Temat dodatkowych szczepień wywołuje wiele kontrowersji. Niektórzy rodzice uważają, że ich nadmiar może tylko dziecku zaszkodzić. Inni wręcz naciskają, aby podać dziecku wszystkie możliwe. Decyzja o podaniu szczepionki nieobowiązkowej należy do rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde szczepienie, powinno być wykonane u wszystkich dzieci.

Szczepić czy nie szczepić?

Ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji jest nieodłączne przy podawaniu większości leków, a także szczepionek. Dlatego zawsze konieczne jest zastanowienie się nad tym, co jest groźniejsze dla dziecka – skutki choroby, czy ryzyko odczynu poszczepiennego.

Normalne reakcje

Zmiana po szczepieniu to przeważnie niewielkich rozmiarów opuchlizna (niestety często bolesna) i zaczerwienienia na rączce. Taka reakcja jest jak najbardziej prawidłowa. Podobnie jak lekka gorączka lub nieco pogorszone samopoczucie maluszka (oczywiście jeśli nie trwa to dłużej niż 48 godzin po szczepieniu!). Nie powinno także niepokoić niewielkie, ropiejące miejsce na rączce malca po szczepieniu przeciwko gruźlicy. Może ono utrzymywać się nawet przez 2-3 miesiące.

Odczyny niepożądane

Niekiedy między 5. a 12. dniem po szczepieniu (przeciw odrze) może pojawić się wysypka, gorączka oraz nieżyt nosa i krtani. Zwykle trwa to krótko – około 1–2 dni. Po szczepieniu przeciw krztuścowi może wystąpić gorączka, niepokój malca, a nawet drgawki. Niezwykle rzadko (jeden przypadek na milion!) po szczepieniu może wystąpić u dziecka wstrząs anafilaktyczny. Jest to bardzo groźna reakcja organizmu, mogąca nawet zagrozić życiu maluszka. Dlatego tak ważne jest, aby odczekać z malcem w przychodni około pół godziny po podaniu szczepionki.

WAŻNE!

W czasie wizyty u lekarza przed szczepieniem, powiedz o:

  • przebytych ostatnio chorobach dziecka i szczepieniach
  • zażywanych lekach
  • kontakcie z osobą zakażoną
  • uczuleniu (na białko, środki chemiczne, leki)
  • niepokojącej reakcji na poprzednie szczepionki

CZY WIESZ, ŻE...

...w ciągu pierwszych dwóch lat życia, malec (przyjmując tylko szczepionki obowiązkowe) musi być „ukłuty” około 16 razy. Z tego też powodu wielu rodziców decyduje się na kupienie specjalnych zastrzyków zawierających kilka rodzajów szczepionek w jednej strzykawce – „pięć lub sześć w jednym”.

SZCZEPIENIE A AUTYZM

Zapewne słyszałaś, że jednym z powikłań po szczepieniu (szczepionką MMR - przeciwko odrze, śwince i różyczce) może być autyzm. Nieporozumienie wynika z tego, że termin jej podania pokrywa się z czasem, kiedy wykrywana jest ta choroba u dzieci. Istnieją dowody, że za autyzm mogą być odpowiedzialne geny. Badania, którymi objęto setki tysięcy dzieci z USA, Szwecji, Finlandii, Danii i Wielkiej Brytanii, pokazują, że nie ma żadnych powiązań pomiędzy szczepionką MMR, a autyzmem.

Zobacz także: