Botoks efekty - jak działa toksyna botulinowa?

Odkąd zadebiutował w latach 80., jego popularność nie słabnie. I nic dziwnego – w końcu botoks nie ma sobie równych jeśli chodzi o walkę ze zmarszczkami i przeciwdziałanie procesom starzenia. Brzmi magicznie, ale w rzeczywistości mechanizm działania jest bardzo prosty. Botoks to neurotoksyna, która tymczasowo blokuje komunikację między nerwami i mięśniami twarzy, powodując pewnego rodzaju „paraliż”, który zazwyczaj utrzymuje się od trzech do sześciu miesięcy. Nie oznacza to jednak, że nasza twarz zostaje unieruchomiona – dzięki toksynie botulinowej skóra staje się po prostu bardziej napięta i mniej podatna na zmarszczki powstające pod wpływem mimiki.

Botoks jest najczęściej stosowany na dwa rodzaje zmarszczek: statyczne i dynamiczne. Te pierwsze to utrwalone, głębokie bruzdy, które pojawiają się pod wpływem mimiki. To trwały ślad, wyżłobiony przez regularne marszczenie czoła, unoszenie brwi, palenie papierosów czy uśmiechanie się. Z kolei zmarszczki dynamiczne są widoczne tylko wtedy, gdy zmieniamy wyraz twarzy – takim przykładem są choćby osławione kurze łapki, które pojawiają się w okolicy oczu, gdy się uśmiechamy. Botoks wstrzykuje się głównie po to, by zapobiec tworzeniu się zmarszczek statycznych. Jeśli jednak już je posiadamy, regularne iniekcje pomagają spłycić bruzdy i znacznie zmniejszają ich widoczność. Ale to nie jedyne zalety botoksu.

Botoks pomaga na depresję?

Okazuje się, że toksyna botulinowa ma wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również inne aspekty, takie jak samopoczucie - a nawet zdrowie! Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że początkowo botoks był wykorzystywany właśnie w medycynie - a obecnie z jego pomocą leczy się przewlekłe migreny. Toksyna botulinowa może pomóc również osobom z nadpotliwością. Prawdziwą rewelacją są jednak ostatnie doniesienia naukowe, według których stosowanie botoksu może być pomocne w leczeniu depresji. Jak to możliwe? Według doktora Antonio Damasio, neurobiologa z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, mózg reaguje na to, co dzieje się z ciałem, odpowiadając na sygnały wysyłane przez nasz układ nerwowy i naczynia krwionośne. Zdaniem naukowca najpierw pojawiają się objawy, takie jak zmarszczone czoło, czy przyspieszony oddech - a dopiero potem emocje - na przykład gniew. Gdy zmuszamy się do uśmiechu unosząc do góry kąciki ust, nawet jeśli nie jest nam do śmiechu, mimowolnie poprawia się nasz nastrój. Podobnie jest z botoksem. Wstrzyknięcie toksyny w mięsień odpowiadający za marszczenie czoła u osób cierpiących na depresję powoduje, że ich mózg otrzymuje zupełnie inny sygnał, co natychmiast poprawia im humor.

Botoks efekty: jak będzie wyglądać skóra za 10 lat?

Działanie botoksu utrzymuje się do sześciu miesięcy, co oznacza, że zabieg należy powtarzać regularnie. Póki co, brakuje naukowych opracowań dotyczących długofalowych skutków stosowania botoksu. Jaki wpływ na nasz wygląd i zdrowie ma toksyna botulinowa, jeśli będziemy ją podawać bez przerwy przez dziesięć lat albo dłużej? Zapytałyśmy o to ekspertów. W galerii przedstawiamy 5 możliwych, długofalowych efektów stosowania botoksu!