W Polsce jednym z najpopularniejszych programów skupiających się na wizualnych metamorfozach uczestników jest "Jak dobrze wyglądać nago", show emitowane przez TVN Style. Od jakiegoś czasu Telewizja Polska emituje program "Zacznij od nowa", w którym dwie prowadzące, Kalina Ben Sira oraz Aleksandra Kostka, pomagają nabrać uczestniczkom wiatr w żagle za sprawą gruntownej i kompleksowej metamorfozy wizualnej. 

Body shaming w TVP: "Talii nie ma! W ogóle! Jest za to brzuch"

Gospodynie programu towarzyszom bohaterkom, które znalazły się na "życiowym zakręcie", którym brakuje pewności i wiary w siebie. Według widzów w 16. odcinku programu doszło do jawnego body shamingu jednej z bohaterek. Prowadzące bez ogródek w przykry sposób skomentowały sylwetkę uczestniczki, Pani Uli. "Pani Ula, matka dwojga dorosłych dziecko, po wielu latach rozstała się z mężem. Postanowiła wreszcie zrobić coś dla siebie, by powstrzymać nadejście starości. Jakie zmiany zaproponują jej specjaliści?" - czytamy w opisie odcinka programu.

No i proszę. Chyba sesja zdjęciowa troszkę mankamentów wyłowiła więcej, niż nam powiedziała Ula

Ula nie widzi w sobie mankamentów. Ja widzę bardzo dużo - skomentowały Aleksandra Kostka i Kalina Ben Sira

"Pierwsza rzecz – jest otyła i to nie jest minus 3, a plus 10. Talii nie ma! W ogóle! Jest brzuch, który bardzo ładnie ukryty jest w bieliźnie. Ale umówmy się, wyjdzie na plażę i będzie cała prawda. Naga prawda!" - skomentowała Kalina Ben Sira.

"Zacznij od nowa" ze skargami w KRRiT?

16. odcinek programu "Zacznij od nowa" zobaczył Adam Chowański, stylista znany m.in. widzom programu "Dzień Dobry TVN". Oburzony komentarzami gospodyń programów postanowił poruszyć temat body shamingu na swoim profilu na Instagramie.

"Czy ekspertki mogłyby ładnie ukryć swoje mądrości przed światem? Ja widzę tutaj jedną nagą prawdę - panie pozbawione są wrażliwości, a ich podejście zatrzymało się ze dwie dekady temu" – napisał na InstaStory stylista.

Zawstydzanie kobiet, postrzeganie wartości człowieka przez pryzmat wyglądu, opieranie pewności siebie jedynie na wyglądzie zewnętrznym, fatfobia, pielęgnowanie wyidealizowanych wzorców, burzenie samoakceptacji, kreowanie problemów, duża szkodliwość społeczna - wylicza Adam Chowański, zachęcając jednocześnie do pisania skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji