Cera mieszana czyli jaka?

Cera mieszana najczęściej spotykana jest u osób pomiędzy 20 a 25/30 rokiem życia. Jej cechą charakterystyczną jest zwiększone wydzielanie gruczołów łojowych w określonych partiach twarzy (na nosie, czole i brodzie – tzw. strefa T) i, co się z tym wiąże, tendencja do przetłuszczania się, świecenia i powstawania zaskórniaków. Skóra nie objęta nadmierną sekrecją gruczołów ma charakter cery normalnej lub suchej, słabo nawodnionej i skłonnej do podrażnień.

Jak pielęgnować

Z uwagi na niejednolity charakter, cera mieszana potrzebuje specjalnego traktowania. Prawidłowa pielęgnacja wymaga stosowania odrębnych kosmetyków na partie tłuste i suche. Jeśli zdecydujemy się na używanie kremu, powinien on mieć lekką, nietłustą konsystencję. W przypadku gdy pozostałe obszary skóry są przesuszone, można dodatkowo zastosować preparat o silniejszym działaniu nawilżającym (np. z dodatkiem kwasu hialuronowego, olejów roślinnych czy gliceryny). Intensywną ochronę suchych partii skóry twarzy należy zastosować zimą, kiedy mamy do czynienia z dodatkowymi czynnikami drażniącymi takimi jak wiatr czy niska temperatura. Ważne by nie stosować preparatów nadmiernie wysuszających skórę twarzy. Mogłoby to doprowadzić do pojawienia się miejscowych podrażnień, ze stanami zapalnymi włącznie. Do mycia warto więc wykorzystywać kosmetyki niezawierające mydła, które dokładnie oczyszczą tłuste obszary cery, lecz nie spowodują wysuszenia fragmentów partii twarzy z normalnie funkcjonującymi gruczołami łojowymi. Warte uwagi są preparaty zawierające alantoinę czy pantenol. Związki te doskonale łagodzą drobne zaczerwienienia. Ponadto na tłuste partie skóry warto stosować kosmetyki złuszczające naskórek. Można w tym celu wykorzystać preparaty zawierające alfa-hydroksykwasy, które zmniejszą prawdopodobieństwo zatkania porów i powstania zaskórniaków. Należy być jednak ostrożnym, gdyż zastosowanie kosmetyków o takich właściwościach na całą twarz może spowodować pieczenie i podrażnienie jej suchych obszarów. 

A może zioła?

Bardzo dobre efekty pielęgnacyjne można uzyskać stosując kosmetyki z dodatkiem wyciągów ziołowych. Interesujące jest to, iż wśród roślinnych surowców kosmetycznych możemy znaleźć takie, które mają „uniwersalne” działanie i nadają się zarówno do stosowania na obszary, w których obserwujemy nadmierne wydzielanie sebum jak i na skórę suchą, gdzie wymagane jest jej nawilżanie (np. aloes). Korzystne działanie mają surowce zawierające śluzy (np. malwa czarna, ślaz zaniedbany, kozieradka pospolita, babka lancetowata), delikatnie nawilżające skórę, zapobiegające przesuszeniu i łagodzące powstałe podrażnienia. Z kolei doskonałymi właściwościami myjącymi cechują się związki o charakterze saponin, które są obecne m.in. w mydlnicy lekarskiej, stanowiącej niekiedy składnik żelów myjących do twarzy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejść na Garnier.pl i sprawdź!

Zobacz także: