Jak działa botoks?

Botoks, czyli potoczna nazwa toksyny botulinowej, to substancja działająca jak blokada dla impulsów nerwowych w mięśniach. Oznacza to, że mięsień do którego został podany, jest na pewien czas całkowicie unieruchomiony. Tę właściwość jadu kiełbasianego (chociaż my jednak wolimy nazywać go botoksem) wykorzystują lekarze medycyny estetycznej do zapobiegania powstawaniu zmarszczek mimicznych. Nieruchome mięśnie nie powodują zaginania się skóry twarzy, dzięki czemu nie powstają na niej zmarszczki. Preparat stopniowo wchłania się i działa przez ok. 6-12miesięcy. 

Na czym polega botoks skóry głowy?

Skóra (nie tylko) głowy, jest gęsto usiana gruczołami łojowymi, oraz potowymi. Czasem, w wyniku zaburzeń hormonalnych, lub naturalnych predyspozycji, gruczoły te wydzielają za dużo potu i łoju, co skutkuje przetłuszczającymi się włosami. Nadpotliwość skóry głowy sprawia, że trudno utrzymać włosy w czystości, a też może powodować swędzenie i gromadzenie się bakterii. Podanie botoksu w problematyczne okolice, blokuje działanie nerwów przy gruczołach potowych, czyli mówiąc krótko, gruczoły te przestają na jakiś czas działać. Zabieg jest bezpieczny, praktycznie bezbolesny (można wykonać go w znieczuleniu miejscowym). Leczenie nadmiernego pocenia się (nie tylko głowy, ale też stóp, pach czy dłoni), zostało w pełni zaakceptowane przez amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA) już w 2004 roku.

Botoks skóry głowy - efekty 

Efekty botoksu na skórę głowy widać już po kilku dniach od zabiegu. Skóra mniej się poci, włosy są czyste i puszyste zdecydowanie dłużej. To dobra propozycja dla tych z was, które z powodu przetłuszczania i nadpotliwości mają problem z układaniem fryzury - nadmiar potu i sebum obciąża kosmyki i nie pozwala im się „odbić” od skóry głowy. Efekty botoksu skóry głowy utrzymują się od 6 do 12 miesięcy, po tym czasie zabieg warto powtórzyć. 

Botoks skóry głowy a botoks włosów 

Być może słyszałaś gdzieś termin „botoks włosów” i zastanawiasz się, czy to inna nazwa dla botoksu skóry głowy. Jedno i drugie przynosi efekty w poprawie wyglądu fryzury, ale to zupełnie różne zabiegi. Botoks włosów to potoczna nazwa zabiegu fryzjerskiego, który polega na wbudowaniu we włosy specjalnego serum, które w składzie ma między innymi keratynę i kwas hialuronowy. Włosy po tym zabiegu są lśniące, wygładzone i odżywione od wewnątrz. Botoks włosów działa na kosmyki, a botoks skalpu na gruczoły potowe wewnątrz skóry.  

Jak przeciwdziałać nadmiernej potliwości w domu

Nieleczona nadpotliwość skóry głowy, może skończyć się nawet łupieżem. Spocona głowa (szczególnie zimą, pod czapką), to idealne siedlisko dla bakterii. Czy oprócz botoksu, jest na to jakaś rada? Przede wszystkim, myj często głowę delikatnym szamponem oczyszczającym, a raz w tygodniu rób peeling skalpu. Usunie nadmiar martwego naskórka i nadbudowanych produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów. Pomocne będą również kąpiele w ziołowych naparach, np ze skrzypu, mięty lub szałwi.