Kolana

Zrobiłaś przysiad, potem nagle się wyprostowałaś. Usłyszałaś chrupnięcie i poczułaś silny ból. Nie byłaś w stanie iść. To znak, że najpewniej coś się stało z łękotką.
*Zanim dotrzesz do lekarza,  możesz położyć na kolano zimny kompres i zażyć środek przeciwbólowy. Nie zaszkodzi również lekkie usztywnienie stawu np. bandażem elastycznym.
*Jeżeli lekarz stwierdzi pęknięcie łękotki, trzeba będzie poddać się zabiegowi chirurgicznemu.

Stopy

Założyłaś buty na wysokim obcasie. Chodziłaś przez 2-3 godziny i nagle poczułaś bardzo silny ból przedniej części stopy. Nie mogłaś zrobić ani jednego kroku więcej. Czułaś, jakby ktoś wbijał ci gwóźdź między kości. Prawdopodobnie cierpisz na tzw. płaskostopie poprzeczne. Ciągły nacisk na palce powoduje, że zaczynają się one deformować.
*Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie i z wąskimi czubkami. Codziennie masuj stopy. Jeśli zauważyłaś, że paluch zaczął się wykrzywiać, zakładaj na noc specjalne prawidełko, tzw. marcin (do kupienia w aptece).
*Przy silnych bólach stopy wybierz się do ortopedy. Być może będziesz musiała chodzić na zabiegi fizykoterapeutyczne i nosić ortopedyczne wkładki. 

Jelito

Miewasz skurcze i bóle brzucha, które trudno jest ci dokładnie umiejscowić. Skarżysz się na wzdęcia, ból nasila się w sytuacjach stresowych, także po jedzeniu, a ustępuje w czasie snu. Zaparcia pojawiają się na przemian z biegunkami. Takie objawy mogą wskazywać na zespół drażliwego jelita.
*Sprawdź, po jakich pokarmach pojawiają się bóle i - zmień dietę. Posiłki jadaj regularnie, bez pośpiechu. Przy wzdęciach pomogą ci ziołowe herbatki z kminku, kopru włoskiego lub ciepły termofor na brzuch. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej i więcej się ruszaj. Naucz się też radzić sobie ze stresem - pomocne będą np. ćwiczenia jogi czy techniki relaksacyjne.
*Jeśli objawy trwają długo, zgłoś się do lekarza.

Pęcherz

Jeżeli dokucza ci tępy ból w dole brzucha i znacznie częściej niż zwykle oddajesz mocz oraz odczuwasz przy tym pieczenie - prawdopodobnie wywiązało się zapalenie pęcherza moczowego.
*Pij dużo niegazowanej wody mineralnej (2-3 litry dziennie). W aptece możesz kupić gotowe mieszanki, granulaty lub pasty ziołowe (np. Urosept, Urogran, Urosan, Fitolizyna), które działają odkażająco i moczopędnie. Zażywaj też dużo witaminy C (ponad 500 mg dziennie).
*Gdy ból się nasili, pojawi gorączka, wymioty i bóle w okolicy lędźwiowej, idź do lekarza.

Głowa

Masz wrażenie, że założono ci na nią uciskającą obręcz. Ból czasem obejmuje całą głowę, szyję i kark, nieraz tylko skronie i czoło. Zdarza się, że towarzyszą mu  nudności i nadwrażliwość na światło. Ból trwa kilka minut i powtarza się wiele razy w ciągu dnia, innym razem ciągnie się nawet tydzień. Są to typowe bóle napięciowe. Pojawiają się wtedy, gdy się zdenerwujesz, jesteś przemęczona, niewyspana albo - dłużej siedzisz w niewygodnej pozycji.
*Odpocznij, wyjdź z domu na długi spacer, poproś kogoś o delikatny masaż karku. Zażywaj też magnez z witaminą B6 (dobrze wpływa na mięśnie).
*Gdy bóle głowy powtarzają się często i długo trwają, szukaj pomocy u lekarza.

Piersi

Są obrzmiałe, twarde, bolą nawet wtedy, gdy ociera się o nie biustonosz. Dotykając ich, wyczuwasz pod palcami nieregularne zgrubienia. Jeśli objawy te ustępują wraz z rozpoczęciem miesiączki, prawdopodobnie cierpisz na tzw. gruczolistość piersi, czyli mastopatię.
*Wypróbuj krople Mastodynon N. Ulgę mogą ci przynieść chłodne okłady. Istotna jest również dieta zawierająca dużo warzyw i owoców, a mało tłuszczów zwierzęcych, soli, kawy, czekolady, herbaty.
*Jeśli bez względu na fazę cyklu wyczuwasz nieregularne wypukłości w piersiach, zrób badanie USG lub mammografię.

Jajniki

Mimo że są dwa, to ból zwykle odczuwasz z jednej strony brzucha. Jest ostry, przerywany, kłujący. Nasila się przy dotyku. Może promieniować do pachwiny lub okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Jeśli zapalenie ma ostry przebieg, pojawiają się także gorączka i upławy (mogą być lekko zabarwione krwią). Wszystko to świadczy o zapaleniu jajników.
*Ulgę przyniosą ci środki przeciwbólowe i leżenie z ciepłym okładem na brzuchu, ale sama nie wyleczysz stanu zapalnego.
*Jak najszybciej zgłoś się do lekarza ginekologa.

Żołądek

Jeśli odczuwasz nagły, silny ból i skurcze prawie na środku brzucha, powyżej pępka, jesteś ogólnie osłabiona, masz mdłości i wymioty, czasem gorączkę i nieprzyjemny zapach z ust - może to świadczyć o zapaleniu błony śluzowej żołądka.
*Po pierwsze, musisz dużo pić, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Po drugie, sięgnij po zioła: napar z mięty lub rumianku. Po trzecie, poleż dwa dni w łóżku i nie przejadaj się (wskazana dieta lekko strawna).
*Jeżeli ataki bólu powracają, musisz udać się do lekarza.

Wątroba

Odczuwasz bóle pod prawym łukiem żebrowym. Początkowe dolegliwości przypominają grypę: ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia, bóle głowy i stawów. Pojawiają się nudności i wymioty, wzdęcia, biegunka, świąd skóry. Masz stan podgorączkowy, odczuwasz wstręt do potraw mięsnych i tłuszczów. Gdy skóra oraz białka oczu zaczną ci żółknąć, domyślasz się, że to wirusowe zapalenie wątroby, czyli żółtaczka.
*Natychmiast zgłoś się do lekarza. W zależności od typu żółtaczki specjalista zaleci ci odpowiednie leczenie.

Wyrostek robaczkowy

Gdy odczuwasz nagły i bardzo silny ból z prawej strony podbrzusza, nasilający się podczas chodzenia, kaszlu i kichania, a brzuch jest napięty i twardy - możesz podejrzewać, że to zapalenie wyrostka robaczkowego. Kiedy do tych dolegliwości dołączą wzdęcia, wymioty, zawroty głowy, gorączka, jesteś przy tym blada i się pocisz, diagnoza jest niemal w stu procentach pewna.
*W takiej sytuacji nie zwlekaj, tylko natychmiast wezwij pogotowie. W tym czasie niczego nie jedz, nie pij, połóż na brzuchu worek z lodem. Nie stosuj również żadnych środków przeczyszczających. Jeśli okaże się, że zapalenie wyrostka jest ostre, konieczna będzie operacja.

Pęcherzyk żółciowy

Gdy pobolewa cię w nadbrzuszu (zwłaszcza po tłustych oraz ciężko strawnych pokarmach) i masz nudności, możesz podejrzewać, że w pęcherzyku żółciowym (znajduje się na dolnym brzegu wątroby) utworzyły się kamienie. Czasem wywołują one atak kolki żółciowej - wówczas ból jest ostry, kłujący, może promieniować aż do barku. Atakowi towarzyszą zwykle gorączka, dreszcze i wymioty.
*Przy niezbyt silnym bólu pomogą środki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz ciepły termofor położony na brzuchu.
*W przypadku bólu ostrego - kolki żółciowej - szybko zwróć się do lekarza.

9 rad dla zażywających leki przeciwbólowe

1.Środki przeciwbólowe najlepiej przyjmować w pierwszej, narastającej fazie bólu - wtedy są najskuteczniejsze. Kiedy ból osiągnie apogeum, jego uśmierzanie trwa znacznie dłużej.
2.Nie wolno przekraczać zalecanej przez producenta dobowej dawki leku. Należy więc bardzo uważnie czytać ulotki.
3.Najszybciej działają zastrzyki, potem czopki, następnie tabletki musujące. Najwolniej - leki doustne.
4.Preparaty przeciwbólowe trzeba popijać wodą (jeśli są w saszetkach, to rozpuszczać je w wodzie).
5.Przy przedłużającym się bólu leki należy przyjmować tak, by utrzymać stały poziom środka przeciwbólowego w organizmie, np. co 4-6 godzin (to powinno być podane na ulotce).
6.Jeśli słaby lek nie działa, warto, oczywiście tylko po konsultacji z lekarzem, zamienić go na silniejszy.
7.Gdy lekarz zaleci lek działający nie tylko przeciwbólowo, ale też przeciwzapalnie (np. majamil, voltaren), nie można przerywać kuracji od razu po ustąpieniu bólu. Środek ten musi mieć jeszcze czas, aby zwalczyć ognisko zapalne.
8.Nie wolno nadużywać środków przeciwbólowych. Wywołują one skutki uboczne (np. podrażniają śluzówkę żołądka) oraz pozbawiają nas naturalnych możliwości obronnych. Organizm bowiem zmniejsza produkcję endorfiny - substancji uśmierzającej ból. W rezultacie zwiększa się nasza wrażliwość na niego.
9.Jeżeli ból nie ustępuje po 48 godzinach stosowania leku dostępnego bez recepty, trzeba skonsultować się z lekarzem.