Kto jest chińskim „psem”?

Chiński system astrologiczny znacząco różni się od systemu zachodniego, w którym nasz znak zodiaku determinowany jest przez dokładną datę urodzin. Chiński horoskop bazuje na symbolice zwierząt – znajdziemy w nim takie znaki zodiaku, jak: Pies, Świnia, Małpa czy Kogut. Zawiera on 12 różnych znaków i opiera się na kalendarzu księżycowym, który charakteryzuje się 60-letnim cyklem, podzielonym na 5 różnych części, nazywanych żywiołami: metalu, wody, drewna, ognia i ziemi. Nasz znak zodiaku w chińskim horoskopie uzależniony jest od roku, w którym się urodziliśmy. Warto jednak pamiętać, że Chiny bazują na kalendarzu księżycowym, a nie tak jak my – na gregoriańskim.

Chiński znak zodiaku Pies posiadają osoby urodzone w podanych niżej datach:

 • 28.01.1922 - 15.02.1923 (żywioł wody)
 • 14.02.1934 - 03.02.1935 (żywioł drewna)
 • 02.02.1946 - 21.01.1947 (żywioł ognia)
 • 18.02.1958 - 07.02.1959 (żywioł ziemi)
 • 06.02.1970 - 26.01.1971 (żywioł metalu)
 • 25.01.1982 - 12.02.1983 (żywioł wody)
 • 10.02.1994 - 30.01.1995 (żywioł drewna)
 • 29.01.2006 - 17.02.2007 (żywioł ognia)
 • 16.02.2018 - 04.02.2019 (żywioł ziemi)

Dla uproszczenia przyjmuje się, że lata Psa to: 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018. Kolejnym rokiem będzie 2030.

Cechy osobowości i usposobienie „Psa”

Osoby urodzone w roku Psa uznawane są za życzliwe, serdeczne i empatyczne. Otacza je pozytywna aura, która sprawia, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Co więcej, pies uznawany jest za najsympatyczniejszy ze wszystkich chińskich znaków zodiaku, dlatego też jest niezwykle lubiany. Jest on również lojalny i honorowy, dlatego też jest świetnym materiałem na przyjaciela. Zawsze można na niego liczyć, ponieważ innych ludzi stawia na pierwszym miejscu, co niekiedy nie wychodzi mu na dobre. Pies jest także dobrym słuchaczem, co jest kolejną cechą charakteru, którą powinien posiadać dobry przyjaciel. Nie goni ślepo za pieniędzmi i dobrami materialnymi, gdyż najważniejsi są dla niego inni ludzie oraz własne ideały.

Osoby, które urodziły się w Roku Psa są również bardzo samoświadome – potrafią zajrzeć w głąb siebie i dokładnie rozpoznać swoje emocje. Obdarzone są również bardzo dobrą spostrzegawczością, dlatego też świetnie czytają „między wierszami” i wyłapują z pozoru nieważne szczegóły. Uznaje się je również za osoby opiekuńcze, które nigdy nie odmówią pomocy osobom, będącym w potrzebie. Są też niezwykle lojalne, co sprawia, że można powierzyć im tajemnicę bez obaw, że zostanie ona wyjawiona. Do gamy cech opisujących charakter Psa należy zaliczyć jeszcze honorowość – tego typu osoby nigdy nie łamią danego słowa.

Co jeszcze wiemy o osobach spod chińskiego znaku – psa? Mają one głęboko zakorzeniony kodeks moralny, którego nie łamią. Lubią, gdy wszystko odbywa się w granicach prawa i z poszanowaniem ogólnie przyjętych norm społecznych. Cechuje je przy tym niezwykłe poczucie sprawiedliwości – są gotowi nieść pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona potrzeba, nie bacząc niekiedy na własne dobro i bezpieczeństwo.

Z racji na swoje pozytywne usposobienie Pies jest osobą niezwykle towarzyską – dobrze czuje się w dużych grupach ludzi, często wyznaczając kierunek zabawy. Lubi imprezy i spotkania w gronie znajomych, nie stroni również od poznawania nowych osób. Jego wrodzony ekstrawertyzm sprawia, że nie sposób się z nim nudzić. Ma pełno znajomych i przyjaciół i zawsze jest gotowy na wspólne przygody.

Zobacz także:

Niestety, charakter Psa ma również swoje ciemne strony. Niekiedy może cechować go zbytnia nerwowość i uleganie własnym emocjom – zwłaszcza jeśli chodzi o innych ludzi. Jednakże z racji na swoje zdolności do samoregulacji równie szybko się uspokaja, co denerwuje. Cechuje go również nadmierne przywiązanie do panujących zasad i głębokie przekonanie o swojej nieomylności, co sprawia, że niekiedy pozwala sobie na głośne wypowiadanie nieprzychylnych opinii o innych (bez proszenia). Jeśli dodatkowo dodamy do tego przesadny indywidualizm i skłonność do powierzchownych i zbyt szybkich ocen, to mamy gotową katastrofę. Jest to zdecydowanie przestrzeń, nad którą osoby spod znaku Psa powinny pracować.

Mocne strony zodiakalnego Psa to:

 • empatia,
 • życzliwość,
 • pozytywne usposobienie,
 • komunikatywność,
 • lojalność,
 • honorowość,
 • samoświadomość,
 • zdolność do autorefleksji,
 • komunikatywność.

Słabe strony zodiakalnego Psa to:

 • cynizm,
 • nerwowość,
 • przesadny indywidualizm,
 • skłonność do oceniania innych,
 • skłonność do moralizowania.

SPRAWDŹ TAKŻE:

Jaki styl życia preferuje zodiakalny Pies?

Ekstrawertyczna natura Psa sprawia, że lubi on życie pomiędzy ludźmi – chętnie uczestniczy w spotkaniach towarzyskich i udziela się w różnych organizacjach, w tym często charytatywnych, na które nie szczędzi pieniędzy. Niemniej jednak lubi też swoją codzienną rutynę i spokojne życie wypełnione zdrowymi nawykami, jako że ten znak lubi jasne i klarowne zasady. Pomimo że doskonale radzi sobie z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami, to jednak na co dzień preferuje to, co bardzo dobrze zna. Dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że Pies lubi życie w harmonii i spokoju, a cały porządek dnia ma skrupulatnie zaplanowany i rozpisany niemal co do godziny. W wolnym czasie chętnie spotyka się ze znajomymi, ale też nie nudzi się pozostawiony samemu sobie. Wówczas najczęściej czyta książki i ogląda filmy – szczególnie interesuje go fantastyka i wszystko to, co wykracza poza świat materialny.

Życie uczuciowe zodiakalnego Psa

Osoby spod znaku Psa uznawane są za jednych z najlepszych partnerów spośród wszystkich znaków w chińskim systemie astrologicznym. Mają wszystkie te cechy, które powinny charakteryzować idealnego partnera – empatię, lojalność i opiekuńczość. Dodatkowo wykazują one również niezwykle zdolności do samoregulacji i doskonale zdają sobie sprawę z własnych uczuć. Dlatego też, jeśli już zdecydują się na stały związek (co nie jest tak oczywistą kwestią w ich przypadku), to w pełni się w niego angażują. Psom zależy na stworzeniu trwałej relacji o silnych fundamentach, a szczególnie na stabilizacji i bezpieczeństwie. Rutyna, która jest zabójcza dla wielu związków, im nie będzie przeszkadzać. To, co ich wyróżnia to także – otwartość i chęć rozwiązywania wszystkich konfliktów na bieżąco. Zdają sobie one sprawę, że udany związek jest sztuką kompromisów. Ponadto dają one swoim partnerom dużo wolności i przestrzeni – nie są typem zazdrośników, co niekiedy może być odbierane jako obojętność.

Pies może stworzyć udany związek z: Tygrysem, Koniem, Królikiem, Świnią, Małpą, Psem, Szczurem i Wężem. Natomiast zdecydowanie więcej pracy będzie musiał włożyć, budując relację z: Kozą, Smokiem, Kogutem i Bawołem.

SPRAWDŹ TAKŻE:

Strefa zawodowa zodiakalnego Psa

Pies jest bardzo dobrym pracownikiem – takie jego cechy jak: lojalność i honorowość przekładają się również na strefę zawodową. Pomimo że zawsze daje z siebie wszystko, a każde zadanie wykonuje z należytą starannością, to jednak praca nie jest dla niego najważniejsza. Ceni sobie relację ze współpracownikami, ale chętnie podejmuje się zdrowej rywalizacji. Lubi pracę stabilną, pozbawioną „wyścigu szczurów” i taką, którą może dobrze … zaplanować. Chociaż jest niezwykle ekstrawertycznym znakiem zodiaku, to jednak na co dzień preferuje pracę w pojedynkę aniżeli w grupie.

W pracy podobnie jak i w życiu prywatnym kieruje się kodeksem moralnym, dlatego też nigdy nie przekroczy granicy np. w celu osiągnięcia wymiernych korzyści. Nie doniesie też na swojego współpracownika, gdyż nie pozwoli mu na to empatia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ten złamie ważną zasadę – chociaż w takiej sytuacji raczej zmusi drugą osobę do przyznania się do popełnienia błędu niż na nią doniesie.

Osoby urodzone w Roku Psa zwykle mają stabilną pracę i stałe dochody, które pozwalają im korzystać z uroków życia. Warto podkreślić, że dla nich praca nie jest celem w samym w sobie – ma ona zapewnić im dobre i komfortowe życie. Psom nie zależy na pięciu się po szczeblach kariery i zarabianiu coraz większych pieniędzy. Nie szczególnie zależy im też na bogactwie i dobrach materialnych, chociaż cenią sobie drobne przyjemności, które traktują jak formę nagrody.

Zawody, w których dobrze czują się osoby spod znaku Psa to: adwokat, sędzia, urzędnik państwowy, nauczyciel, policjant, psycholog, psychiatria, lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarka.

Chiński znak zodiaku Pies - szczęśliwe talizmany i atrybuty

Kolejność znaku w chińskim horoskopie: jedenasty

Kolor: niebieski, turkusowy

Miesiąc: październik

Pora roku: jesień

Kwiat: róża, storczyk

Żywioł przewodni: ziemia

Planeta: Wenus

Szczęśliwe liczby: 3, 9

Kamień: diament

Godziny: 19.00-21.00

Odpowiednik w zachodnim horoskopie: Waga

Co ciekawe, chiński znak zodiaku – Pies często bywa opisywany jako „stara dusza”. W numerologii jego odpowiednikiem jest liczba 44. Niezwykle ciekawej wiedzy dostarcza portret numerologiczny, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, jakie liczby nas reprezentują i co one oznaczają.

NIE PRZEGAP: