Jak powstaje zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca to astrologiczne zjawisko powstające, kiedy Księżyc, czyli nasz naturalny satelita, ustawia się pomiędzy Słońcem a Ziemią przysłaniając światło słoneczne. Istnieją różne rodzaje tego zjawiska. Oprócz całkowitego zaćmienia wyróżniamy jeszcze zaćmienie częściowe, obrączkowe i hybrydowe. Kilka miesięcy temu mogliśmy obserwować w Polsce częściowe zaćmienie Słońca, które wystąpiło 10 czerwca. Było to pierwsze takie zjawisko od sześciu lat. Tym razem nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. 

Kiedy nastąpi całkowite zaćmienie Słońca?

Całkowite zaćmienie Słońca będzie ostatnim w 2021 roku takim zjawiskiem. Nastąpi w sobotę, 4 grudnia. Rozpocznie się dokładnie o godzinie 6:29 czasu polskiego. Kulminacyjny moment całkowitego zaćmienia wystąpi między godziną 8:00 a 9:06. Koniec zjawiska przypadnie ok. godziny 10:37. Zjawisko będzie widoczne w kilku miejscach na Ziemi. Całkowite zaćmienie Słońca będzie można natomiast zaobserwować jedynie w jednym miejscu. 

Czy zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce?

Niestety mamy złą wiadomość dla fanów astronomii. Ostatnie zaćmienie Słońca w 2021 roku nie będzie widoczne w Polsce. Zjawisko będą mogli zaobserwować jedynie nieliczni mieszkańcy Ziemi. Całkowita faza zaćmienia będzie widoczna tylko na Antarktydzie. Szansę na zobaczenie częściowego zjawiska będą mieli mieszkańcy niektórych krajów południowej Afryki, m.in. RPA i Namibii. 

W Polsce częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne dopiero 25 października 2022 roku. W kalendarzach warto zaznaczyć również datę 29 marca 2025 roku. Wtedy mieszkańcy Polski będą mieli szansę obserwować kolejne częściowe zaćmienie Słońca. Na całkowite zaćmienie musimy czekać do 12 sierpnia 2026 r. Chociaż nie będzie widoczne w Polsce, tego dnia będzie można obserwować zjawisko z różnych części Europy, m.in. z Hiszpanii i Islandii.

Nów Księżyca w Strzelcu

Zaćmienie Słońca to nie jedyne zjawisko, jakiego możemy spodziewać się w ten weekend. 4 grudnia nastąpi także nów księżyca w Strzelcu. Pojawi się on na niebie o godz. 8.44. Nów Księżyca to jedna z jego faz. Są one skutkiem zmiany kątów wynikających ze zmiany położenia Ziemi, Księżyca i Słońca względem siebie. Nów to symboliczny czas początków i zaczynania od nowa. Oznacza to, że weekend będzie naznaczony zmianami.

Jak zaćmienie Słońca i nów Księżyca wpłyną na nasze zachowanie?

W astrologii zaćmienia Słońca i nów Księżyca to zjawiska zapowiadające zmiany, oznaczające „czystą kartkę” w życiu i naznaczone prawdą. Czas pomiędzy zaćmieniami to okres, w którym na wierzch wychodzą długo skrywane tajemnice, natomiast każdy nów zwiastuje co innego. Nów Księżyca w Strzelcu to moment, który sprzyja relacjom, dzięki towarzyszącej mu koniunkcji Jowisza z Wenus. 

Strzelce są z natury szczęściarzami, dlatego wykorzystaj ten czas na rozpoczęcie nowych projektów. Teraz możesz też prosić o wymarzoną podwyżkę, zaprosić drugą osobę na randkę czy spróbować swoich sił w nowej pracy. To też dobry moment, żeby skoncentrować się na swoim rozwoju osobistym. Zapisz się na nowe zajęcia, wybierz książkę, którą będziesz musiał przeczytać do końca miesiąca i codziennie wychodź na spacery. 

Zobacz także: