Trądzikowa mapa twarzy – co oznaczają wypryski w różnych miejscach?

Wśród praktyków wschodniej medycyny panuje przekonanie, że kondycję poszczególnych organów ciała można określić poprzez obserwację zmian na twarzy. Niedoskonałości w określonych miejscach trzeba więc analizować holistycznie i leczyć od wewnątrz. Na przykład w ajurwedzie, czyli indyjskim systemie medycyny, wypryski na twarzy sygnalizują problemy z konkretnymi częściami organizmu. Ogólnie możemy wyodrębnić 5 obszarów oraz przyporządkowanych im schorzeń:

  • czoło - układ trawienny
  • policzki - skóra
  • nos - serce
  • podbródek - układ hormonalny
  • między brwiami - wątroba
  •  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Fertility and Women's Health (@acupuncturefitzroy) Lip 3, 2019 o 8:48 PDT

Mapowanie twarzy – o czym świadczą cienie pod oczami?

Mapowanie twarzy koncentruje się nie tylko na miejscach, w których pojawiają się wypryski. Inną niepokojącą oznaką problemów ze zdrowiem są worki pod oczami. Specjaliści od akupunktury interpretują je jako oznakę niedoboru elektrolitów i witamin albo zaburzeń pracy nerek. Te podejrzenia zyskują na sile, jeśli cieniom pod oczami towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak: bóle w dole pleców czy problemy z oddawaniem moczu. Osoby cierpiące na schorzenia nerek są też często ospałe i letargiczne.

Zobacz też: Laserowe usuwanie blizn – jak działa ten zabieg?

Co o mapowaniu twarzy sądzą lekarze?

Współczesna medycyna nie kłóci się z poglądem, że schorzenia wewnętrzne wywołują zmiany na skórze. Według lekarzy mapowanie twarzy nie jest jednak wystarczającą metodą do diagnozowania stanu naszego zdrowia. Punktem wyjścia do decyzji o leczeniu powinny być specjalistyczne badania, na przykład analiza krwi czy moczu. Trzeba też mieć na uwadze zjawisko placebo. Niektóre osoby mogą mieć bowiem skłonności do hipochondrii, czyli wymyślania sobie coraz to nowych chorób. W takich przypadkach już kilka wyprysków przed miesiączką może stać się początkiem wielomiesięcznego (a nawet wieloletniego) “śledztwa” pod kierunkiem specjalistów medycyny alternatywnej. Niestety wielu z nich nie dysponuje odpowiednią wiedzą lub celowo wykorzystuje naszą naiwność – sugerując choroby, których nigdy nie mieliśmy. Warto więc zawsze skonsultować swoje podejrzenia z kilkoma lekarzami.

Czy lekarze również korzystają z mapowania twarzy?

Mapowanie twarzy nie powinno być traktowane wyłącznie jako egzotyczna metoda z Dalekiego Wschodu. Analiza stanu zdrowia na podstawie wyglądu jest zupełnie normalną praktyką także wśród lekarzy w USA czy Europie. Przykłady? Skrajna bladość jest powszechnie rozpoznawaną oznaką anemii. Żółtą skórę traktuje się jako potencjalny objaw żółtaczki. Wypryski na linii żuchwy i nadmierne owłosienie są symptomami zespołu policystycznych jajników. Nadczynność tarczycy może powodować wytrzeszcz oczu, a niedoczynność – opuchniętą twarz, opadające powieki i utratę zewnętrznej części brwi. To tylko kilka przykładów, dlatego każda niepokojąca i długo utrzymująca się zmiana w naszym wyglądzie powinna skłonić nas do wizyty u lekarza specjalisty. 

Zobacz też: Darsonval – prądy Darsonvala leczą trądzik i tłustą skórę. Jakie efekty daje ten zabieg?

 

Co oznaczają zmarszczki na twarzy?

Wygląd naszej twarzy możemy interpretować nie tylko z punktu widzenia kondycji fizycznej, ale także psychicznej. Na przykład głębokie, horyzontalne zmarszczki na czole są przypisywane osobom żyjącym w stałym niepokoju. Bruzdy na policzkach mogą powstawać wskutek odczuwania żałoby i straty. Inne przykłady tego typu założeń znajdziesz na poniższej grafice. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sarah Bradden (@sarahbradden) Sty 14, 2019 o 1:27 PST

Oczywiście wszystkie te wskazówki należy odczytywać z przymrużeniem oka. Lwia zmarszczka zazwyczaj nie wynika z nadmiaru negatywnych emocji, ale naturalnej budowy i mimiki twarzy.