Co to jest bonding?
Bonding to prawdziwy hit stomatologii estetycznej. Ta nieinwazyjna metoda odbudowy zębów pozwala na korektę niewielkich nierówności i ukrycie drobnych wad (np. przebarwień) – a do tego gwarantuje bielszy odcień zębów. Jak to możliwe? Bonding polega na nałożeniu cienkiej warstwy kompozytu (podobnego do tego, który stosuje się przy wypełnieniach ubytków). Nakłada się go bezpośrednio na powierzchnię zębów, bez żadnej ingerencji w szkliwo. W przeciwieństwie do innych zabiegów estetycznych (np. licówek czy koron), nie wymaga nawiercania ani spiłowywania choćby najcieńszej warstwy zęba. Odcień kompozytu jest dobierany indywidualnie, tak, by uzyskać efekt wybielenia zębów. Jego dużą zaletą jest to, że nie żółknie i nie wchłania barwników spożywczych, gwarantując idealny uśmiech niemal od ręki. To rewolucja w porównaniu z wielogodzinnym przesiadywaniem na fotelu stomatologicznym i inwazyjnymi metodami rekonstrukcji zębów.
Bonding – dla kogo jest ta metoda?
Bonding to metoda przeznaczona dla osób o zdrowych zębach, bez próchnicy i chorób przyzębia. Świetnie sprawdzi się wtedy, gdy zęby wymagają delikatnej korekty – zarówno w kwestii kształtu, jak i koloru. Bonding to skuteczny sposób na:
- naprawienie drobnych uszkodzeń mechanicznych, takich jak ukruszenie zęba
- zmniejszenie lub likwidację diastemy oraz innych rzucających się w oczy szpar między zębami
- zamaskowanie pęknięć i przebarwień na zębach
- wyrównanie i rozjaśnienie odcienia zębów
- wydłużenie zbyt krótkiego zęba.
Bonding doskonale sprawdzi się wtedy, gdy chcemy ukryć drobne wady, ale bez konieczności zakładania koron czy licówek. Warto też zrobić go na próbę, zanim zainwestujemy w bardziej inwazyjne rozwiązania. Oprócz tego bonding często jest wykorzystywany w leczeniu ortodontycznym. Długotrwałe noszenie aparatu często powoduje ścieranie albo ukruszenia zębów, które najłatwiej wypełnić kompozytem.
Bonding zastąpi licówki?
Bonding jest zdecydowanie tańszą i mniej inwazyjną metodą rekonstrukcji zębów niż licówki czy korony ceramiczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie o mniejszej trwałości. Efekt utrzymuje się około 4-5 lat, podczas gdy trwałość licówek porcelanowych szacuje się nawet na 10-15 lat. Pacjenci często decydują się na bonding, zanim zainwestują w trwalsze rozwiązania – dzięki temu mogą sprawdzić swój nowy uśmiech. To prosta i stosunkowo niedroga metoda, która świetnie sprawdzi się też w przypadku osób, które nie mają czasu na odbycie kilku wizyt u stomatologa. Trzeba jednak pamiętać, że kompozyt nie przykryje dużych defektów, ani wyraźnych nierówności – w tym przypadku konieczne może być leczenie ortodontyczne. Oprócz tego, ta metoda nie jest dla każdego.
Komentarze