Odpowiadamy na wszelkie dylematy i pytania tych z was, które posiadają cerę mieszaną. Sprawdźcie koniecznie, co warto o niej wiedzieć i jak o nią dbać.

Cera mieszana – charakterystyka

Skóra mieszana może łączyć w sobie cechy cery tłustej, suchej i normalnej. Udział wspomnianych typów cery u każdej posiadaczki skóry mieszanej jest inny. W dodatku zmienia się wraz z potrzebami organizmu. Wpływ na to mają takie czynniki, jak na przykład uwarunkowania hormonalne, czy aktualna pora roku. Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Typowe cechy skóry mieszanej to:

  • skłonność do wągrów,
  • występowanie zaskórników,
  • przetłuszczająca się strefa T (czoło, nos oraz broda),
  • rozszerzone pory,
  • miejscowe podrażnienia i przesuszenia (najczęściej na policzkach),
  • pękająca i łuszcząca się skóra na twarzy – w miejscach, gdzie występuje przesuszenie.

Posiadaczki cery mieszanej często borykają się z trudnościami w doborze odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych oraz kosmetyków do makijażu. Jest tak, ponieważ różne partie ich twarzy mają odmienne potrzeby. Gdy przetłuszczająca się strefa T wymaga zastosowania matującego i silnie zastygającego podkładu, by makijaż mógł przetrwać cały dzień, przesuszone policzki w zetknięciu z takim kosmetykiem mogą odczuwać silny dyskomfort. Zatem jak dbać o cerę mieszaną i jakie kosmetyki do makijażu będą dla niej najlepsze?

Pielęgnacja cery mieszanej – zasady

Pielęgnacja skóry mieszanej jest zależna od tego, z jakimi problemami cery mamy aktualnie do czynienia. Cera mieszana z wypryskami wymaga zastosowania innych preparatów pielęgnacyjnych, niż ta z przetłuszczającą się strefą T. (czoło, nos, broda). W przypadku tej drugiej często na policzkach występuje przesuszenie i łuszczący się, popękany naskórek. Oznacza to, że wykazuje cechy cery suchej. 

Jak dbać o cerę mieszaną? Pielęgnacja krok po kroku:

  1. Dwuetapowe oczyszczanie. Postaw na olejek, który emulguje w kontakcie z wodą oraz łagodny żel lub piankę, które nie podrażnią twojej skóry.
  2. Złuszczanie. W przypadku cery mieszanej, która jest skłonna do trądziku, wystrzegaj się peelingów mechanicznych. Wybierz peeling kwasowy lub enzymatyczny.
  3. Serum. W tym miejscu warto postawić na serum, które zawiera takie składniki jak na przykład kwas salicylowy lub glikolowy (w przypadku pielęgnacji wieczorowej) lub kwas hialuronowy czy witamina C (rano).
  4. Krem nawilżający oraz krem gwarantujący ochronę przeciwsłoneczną z wysokim wskaźnikiem SPF.

Jeżeli zależy ci na tym, aby szybko i efektywnie nawilżyć, wygładzić i zrewitalizować cerę, sięgaj po maski w płachcie. Tą, którą zdecydowanie możemy polecić posiadaczkom cery mieszanej jest maska w płachcie Mediheal Aquaring Mask Ampoulex N.M.F. (Natural Moisturizing Factor). Zawarte w niej składniki aktywne, m.in. ceramidy, kwas hialuronowy, sok z aloesu, ekstrakt z nasion słodkich migdałów, czy hydrolat z oczaru wirginijskiego doskonale zaspokoją potrzeby twojej skóry. 

Warto pamiętać, że dbanie o skórę powinno odbywać się także od wewnątrz. Dobrze jest zatem unikać używek i przetworzonej żywności. Zamiast tego, postawić na zdrową, zbilansowaną dietę i nawyk regularnego picia wody. Istotne są też regularne wizyty u ginekologa i kontrola równowagi hormonalnej. Dodatkowo czynnikami, które mają negatywny wpływ na stan skóry są stres i brak snu.

Jakie kremy do cery mieszanej są najlepsze?

Wybierając idealny krem do cery mieszanej, warto zwrócić uwagę na to, aby łączył w sobie kilka rzeczy. Formuła musi być lekka, ale naładowana składnikami odżywczymi, na przykład w postaci peptydów. Przy tym typie skóry bardzo ważne jest również nawilżenie i nawodnienie. Jeśli więc w niektórych partiach twojej twarzy borykasz się z nadmiernym przetłuszczaniem, zadbaj o odpowiednie nawilżenie i nawodnienie skóry – to znak, że ona tego potrzebuje. Najlepsze kremy nawilżające do cery mieszanej są bogate w niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, ponieważ ta jego odmiana jest w stanie wniknąć w głębsze warstwy skóry, a co za tym idzie – zadziałać znacznie skuteczniej.

Zobacz także:

Ponieważ cera mieszana bardzo często cechuje się rozszerzonymi porami oraz zmianami o charakterze trądzikowym, wybierając krem warto również zwrócić uwagę na obecność takich komponentów jak niektóre kwasy (kwas migdałowy, czy kwas salicylowy), niacynamid czy też kwas glikolowy. Pamiętaj jednak, że przy zastosowaniu tych składników konieczne jest zadbanie o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Codziennie stosuj też krem zawierający przynajmniej SPF 30. Jeśli jesteś naprawdę jasna, wybierz SPF 50 i re-aplikuj go kilka razy w ciągu dnia. Dzięki temu twoja delikatna skóra nie ulegnie uszkodzeniom powodowanym stosowanymi kwasami oraz szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Dobrym przykładem kosmetyku, który zaspokoi potrzeby cery mieszanej jest Protini Polypeptide Cream Drunk Elephant. Zawarte w nim proteiny i składniki odżywcze są jak zdrowy koktajl dla skóry. Krem doskonale nawilża i już po kilku użyciach wyraźnie poprawia kondycję skóry. Szukajcie go online lub stacjonarnie w perfumeriach Sephora.

Jaki olej do cery mieszanej wybrać?

Od wielu lat panuje mit, że oleje nie służą przetłuszczającym się cerom. Choć ogólnie to nieprawda, to jak w każdym kłamstwie jest w tym ziarno prawdy. Jeśli posiadasz cerę mieszaną, unikaj olejów, które posiadają właściwości komedogenne. Należy do nich na przykład popularny olej kokosowy, olej z orzechów laskowych, z kiełków pszenicy, z awokado lub olej kakaowy czy też olej z pestek dyni. Przy cerze mieszanej najodpowiedniejszym wyborem będą lekkie oleje, czyli takie, które zasychają na skórze. Zaliczamy do nich na przykład:

  • olej tamanu,
  • olej z czarnuszki,
  • olej z nasion ogórka,
  • olej lniany,
  • olej różany,
  • olej konopny,
  • olej z nasion wiesiołka,
  • olej z marakui,
  • olej z ogórecznika lekarskiego.

Jaki tonik do cery mieszanej wybrać?

Kosmetyki do cery mieszanej często mają w składzie alkohol. Przez niego wykazują działanie silnie ściągające i wysuszające. Paradoksalnie cera mieszana, która w niektórych miejscach się przetłuszcza, a w innych jest zbyt sucha, potrzebuje czegoś innego.

W przypadku toniku warto sięgnąć po łagodny preparat o nieskomplikowanym składzie. Jego głównym zadaniem jest przywrócenie skórze odpowiedniego poziomu pH, a więc dodatkowe komponenty, np. aromaty nie są potrzebne. Tonik stosujemy najczęściej po porannym lub wieczornym rytuale oczyszczania cery. Powinien zatem dobrze przygotować ją do przyjęcia składników aktywnych.

Produktem, który dobrze się sprawdzi u posiadaczek cery mieszanej jest wegański tonik do twarzy Yumi. To kosmetyk, którego głównym komponentem jest sok z liści aloesu, który odświeża, nawilża i zapobiega wysuszeniu skóry. Bazujący na produktach pochodzenia naturalnego skład jest bezpieczny dla skóry, a więc nie musimy obawiać się o to, że wywoła u nas niepożądane reakcje. Jego sporą zaletą jest cena - kupicie go za niecałe 20 zł, a spore opakowanie wystarczy na wiele użyć. 

Jaki podkład do cery mieszanej wybrać?

Posiadaczki cery mieszanej mają nie lada problem przy wyborze odpowiedniego fluidu. Czy wybrać lekki podkład, dostosowany do nieco bardziej przesuszonych obszarów twarzy? Czy może cięższy, o przedłużonej trwałości, który utrzyma się dobrze przez cały dzień na przetłuszczającej się strefie T?

Znaczna część kobiet decyduje się na oba produkty. Jeśli jednak stawiasz na minimalizm, wybierz podkład matujący. Zaaplikuj go tam, gdzie wydziela się najwięcej sebum. Na pozostałe obszary nałóż ten sam fluid, ale zmieszany z odrobiną kremu nawilżającego. Dzięki temu nie będziesz musiała inwestować w dwa podkłady, a potrzeby cery zostaną zaspokojone.

Jaki puder do cery mieszanej jest najlepszy?

W przypadku cery mieszanej najlepiej postawić na puder, który posiada właściwości silnie matujące. Pudrować należy jedynie problematyczną strefę T, która najszybciej się "wyświeca". Pozostałe miejsca, których problemem jest nadmierna suchość, pozostaw nieprzypudrowane. Jeśli natomiast zależy ci na maksymalnym utrwaleniu makijażu, suche miejsca pokryj pudrem o nieco mniej matującym wykończeniu. Taka metoda nakładania makijażu sprawi, że będzie się on prezentował dobrze przez długie godziny.