Co to jest chromoterapia?

Chromoterapia, inaczej koloroterapia, to niekonwencjonalna metoda terapeutyczna, która opiera się na różnym odbiorze barw przez nasz organizm, a głównie układ nerwowy. To, jak wpływają na nas otaczające nas kolory, wykorzystujemy chociażby przy dekorowaniu wnętrz. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia w domu, otaczamy się kolorami które uspokajają, wyciszają, lub dodają energii. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi tego, jak działa na nasze samopoczucie długotrwała ekspozycja na daną barwę. Okazuje się, że stwierdzenia typu „żółty jest wesoły, a czarny przygnębiający”, mają potwierdzenie w medycynie niekonwencjonalnej. Chromoterapia posługuje się lampami LED, które w zależności od koloru - emitują światła o różnej częstotliwości drgań, które według tej terapii regulują zakłócenia w drganiach komórek naszego organizmu. 

Chromoterapia: znaczenie kolorów

Każdy kolor odpowiada za inną reakcję organizmu. Terapia kolorami może stanowić świetne uzupełnienie leczenia wielu schorzeń, jednak jej efekty nie są jeszcze na tyle znaczące, aby stanowiła samodzielną kurację. 

Kolor biały: uspokaja, chroni, działa aktywizująco i poprawia nastrój. Pomaga w leczeniu chorób skóry

Kolor żółty: przynosi radość, rozluźnia w stresie, ułatwia koncentrację i wspomaga metabolizm.

Kolor czerwony: dodaje energii, namiętności i ambicji. Pomaga przy przeziębieniu, a także podwyższa ciśnienie krwi.

Kolor niebieski: chłodzi, wycisza, uspokaja. Pomaga przy reumatyzmie i kontuzjach.

Kolor zielony: dodaje pewności siebie, poprawia przemianę materii, a także pomaga przy problemach z nadciśnieniem.

Kolor pomarańczowy: nastraja optymistycznie, dodaje energii. Reguluje pracę serca, oraz wspomaga odchudzanie.

Kolor fioletowy: uspokaja, zwiększa koncentrację. Działa na układ hormonalny, pomaga w problemach z zasypianiem, oraz bólach głowy. 

Chromoterapia w kosmetyce

Koloroterapia znalazła zastosowanie również w gabinetach kosmetycznych. Być może, spotkałaś się już z popularnymi w Stanach Zjednoczonych maseczkami LED - ich działanie opiera się właśnie na terapii kolorowym światłem. Do poprawy wyglądu skóry, stosuje się głównie 3 kolory. Niebieski, dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym, jest stosowany w terapii trądziku. Nie tylko działa antyseptycznie, ale też reguluje pracę gruczołów łojowych. Zielone światło z kolei, pomaga w dotlenieniu skóry i zwiększeniu cyrkulacji krwi. Wykorzystywane jest przy zabiegach pielęgnacyjnych dla skóry dojrzałej, odwodnionej. Światło czerwone, o największej długości fali (ok 600nm), wnika głęboko w skórę, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, oraz działa przeciwzapalnie.

Zobacz też: Fototerapia LED to skuteczny sposób na zmarszczki, przebarwienia i trądzik. Na czym to polega?