Z pomocą pacjentom przychodzą preparaty wapniowe. Lek Calcium-Sandoz® Forte to gwarancja najwyższej szwajcarskiej jakości. Wapń zawarty w preparacie dostępny jest jako kompozycja dwóch substancji czynnych, węglanu wapnia i laktoglukonianu wapnia. Takie połączenie substancji czynnych, jak również postać leku (tabletka musująca), decyduje o jakości preparatu.

Calcium-Sandoz® Forte, nic nie wchłania się lepiej!

Dlatego Calcium-Sandoz® Forte to ekspert w przeciwdziałaniu i profilaktyce osteoporozy.

Według definicji WHO osteoporoza jest układową chorobą szkieletu, która charakteryzuje się małą masą kostną, zaburzeniami architektury i zwiększoną łamliwością kości. Pochodzący z języka greckiego termin osteoporoza (osteon- kość, poros - otwór, dziura) dokładnie oddaje charakter zjawiska – kości stają się kruche i porowate, co prowadzi do złamań nawet przy błahym upadku lub wręcz bez wyraźnej przyczyny.

Odwapnienie kości może nastąpić w każdym wieku, niezależnie od płci czy rasy. Najczęściej jednak spotyka się osteoporozę pierwotną pomenopauzalną lub pierwotną wieku podeszłego. Przypadki osteoporozy pierwotnej idiopatycznej ( o niewyjaśnionym pochodzeniu), która może dotknąć nawet osoby bardzo młode, są nieliczne. Równie rzadko spotykana jest osteoporoza wtórna, która towarzyszy innym chorobom, np. cukrzycy, niektórym chorobom nowotworowym lub nadczynności tarczycy. Dlatego osteoporoza to problem głównie osób po 50. roku życia.

Obecnie osteoporoza to schorzenie powszechne w Europie, USA i Japonii. Występuje u ponad 30% kobiet i 8% mężczyzn po 50. roku życia1. W Polsce dane szacunkowe mówią o ok. 3 milionach pacjentów1 zmagających się z chorobą i jej skutkami. Jest to cena, jaką płacimy za postęp technologiczny, wygodny, siedzący tryb życia, niewłaściwą dietę. Niestety, ryzyko osteoporozy rośnie wraz z wiekiem. Dlatego przy wydłużającej się średniej długości życia i starzeniu się społeczeństwa, można spodziewać się podwojenia liczby chorych w ciągu następnych kilkudziesięciu lat.

Cichy zabójca

Zobacz także:

Osteoporoza rozwija się latami, najczęściej nie dając żadnych objawów. Rzadko też bywa bezpośrednią przyczyną zgonu pacjenta. Dlatego często określa się ją mianem „cichego zabójcy”. Zazwyczaj pacjenci dowiadują się o chorobie podczas badań przeprowadzanych przy pierwszym lub kolejnym złamaniu. To właśnie konsekwencje złamań są tragiczne w skutkach dla pacjentów. W najgroźniejszym przypadku, po złamaniu bliższego końca kości udowej, bezpośrednie zagrożenie życia dotyczy aż 17% pacjentów, przy czym, niezależnie od przyjętej metody leczenia, w ciągu roku od zdarzenia umiera ok. 20% kobiet i 25% mężczyzn . Z osób, które szczęśliwie przeżyją takie złamanie, aż połowa staje się niepełnosprawna do końca życia. Szacuje się, że w Polsce ok. 30.000 osób2 rocznie doznaje tego typu urazu. Niestety, jest to tylko jeden z rodzajów złamań na skutek osteoporozy. Wg częstości występowania można wymienić następujące rodzaje złamań pojawiających się jako następstwo osteoporozy: złamanie kręgosłupa (11% przypadków) oraz złamania obwodowe: kości promieniowej (27%), kostki (16%), żebra (11%), kości stopy (5%)2.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Prawdopodobieństwo pojawienia się osteoporozy jest zróżnicowane indywidualnymi cechami pacjenta. Do najważniejszych czynników ryzyka zalicza się występowanie tej choroby w rodzinie, szczupłą budowę ciała, wiek pomenopauzalny, małą ilość wapnia w diecie, siedzący tryb życia, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu. Dlatego osoby z grup podwyższonego ryzyka powinny koniecznie poddawać się badaniom densytometrycznym uzupełnionym badaniami krwi i moczu. Wczesne wykrycie pozwala na wdrożenie kompleksowego leczenia, w którym bardzo ważną rolę odgrywa suplementacja wapnia. Jednak najlepsze rezultaty może przynieść profilaktyka stosowana już między 30. a 40. rokiem życia, kiedy to rozpoczyna się proces stopniowego niszczenia kości wskutek utraty budującego ich wapnia. Dlatego najlepszą metodą zapobiegania osteoporozie jest aktywny i zdrowy tryb życia. Pomocne będą regularne ćwiczenia fizyczne, które prowadzą do zwiększenia masy kostnej i poprawy ogólnej sprawności, co jest bardzo korzystne przy zapobieganiu upadkom. Wystarczy półgodzinny spacer, pływanie, zajęcia nordic-walking czy tai chi. Jednak najważniejszą formą profilaktyki jest spożywanie optymalnej ilości wapnia w codziennej diecie.

Zbilansowana dieta

Mleko i jego przetwory uważane są przez dietetyków za najlepsze źródło wapnia, co wynika z jego dużej zawartości i przyswajalności przez organizm. Dzienne zapotrzebowanie na wapń w okresie menopauzy i u osób starszych wynosi około 1500 mg . Jogurt, szklanka mleka i dwa plasterki żółtego sera zapewniają dzienne zapotrzebowanie na wapń. Jednak ta prosta recepta jest coraz rzadziej stosowana w Polsce. Wg badań Zakładu Ekonomiki Wyżywienia Instytutu Żywności i Żywienia, następuje systematyczny spadek spożycia mleka i jego przetworów. W efekcie, poziom realizacji norm żywieniowych w przypadku wapnia waha się w Polsce od 54% do 59% . Dlatego w profilaktyce i leczeniu osteoporozy tak ważną rolę odgrywają preparaty wapniowe. Spośród wielu dostępnych na rynku należy wybrać te, które zapewnią optymalną dawkę wapnia. Jednak dla efektu terapeutycznego najważniejsza jest postać, w jakiej wapń występuje preparacie. To ona decyduje o wchłanianiu i przyswajalności wapnia w organizmie.

Calcium-Sandoz® Forte – nic nie wchłania się lepiej!

Lek Calcium-Sandoz® Forte to gwarancja najwyższej jakości, którą zapewnia znana od ponad 120 lat szwajcarska firma Sandoz. Zawarty w leku Calcium-Sandoz® Forte wapń dostępny jest jako kompozycja aż dwóch substancji czynnych, węglanu wapnia i laktoglukonianu wapnia. Sama postać leku (tabletka musująca), decyduje o szybkim i łatwym wchłanianiu wapnia w organizmie.W praktyce, nic nie wchłania się lepiej. Dlatego Calcium-Sandoz® Forte to ekspert w przeciwdziałaniu i profilaktyce osteoporozy. Wystarczy już 1 tabletka dziennie, aby wzmocnić wytrzymałość kości i ich strukturę. Calcium-Sandoz®, 20 tabletek musujących – lek OTC, dostępny tylko w aptekach w cenie około 18 zł za opakowanie.

Konsultacja merytoryczna prof.dr hab.med. Lidia Rutkowska-Sak