Dlaczego warto trzymać partnerkę za rękę przy porodzie?

Martwisz się, że sama będziesz musiała radzić sobie z bólem porodowym? Najnowsze odkrycie naukowców z Uniwersytetu Colorado cię ucieszy. Okazuje się, że trzymanie za rękę partnerki w trakcie porodu zmniejsza ból porodowy.

Badanie przeprowadzono na 22. parach w wieku od 23 do 32 lat, które były w kilkuletnim związku. Naukowcy stworzyli trzy grupy badanych, na których przeprowadzili dokładne obserwacje. W pierwszej grupie partnerzy przebywali obok siebie, ale nie dotykali się podczas porodu. W drugiej, mężczyźni trzymali swoje partnerki za rękę. W trzeciej partnerzy zostali rozdzieleni i w trakcie porodu byli osobno. W trakcie porodu badano rytm serca i oddechu u każdej z par. Wyniki badań były zaskakujące. W przypadku par, które trzymały się za ręce, wyniki badań serca i oddechu były zsynchronizowane, a kobiety mniej odczuwały ból, który towarzyszył im przy porodzie. Kobiety, których partnerzy siedzieli w tym samym pokoju, ale nie trzymali ich za ręce silniej odczuwały ból.

Pomysłodawcą badania był Pavel Goldstein, neurolog z Colorado University, który zaobserwował u swojej żony potrzebę trzymania go za rękę w trakcie porodu.

Byłem na porodówce i nie wiedziałem, w jaki sposób mam pomóc mojej żonie. Poprosiła, abym potrzymał ją za rękę. Nie chciała, żebym coś mówił, tylko trzymał ją za rękę. To jej bardzo pomogło – opowiada Goldstein.

Naukowcy nazwali to zjawisko „physiological coupling”. Obecność partnera w tym samym pokoju i trzymanie za rękę kobiety rodzącej zmniejsza ból porodowy.

Wygląda na to, że ból przerywa synchronizację między partnerami. Dotyk ją odnawia. To wysoce prawdopodobne, że dotyk jest narzędziem służącym do okazywania empatii i daje efekt podobny do środków przeciwbólowych – dodaje Goldstein.

Odkrycie naukowców jest niezwykle ważne dla rodzących par. Trzymanie za rękę i poczucie empatii pomiędzy rodzącą i partnerem powoduje, że łatwiej nam kobietom przejść przez ten trudny czas. Jeśli trzymanie za rękę partnera ma nam w tym pomóc, to dlaczego z tego nie skorzystać?