Chiron: astrologia i jej wpływ na drogę życia

To, jak wyglądało niebo w momencie Twojego przyjścia na świat, jest niebywale istotne. Odczytując swój własny i niepowtarzalny wykres urodzeniowy, dowiesz się wiele na temat tego, jaka ścieżka życia jest dla Ciebie przygotowana. Zawarte w nim położenie Chirona, czyli niewielkiego obiektu poruszającego się po Układzie Słonecznym, wskazuje na wrażliwe aspekty Twojej osobowości. Analizując to, w jakim znaku zodiaku przebywała ta niewielkich rozmiarów planetoida oraz jaka była jej pozycja w domu astrologicznym, zagłębisz się w tematy, które nawiązują do: 

 • samooceny 
 • życiowych ambicji 
 • traum i nieprzepracowanych emocji z przeszłości 
 • rozwoju osobistego 
 • barier psychologicznych 
 • odczuwania przytłaczających uczuć 
 • budowania tożsamości 

Co to jest Chiron w astrologii? 

Chiron nie jest planetą. To mały obiekt, który jest zaliczany do planetoid z grona centaurów. Jest to więc niewielkie ciało astronomiczne, które krąży w przestrzeni Układu Słonecznego między orbitami Saturna i Urana. Został odkryty w 1977 roku przez astronoma Charlesa Kowala.

W astrologii Chiron odzwierciedla wszystko to, co wymaga uleczenia. Jest przedstawicielem wrażliwej strony każdego człowieka i ma duży wpływ na osobowość. Chiron jest nosicielem pewnych głębokich przeżyć, które nie dają o sobie zapomnieć. Ich obecność nie jest pozbawiona sensu, ponieważ są elementarną częścią tożsamości. 

Wyznacza wszystko to, co wiąże się z rozwojem osobistym i kroczeniem przez życie z pewną wypracowaną postawą. To właśnie w tym aspekcie przejawia się wielka moc Chirona. Astrologia określa go mianem Zranionego Uzdrowiciela. Wiążę się to z rolą, jaką pełni w kosmogramie, czyli horoskopie urodzeniowym. Choć nie tylko. Jest też osadzony w kontekście kulturowym i utożsamiany z tym, co na ziemi i niebie. Chiron był najważniejszym z centaurów. W greckiej mitologii określany był jako ich przywódca, który słynął z niebywałej mądrości i sprawiedliwości. Został raniony zatrutą strzałą. Był nieśmiertelny, ale dręczył go ból. Mimo że sam nosił ranę, której nie dało się uleczyć, pomagał innym i ratował ich od cierpienia. Chiron pokazuje drogę, którą należy przejść, aby poznać samego siebie. Nie zawsze będzie ona wypełniona spokojem i radością. 

Chiron w astrologii wyznacza trudne doświadczenia życiowe, pokonywanie barier i samodoskonalenie. Jego konkretne znaczenie w horoskopie jest ściśle powiązane z tym, w jakim znaku zodiaku się przejawia, jaki dom astrologiczny zajmuje oraz jakie aspekty tworzy z innymi planetami. 

Zobacz także: 

Zobacz także:

Chiron: jak obliczyć?

Aby odczytać ułożenie Chirona astrologia dysponuje graficznym horoskopem urodzeniowym. Jest to wyjątkowy i niepowtarzalny wykres, na którym utrwalone jest ułożenie planet, gwiazdy i innych ciał niebieskich. Odczytasz z niego również osie horoskopu, znaki zodiaku i domy astrologiczne. Aby zyskać wgląd do tego, jak wyglądało niebo w momencie Twojego przyjścia na świat oraz odczytać położenie Chirona astrologia wymaga wiedzy na temat: dokładnej daty, miejsca oraz godziny narodzin. Możesz skorzystać z kalkulatora astrologicznego online, który da ci wgląd w spersonalizowany kosmogram urodzeniowy bądź umówić się na konsultacje u profesjonalnego astrologa, bądź astrolożki. 

Chiron w domach astrologicznych 

Odczytując pozycję Chirona w domu astrologicznym, dowiesz się więcej na temat swojego wnętrza. Zajrzysz do głęboko skrywanych, trudnych wspomnień i emocji. To, czego dokładnie będą dotyczyć, zależy od umiejscowienia Chirona. Astrologia wyróżnia dwanaście domów. A każdy z nich dotyczy innej sfery życia. Zobacz, co oznacza, gdy Chiron znajduje się w każdym z nich. Pamiętaj o tym, że Chiron sięga do twojej wrażliwości, ciężkich przeżyć, niewygodnych tematów i słabości, ale przynosi również oczyszczenie i uzdrowienie: 

 • Dom I - zejście z utartych ścieżek, konfrontacja z obrazem własnej osoby, samotne pokonywanie przeszkód, poszukiwanie własnego "ja"
 • Dom II - zachwiane poczucie bezpieczeństwa i stabilności materialnej, rozbudowane idee i wartości, wyjście z cienia i pokazanie talentów 
 • Dom III - starcia ze światem zewnętrznym i ludźmi, odnalezienie motywacji, rozwój sfery komunikacji 
 • Dom IV - indywidualizm, czujność i niezaleczone rany z przeszłości. Wyzbycie się ograniczeń i nauka odczytywania własnych emocji
 • Dom V - chłód emocjonalny, dystans wobec świata i ludzi. Większa ekspresja i odsłonięcie twórczej strony osobowości 
 • Dom VI - strach przez odpowiedzialnością, wyjście ze strefy komfortu i obranie konkretnej ścieżki rozwoju 
 • Dom VII - trudne kontakty partnerskie, tendencje do dominowania. Wypracowanie kompromisów i działania wspierające 
 • Dom VIII - opór przed tym, co zmienne i niestałe. Nauka przyjmowania i analizy silnych emocji 
 • Dom IX - poszukiwanie wielkich idei i życiowych wyzwań 
 • Dom X - wyjście poza schemat, nauka bycia w grupie i korzystanie z życiowych okazji 
 • Dom XI - nieufność wobec ludzi, brak chęci do eksploatowania nowych dziedzin życia 
 • Dom XII - strach przed samotnością, nauka bycia z samą sobą 

Jasna i ciemna strona Chirona. Astrologia jako nauka do poznania siebie  

Chiron określany jest jako uzdrowiciel bądź lekarz duszy. Jest tym elementem w horoskopie, który kładzie nacisk na to, co niewygodne, ograniczające, czy wręcz bolesne. Składnia do tego, aby przyjrzeć się temu, jakie myśli kłębią się w głowie w momentach odosobnienia. To także spojrzenie na skrywane emocje i choroby duszy. Jest podstawą do zrozumienia trudnych doświadczeń bądź przygotowuje nas na przyszłe lekcje od losu. Takie zadania spełnia Chiron. Astrologia wyznacza jego dwa oblicza: 

 • ciemna strona Chirona: wskazuje na napotykane przeciwności, ciemną stronę osobowości, wady, lęki, ograniczenia, cierpienia i ból egzystencjalny
 • jasna strona Chirona: daje nadzieję, nową szansę i wskazuje drogę do samorozwoju i lepszego życia, napełnia siłą i koi

Chiron w znakach zodiaku 

W Astrologii Chiron przejawia się również poprzez znaki zodiaku. To, w jakim gwiazdozbiorze przebywa, wskazuje na to, jakiej sfery życia dotyczy. Należy przyjrzeć się jej dokładnie i wdrożyć kurację. Transformacja, chociaż może okazać się powolna i trudna do przeprowadzenia, daje siłę i wzmacnia szansę na wygraną. Chiron jest wyznacznikiem rozwoju. Bada tereny Twojego wnętrza, szuka punktu zapalnego i łagodzi ból. Uczy odpuszczania i życia w zgodzie ze sobą. Chiron w znakach zodiaku wskazuje na to, jakie cechy powinnaś w sobie odnaleźć, by przejść drogę do samospełnienia. 

Chiron w Baranie 

Oznacza ograniczenia i strach przed wyjściem ze strefy komfortu. To także lęk przed niepowodzeniem i brak pewności siebie. Lekcją do przepracowania jest otwarcie się na ludzi i nauka działania wspólnotowego. 

Chiron w Byku 

Raną do zaleczenia jest nieufność do świata. Brak poczucia bezpieczeństwa i strach przed odrzuceniem nie pozwalają na wyzwolenie i szczerość w komunikacji. Zaufanie i docenienie tego co tu i teraz pomoże wyzbyć się lęku o niepewną przyszłość. 

Chiron w Bliźniętach 

Lekcją, którą warto przerobić, jest wyzbycie się barier i swobodne komunikowanie swoich potrzeb i dzielenie się wiedzą. Praca nad zwiększeniem pewności siebie i śmiałe wyrażanie swoich myśli to droga ku samozadowoleniu i spełnieniu. 

Chiron w Raku 

Skrzywdzona strefa rodzinna. Dom, który nie był ostoją spokoju i bezpieczeństwa. Zaakceptowanie prawdy o przeszłości i budowanie własnej drogi życia pomoże wzmocnić poczucie bezpieczeństwa i odnaleźć wewnętrzne ciepło oraz spokój. 

Chiron w Lwie 

Duża doza nieufności i niepewności. Strach przed wystąpieniami i przebywaniem wśród ludzi. Lekarstwem będą inni ludzie i otwarcie się na nowe kontakty i doświadczenia. 

Chiron w Pannie 

Zbyt duża presja i nadmierne ambicje, które wyniszczają od środka. Lekcją do przejścia jest nauka odpuszczania, zaakceptowanie wad i docenienie zalet – zarówno swoich, jak i najbliższych. 

Chiron w Wadze

Skłonność do zarzucania innych swoją emocjonalnością. Egoizm w kontaktach z ludźmi. Drogą do zmian jest nauka wsłuchania się w potrzeby bliskich i zwrócenie uwagi na ich odczucia. 

Chiron w Skorpionie 

W tym przypadku słabością jest niechęć do tego, co inne, nieznane i zmienne. Próba wyjścia poza schemat, poznawania innych punktów widzenia i akceptacja odmienności to klucz do pojednania z samą sobą. 

Zobacz także: 

Chiron w Strzelcu 

Nieustanne poszukiwania, niezadowolenie i brak nadziei na zmianę to główne problemy osób z Chironem w Strzelcu. Osiągnąć stan wewnętrznego spokoju pomoże nauka konsekwencji. Zamiast ciągłych poszukiwań i praktykowaniu odmiennych filozofii życia, skupienie się na prostych rzeczach, które dzieją się tu i teraz.

Chiron w Koziorożcu 

Wygórowane ambicje i uzależnienie własnej oceny od odbioru społecznego to lekcja, którą musi odbyć każdy, kto ma Chirona w Koziorożcu. Wzięcie na swoje barki odpowiedzialności za własne czyny i szczerość wobec samego siebie na pewno się opłaci. 

Chiron w Wodniku 

Nikt nie jest idealny to hasło, którym powinni kierować się ludzie z Chironem w Wodniku. Takie osoby nie są zadowolone z niczego, co udało im się osiągnąć. Są zbyt krytyczni i podejmują decyzję pod wpływem chwili. Spokojne i logiczne działanie wpłynie bardzo korzystnie. 

Chiron w Rybach 

Problemem jest tu bezgraniczne poświęcenie i oddanie tzw. sprawie beznadziejnej. Wszystko to wiąże się z brakiem pewności siebie i strachem przed wzięciem odpowiedzialności za własne życie. Lekcją do wykonania jest porzucenie tego, co ci nie służy i wyjście z uzależnień międzyludzkich. 

Chiron w aspektach z innymi planetami 

To, jakie wyzwania czekają cię w życiu i co musisz zrobić, aby uleczyć siebie określa Chiron. Astrologia jest tu kluczem do tego, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda twoja ścieżka rozwoju oraz który aspekt życia wymaga dogłębnej analizy. Aby zyskać konkretne wskazówki, należy sprawdzić w jakim domu i znaku zodiaku przebywa Chiron. Bardzo ważne jest również to, jakie aspekty tworzy z innymi planetami. Jego położenie względem innych ciał niebieskich wyznacza to, jak podchodzisz do zmian w życiu i czy potrafisz zbudować wartościowe i stabilne relacje. 

Aspekty Chirona ze Słońcem, planetą Wenus, Księżycem czy też Merkurym mają wielki wpływ na kształtowanie się osobowości. Pokazują także to, w jaki sposób przejawia się twoja wrażliwość. Słońce, które rozświetla i uwydatnia twój charakter, gdy tworzy koniunkcję z Chironem, wpływa na to, jak postrzegasz samą siebie. Zwykle jest to bardzo odmienny obraz od tego, jakim dysponuje otoczenie. Jesteś bardzo ostrożna i uważnie ważysz słowa. Chcesz sięgać po nowe wyzwania, ale ogranicza cię strach przed ewentualną porażką. 

Chiron w aspekcie z Merkurym stwarza duże pole do poddawania wszystkiego w wątpliwość. A to z kolei prowadzi do umniejszania swoim umiejętnościom i zgromadzonej wiedzy. Tacy ludzie są bojaźliwi i unikają konfrontacji. Chociaż mają mnóstwo argumentów i dysponują wieloma informacjami, często boją się to wykorzystać. Ciągle wszystko analizują i wyciągają wnioski, ale niechętnie dzielą się nimi w rozmowie z innymi ludźmi. 

Koniunkcja Chirona z Księżycem daje ogromną intensywność odczuwania emocji. Bardzo chcą przebywać blisko ludzi i czerpać z ich ciepła, ale jednocześnie bardzo się tego boją. Kontakt z inną osobą wywołuje cały wachlarz różnego rodzaju odczuć, co nie zawsze wychodzi na dobre. Chociaż maskowanie nastroju jest umiejętnością, w której takie osoby potrafią osiągnąć mistrzowski poziom.