopraz – atrybut królów i przywódców

Chryzopraz za sprawą swojego pochodzenia nazywany jest w Polsce „zielonym złotem z Dolnego Śląska”. Mało kto jednak wie, że nazwa ta została wymyślona przez króla Prus – Fryderyka II Wielkiego, który władał Dolnym Śląskiem. Uchodził on za wielbiciela tego kamienia szlachetnego, a legenda głosi, że nie rozstawał się on ze swoim pierścieniem z chryzoprazem. Wierzył on w jego magiczną moc i przypisywał mu różnego rodzaju sukcesy. Potwierdzeniem fascynacji Fryderyka II tym minerałem jest wystrój jednej z sali w Pałacu Sanssouci w Poczdamie, która na polecenie króla została wykonana właśnie z… chryzoprazów. Nie był on jednak pierwszym władcą, który szczególnie upodobał sobie ten kamień szlachetny. Znacznie wcześniej za talizman zwyciężania uważał go Aleksander Wielki – zawsze przy sobie nosił on broszę z chryzoprazu.

Fot. Chryzopraz, iStock

Chryzoprazy kochał również niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe (napisał on m.in. Fausta i Cierpienia młodego Wertera), czego dowodem było to, że je kolekcjonował. Pokaźny zbiór kamieni szlachetnych poety można obejrzeć w Muzeum Goethego w Poczdamie.

Obecnie wyroby biżuteryjne z chryzoprazu cieszą się sporą popularnością przede wszystkim ze względu na swoje walory estetyczne. Ich rozpowszechnienie przypisuje się królowej Wiktorii, którą często nosiła charakterystyczną broszkę z chryzoprazu. Oprócz tego miała ona również bogato zdobiony pierścień z tego kamienia szlachetnego.

NIE PRZEGAP: