Bony rzeczowe zamiast pieniędzy w programie 500+?

Przybywa rodzin w rządowym programie Rodzina 500+, które otrzymują bony rzeczowe zamiast pieniędzy na dzieci w gospodarstwie domowym. Z danych Ministerstwa Rodziny i Pracy, które przedstawiła Rzeczpospolita wynika, że wynika, że w czerwcu przekazano 1792 świadczenia w postaci rzeczowej. To o 138 więcej niż w maju i o 196 więcej niż w kwietniu. W czerwcu uprawnionych do pobierania 500 plus było 3,9 mln dzieci. 

Kiedy program 500+ wszedł w życie w 2016 roku w formie rzeczowej przekazano rodzicom 1202 świadczenia.

Wówczas świadczeń w takiej formie było mniej, bo w pierwszych miesiącach działania programu trudno było mówić o jego marnotrawieniu. Pierwsze świadczenie z reguły było pieniężne. Dopiero po jakimś czasie urzędnicy podejmowali decyzję o zamianie. - komentuje sprawę dla Rzeczpospolitej minister rodziny i pracy, Elżbieta Rafalska.

Bony rzeczowe mogą okazać się świetną alternatywą dla rodzin wielodzietnych z małych wsi i miasteczek, które mogłyby pieniądze z 500+ przeznaczać na inne cele niż rozwój i edukacja dzieci. W Polsce takich rodzin są tysiące. Przy bonach rzeczowych mają szansę otrzymać szkolne wyprawki dla dzieci, wyżywienie w szkołach, opłacenie ferii i wyjazdów wakacyjnych (60 %, czyli ponad połowa rodzin z mniejszych miejscowości nie wysyła dzieci na wakacje, na wsiach pomagają one w pracach polowych). Nie są to więc często marnotrawione dotacje od państwa. Jak wspomniała pani minister, to urzędnicy w danej gminie decydują o formie przyznania świadczeń.

Uwaga! Możecie już składać nowe wnioski o 500+ na 2018 rok. Jak poprawnie je złożyć? Wszystkie informacje znajdziecie TUTAJ.