Bóle brzucha i ogólne rozbicie to nie wszystko. Wiele z nas w trakcie okresu doświadcza także silnych migren, które dużo bardziej niż inne dolegliwości skutecznie wyłączają nas z codziennego funkcjonowania.

Ból głowy przy okresie – skąd się bierze?

Migreny przed okresem a także silne migrenowe bóle głowy w trakcie wynikają przede wszystkim z wahań hormonalnych. Głównym winowajcą jest estrogen, którego poziom w trakcie miesiączki drastycznie spada (swój pik osiąga miedzy 12. a 14. dniem cyklu). Obniżony poziom tego hormonu w trakcie krwawienia przekłada się na niski poziom serotoniny, co z kolei powoduje, że ból odczuwany jest z dużo większym niż normalnie natężeniem.

7 przyczyn braku okresu i wcale nie chodzi o ciążę

Badania wskazują, że na te dolegliwość cierpi ponad 50% kobiet. Te, które nie doświadczyły go wcześniej, skarżą się, że bóle pojawiają się ok. 50 roku życia. Co dodatkowo je „podkręca”? Na pewno czynnik emocjonalny, dieta, ogólna nie najlepsza kondycja organizmu.

Migrena przed okresem

Na szczęście nie jest tak źle, jak mogłoby się zdawać – okazuje się, że całkiem sporo leży w naszych rękach. Mamy do dyspozycji kilka sprawdzonych sposobów na to, by migreny w trakcie miesiączki były mniej uciążliwe i nie powodowały, że miesiąc w miesiąc jesteśmy skazane na kilka dni niebytu.