Chalcedon - właściwości

Chalcedon to kamień szlachetny o właściwościach cechujących kamienie z grupy kwarcu. O barwie mętnej albo przeświecającej i szklistym, matowym lub jedwabistym połysku. Może być bezbarwny lub różnokolorowy – jasnoniebieski, sinoniebieski, białoszary, szary, mlecznoniebieski lub mlecznozielony. Niebieskawo - szara barwa tego kamienia była pożądana już w starożytności, kiedy to chalcedon łączono z duchami powietrza i wody. Z kolei w Tybecie czczono chalcedon jako upostaciowienie kwiatu lotosu. Chalcedon pochodzi ze skał wulkanicznych, osadowych, osad gorących źródeł lub stref wietrzenia. Jeśli czujecie w sobie zew zdobywcy, odkrywcy i chcielibyście nazbierać prawdziwych pastelowych chalcedonów, udajcie się do Indii, Jemenu, Tajwanu, Iraku, Florydy, Kalifornii, Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Meksyku, Maroko lub do Libii, bo w takich miejscach chalcedon występuje. Z bardziej rodzimych terenów miejscem występowania chalcedonu są Słowacja, Włochy, Bułgaria, Rumunia, Czechy, a także Polska. 

Chalcedon - właściwości magiczne i prozdrowotne

Chalcedon właściwościami swoimi zalecany jest osobom temperamentnym, łatwo ulegającym emocjom – kamień ten pomaga nad emocjami zapanować. Stabilizuje bowiem równowagę pomiędzy ciałem, duszą i umysłem.

Nie ignorujcie magicznych właściwości chalcedonu, bo - jak zauważa Maria Florkowa w książce "Tajemnice szlachetnych kamieni": "Kryształy przejawiają ukryte, niemniej silnie pulsujące życie, podobne życiu kwiatów i zwierząt. Tylko tempo ich przemian i procesów jest o wiele powolniejsze od życia tych ostatnich.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

A oto, dla jakich ludzi pulsuje chalcedon, oddając im swoją energię:

 1. Dla melancholików – podobno chalcedon ma moc przemieniania stanów melancholijnych w radosne. 
 2. Dla tych, którzy czują, że ich aura została zakłócona przez złe energie - chalcedon oczyszcza aurę. W dawnych czasach zawieszony na szyi magów, odganiał złudne iluzje. 
 3. Dla ludzi podatnych na negatywne wpływy, myśli – kamień ten podobno pozwala wnikać tylko pozytywnym myślom. Odpędza koszmary. 
 4. Dla tych, którym brak sił witalnych - chalcedon pozwala je odzyskać. Pomaga odzyskać silną motywację wewnętrzną. 
 5. Dla osób borykających się ze słomianym zapałem – amulet z chalcedonem uzbraja w wytrwałość. 
 6. Dla osób mało życzliwych i pesymistycznie nastawionych do innych ludzi i nie wierzących w ich dobre intencje - chalcedon kształtuje dobre nastawienie do świata, rozbudza życzliwość i serdeczność, a dawni Indianie wierzyli wręcz, że ten sinoniebieski minerał, jako święty kamień, rozwijał w ludziach poczucie braterstwa i dobrej woli. 
 7. Dla tych, którzy niedawno odkryli w internecie, jak intrygująca jest ideologia New Age i postanowili rozwinąć w sobie co najmniej zdolności telepatyczne. W końcu rozpoczynająca się właśnie Era Wodnika, era Nowej Świadomości, sprzyja takim pragnieniom. Kiedy to wszystkie narody zjednoczą się, a na Ziemi zapanuje pokój i miłość, zstąpi Budda pod postacią Maitreyi, uosabiającej współczucie i kosmiczną miłość, łącząc wszystkich wyznawców świata i rozpowszechniając okultyzm, przeinterpretowując Biblię, walcząc z Kościołem, szerząc wiarę w reinkarnację – jak zauważa siostra Michaela Pawlik w książce pt. Utopijny Raj – New Age. W tym właśnie momencie historii wesprze nas również unakit - właściwości jego są uziemiające, pomagające nawiązać bliższy kontakt z naturą. 
 8. Po prostu dla tych, którzy szukają harmonii, spokoju, równowagi, pragną wprowadzić takie energie do swojego wnętrza. Do swojego domu, mieszkania, biura. Chalcedon to piękny kamień, może służyć jako element dekoracyjny, a postawiony na biurku jako przycisk do papieru dodatkowo pomoże usystematyzować pracę, budując atmosferę porządku. Podnosi też wibracje otaczającej go przestrzeni. Bryłki chalcedonu można też układać w ogrodzie. 
 9. Dla osób mających sprawę sądową – jedwabisty kamień przynosi szczęście w takich tematach.
 10.  Dla tych, którzy obawiają się infekcji – podobno amulet z chalcedonu ochrania przed infekcjami i zapaleniami. 
 11. Dla młodych mam – chalcedon pobudza laktację oraz pomaga odnaleźć w sobie instynkt macierzyński. 
 12. Dla dzieci - Alla Alicja Chrzanowska zauważa w książce "Tajemnice energii kamieni", że chalcedon odpędza złe sny i usuwa lęk przed ciemnością, dlatego warto go przymocować do łóżeczka dziecka. 
 13. Dla osób mało asertywnych - kamień podobno pomaga wyrazić własne zdanie.
 14. Dla osób uprawiających zawód nasuwający konieczność częstego przemawiania – chalcedon usuwa blokadę lękową przed publicznym przemawianiem. Aktorom i innym celebrytom polecany jest również kamień noc kairu - właściwością jego jest ochrona przed złą sławą i pomówieniami. 
 15. Dla osób lubiących podróżować - chalcedon zapewnia bezpieczeństwo w podróżach.
 16. Dla tych, którzy nie są ortodoksyjnymi fanami nauki - medycyna nie popiera litotorepii, uznając ją za pseudonakę.

NIE PRZEGAP:

Jak nosić chalcedon, pielęgnować i jak działa na ciało?

Chalcedon pomaga pozbyć się bólu szyi oraz migdałków. Jego właściwości zalecane są również osobom mającym problemy ze strunami głosowymi. Dlatego warto pić wodę po wymoczonym chalcedonie, która pomoże zwalczyć na przykład chrypkę czy inne dolegliwości okolic gardła i szyi. Podobno wspiera także tarczycę, układ limfatyczny, ból karku i ramion, a nawet śledzionę, układ krążenia i pęcherzyk żółciowy. Ezoterycy zalecają tez przemywać rany wodą chalcedonową.

Zobacz także:

Fot. Chalcedon, iStock

Jak pielęgnować chalcedon?

Kamień należy czyścić pod bieżącą wodą, następnie pozostawcie go na kilka minut na słońcu, bo chalcedon odzyskuje swoją energię właśnie pod wpływem promieni słonecznych. Podobnie nam chryzopraz - właściwości jego aktywują się po wystawieniu na słońce. 

Chalcedony - kamienie wykorzystywane do tworzenia pieczęci w medycynie naturalnej

Już w czasach antycznych z chalcedonu tworzono narzędzia. Z czasem zaczęto ten kamień wykorzystywać do tworzenia portretów i pieczęci. Dzisiaj chalcedon jest ceniony przez kolekcjonerów oraz jako biżuteria, a szczególnie pięknie prezentuje się w formie kolczyków i naszyjników. Właściwości pastelowego kamienia sprawiają, że stosowany jest on również w mechanice precyzyjnej jako kamień okładzinowy. W ostatnim czasie, w związku z wzrostem popularności ezoteryki i medycyny naturalnej, wierzymy w jego prozdrowotne działanie i zaopatrujemy się w chalcedon w sklepach jubilerskich i w sklepach ezoterycznych z:

 • aniołami
 • magicznymi figurkami
 • akcesoriami do medytacji
 • olejkami aromaterapeutycznymi
 • wahadełkami radiestetycznymi

Chalcedon - kamień dla Strzelca 

Właściwości chalcedonu zalecane są osobom spod znaków zodiaku Strzelca, Bliźniąt i Raka. Kamień ten podlega Saturnowi i  Merkuremu, przyjmując ich emanacje -  jak zauważa Maria Florkowa i dodaje, że kamienie naturalne, przyjmując promieniowanie różnorodnych planet i gwiazd, oddają potem tę moc, wypromieniowując ją do świata.

A czy wiecie, że agat to odmiana chalcedonu? Tak, chalcedon ma wiele odmian. Agat ma wstęgowe zabarwienie, agat mszysty cieszy oko jakby zatopionymi w kamieniu fragmentami roślin. Z kolei karneol to odmiana czerwona, podobnie jak krwawnik. Onyks z kolei jest czarny, a chryzopraz jasnozielony. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: