Pierwsze w Polsce Centrum Porodów Naturalnych

Centrum Porodów Naturalnych to pierwsze w Polsce miejsce zainspirowane pomysłami oddziałów porodowych funkcjonujących w innych krajach europejskich.

Teraz kobiety mogą rodzić w kameralnych apartamentach wyposażonych w baseny porodowe, pokój dla mamy i dziecka z aneksem kuchennym, salon porodowy. Przy blasku świec mamy mogą spełniać marzenia o porodzie idealnym.

Nasz szpital jest miejscem, w którym mogą spełnić się marzenia. Marzenia o porodzie. TAK!!!  Poród jest powitaniem najmłodszego członka rodziny – dziecka. Jeśli rodzice czekają na powrót dzieci z kolonii, od babci, z wycieczki przygotowują często niespodzianki, dekoracje. Czekają z radością. A przed porodem? To nie powrót – to nadejście. Przygotowanie się do najradośniejszej chwili w życiu. Oczywiście. Wyjście naprzeciw bezstresowemu przyjściu na świat dziecka to jest powód otwarcia naszego „Centrum”. To jest dar dla matki, dziecka, ojca. Po prostu dla rodziny.” – powiedział dr n. med. Jerzy Zwoliński – Lekarz Kierujący Oddziałem Położnictwa Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.

Centrum Porodów Naturalnych znajduje się w szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie i obejmuje trzy dwupokojowe apartamenty.

Centrum Porodów Naturalnych: dla kogo?

Centrum Porodów Naturalnych dedykowane jest dla kobiet z ciążą niepowikłaną. Kierowane są tu kobiety wcześniej przygotowane do takiej formy porodu przez położne w szkole rodzenia lub podczas wizyt w przychodni przyszpitalnej oraz pacjentki skierowane z izby przyjęć.

Szpital nie daje gwarancji, że każda pacjentka urodzi w Centrum Porodów Naturalnych, co jest spowodowane ograniczoną liczbę apartamentów.

Pacjentka przebywa w apartamencie porodowym do 2 h po porodzie, do czasu zakończenia pierwszego kontaktu skóra do skóry (tzw. kangurowania).

Centrum Porodów Naturalnych wykorzystuje wyłącznie naturalne metody 

W Centrum Porodów Naturalnych chwali się tym, że wykorzystuje wyłącznie naturalne metody:

-  Imersja wodna w basenie porodowym lub pod prysznicem. Immersja wodna może obejmować jedynie wczesną fazę skurczów lub cały czas porodu, aż do narodzin dziecka. Woda łagodzi ból, relaksuje i odpręża, zapewniając łatwy sposób na  pozbycie się napięć narastających w ciągu całego dnia. Dostarcza ulgi od stałego nacisku płodu na dolną część pleców i obszar miednicy. Zanurzenie w ciepłej wodzie skraca czas porodu i czyni go mniej bolesnym.

TENS -  To metoda przezskórnej stymulacji nerwów, sprawdzona klinicznie, nieinwazyjna i skuteczna, ograniczająca dolegliwości bólowe podczas porodu. Jest w 100% bezpieczna dla matki i dziecka. Ważne, żeby urządzenie podłączyć w chwili, gdy pojawiają się pierwsze skurcze porodowe, jeszcze w warunkach domowych inicjując w ten sposób produkcję endorfin. Rozpoczęcie terapii na sali porodowej w momencie zaawansowanego porodu, np. 4 cm rozwarcia szyjki macicy, nie daje szansy na jej skuteczność. Metoda TENS w zwalczaniu bólów porodowych jest alternatywą nawet do znieczulenia zewnątrz oponowego, czas jej działania jest nieograniczony. Ponadto, jest metodą dającą rodzącej pełną swobodę wyboru pozycji porodowych.

- Masaż - Masaż podczas porodu rozluźnia ciało i dodaje energii. Zwykle obejmuje okolicę lędźwiowo-krzyżową, ponieważ nerwy dochodzące do mięśni miednicy pochodzą właśnie z tej części kręgosłupa. Masowanie okolicy lędźwiowej umożliwia zmniejszenie odczuwanego przez kobietę bólu. Jest także świetną formą komunikacji z kobietą rodzącą. Możemy używać go na pewnych etapach porodu wykorzystując różne techniki: od klasycznej po masaż rozgrzanymi woreczkami z pestkami wiśni, żelpakami lub wykorzystując piłeczki tenisowe, których zastosowanie daje ulgę w przerwie międzyskurczowej poprzez rozluźnienie układu kostno - stawowego i mięśniowego. Uciski miednicy podczas trwającego skurczu ułatwiają otwarcie kanału rodnego a także  pomagają dziecku wstawić się w płaszczyznę wchodu miednicy. Oprócz okolic lędźwiowo-krzyżowych zastosowanie ma również masaż punktów akupresurowych piszczeli, który wzmacnia czynności skurczowe macicy.

- Hipnobirthing - Hipnoza w porodzie to skuteczna i naturalna metoda łagodzenia bólu. Umysł kobiety podczas porodu w sposób naturalny wchodzi w stan transu. Proces ten można wesprzeć również świadomie, stosując relaksacje lub afirmacje porodowe. Pomagają one wyciszyć się, nawiązać lepszy kontakt własnym ciałem, instynktem oraz rodzącym się dzieckiem.

Poród w Centrum Porodów Naturalnych: ile kosztuje?

Poród w Centrum Porodów Naturalnych jest bezpłatny. Jednak istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych usług niefinansowanych przez NFZ, czyli indywidualnej opieki okołoporodowej obejmującej opiekę w okresie przedporodowym i do 7 dni po porodzie (koszt 1500 zł. brutto).

Za opiekę położnej podczas porodu i 24 godziny po nim w Centrum trzeba będzie zapłacić 500 zł. Za pobyt osoby towarzyszącej musimy dopłacić 800 zł za dobę, przy czym pobyt w salach jednoosobowych na Oddziale Położnictwa taka sama opcja kosztuje 400-500 zł za dobę.

Chciałybyście rodzić w takich warunkach?