Rząd w niespotykanym apelu do młodych kobiet

Rząd Brazylii zaapelował do młodych kobiet, żeby zaczekały z planowaniem ciąży. "Jeśli to możliwe, kobiety powinny odsunąć planowaną ciążę na lepszy czas, aby miała ona spokojniejszy przebieg" - powiedział Raphael Camara, sekretarz podstawowej opieki zdrowotnej w brazylijskim resorcie zdrowia.

Te słowa podyktowane są bardzo trudną sytuacją w kraju, spowodowaną pandemią. Jak wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Brazylia jest drugim krajem pod względem liczby zgonów z powodu COVID-19, zaraz po USA. Zmarło już tam ponad 368 tys. osób, a zakaziło się blisko 14 milionów. 

Jak podkreśla Camara, nie ma badań, które wskazują na to, że niektóre odmiany koronawirusa są bardziej niebezpieczne dla kobiet w ciąży.

Ale kliniczny punkt widzenia ekspertów pokazuje, że nowy wariant może agresywniej oddziaływać na ciężarne kobiety. Przedtem było to związane z końcem ciąży, ale teraz widać poważniejszą ewolucję w drugim, a nawet pierwszym trymestrze - dodaje.

Eksperci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że te słowa mogą kierować głównie do młodych kobiet, a nie tych po czterdziestce.

Oczywiście nie możemy tego powiedzieć osobom, które mają 42 lub 43 lata, ale dla młodych kobiet, które mogą, najlepszą rzeczą jest trochę poczekać - dodaje Raphael Camara.

Jak podkreśla CNN, trudna sytuacja w Brazylii spowodowana jest przez chaos i bezczynność władz. Dodatkowo sytuację pandemiczną pogarszają bardziej agresywne odmiany koronawirusa oraz niestosowanie się przez wielu mieszkańców do zasad dystansu społecznego. 

Źródło: CNN