Cezary 2021: czy Corinne Masiero zostanie ukarana za nagi protest? Prawicowi posłowie złożyli sprawę do prokuratury

Protest aktorki Corinne Masiero skierowany był w stronę premiera Francji - Jeana Castexado, któremu zarzuca się brak wsparcia dla ludzi kultury. Gdy Masiero weszła na scenę w przebraniu osła podczas 46. gali Cezary 2021, zamiast ogłosić laureata nagrody, rozebrała się do naga. Na jej ciele wysmarowanym czerwoną farbą imitującą krew, widniał napis: "Oddaj nam sztukę, Jean". Nagi protest Masiero miał uświadomić publiczności zebranej na sali teatru oraz przed telewizorami, że ludzie sektora kultury "właśnie tacy, całkowicie nadzy" zostali pozostawieni w czasie pandemii. Ten apel spotkał się z ogromnym entuzjazmem zebranych artystów, nie wszyscy okazali się jednak odporni na nagość. Ten występ nie spodobał się posłom prawicowego kolektywu, którzy sprawę nazwali "epatowaniem nagością, czyli formą ekshibicjonizmu" i oddali do prokuratury.

"Zafundowała nam striptiz [...] czym innym jest artystyczny czy polityczny protest, a czym innym epatowanie nagością, czyli forma ekshibicjonizmu. [...] Wolność słowa nie może usprawiedliwić wszystkiego", zaapelowali w oficjalnym liście.

Cezary 2021: co grozi Corinne Masiero za nagi protest? 

Falę oburzenia zapoczątkował Bérengère Poletti, który z 9 innymi posłami należy do prawicowego kolektywu Oser la France. Konserwatywni politycy złożyli wniosek do paryskiej prokuratury. Są przekonani, że Corinne Masiero dokonała przestępstwa. Powołują się na artykuły 222-32. kodeksu karnego, które dotyczą pornografii i przemocy seksualnej. Zgodnie z obowiązującym prawem, aktorce grozi kara nawet pozbawienia wolności lub grzywny w wysokości 15 tys. euro. No cóż, wygląda na to, że bez względu na szerokość geograficzną, prawicowe ugrupowanie jest wszędzie równie wrażliwe, niestety nie na rozpaczliwe krzyki osób pozostawionych bez środków do życia.