Rozstania są trudne. Dlatego trzeba się do nich przygotować. Zwłaszcza, gdy zostawiasz w domu niemowlę, z którym nie da się nawiązać kontaktu przez telefon czy internet. Przed wyjazdem zrób dla malca zestaw płyt, zdjęć, fi lmów, które sprawią, że łatwiej będzie mu o tobie pamiętać. A jeśli nie zdążysz tego zrobić, to wyślij je najszybciej, jak tylko możesz.

Niemowlę

Kołysanki i wiersze

Nawet jeśli nie potrafi sz śpiewać i nie jesteś mistrzem recytacji, możesz nagrać płytę (kasetę) dla malca. Wybierz takie rymowanki, które łatwo wpadają w ucho i proste kołysanki. Jeśli dziecko będzie często słuchało tej płyty, oswoi się z twoim głosem i rozpozna cię, gdy już wrócisz do domu.

Portret na ścianie

Zrób sobie zdjęcie (najlepiej portretowe i żebyś był na nim uśmiechnięty), powiększ je do wymiaru A4, opraw w ramkę i powieś na ścianie (lub postaw) w pokoju malucha. Żona będzie mogła utrwalać w pamięci dziecka obraz twojej twarzy, pokazując mu zdjęcie i mówiąc: „Spójrz, kto to jest? Tata! Już niedługo wróci”.

Tatusiowy film

Dla kilkumiesięcznego szkraba możesz nagrać film – ważne byś był na nim dobrze widoczny – pamiętaj, że twarz jest najważniejsza. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie ulubionych zabawek malca i stworzenie miniteatrzyku, w którym z pomocą misiów opowiesz dziecku, jak bardzo je kochasz. Najważniejsze, żebyś mówił z ekranu wprost do dziecka, np. „Piotrusiu, to ja tata. Bardzo cię kocham, malutki”. Jeśli się postarasz, masz szansę konkurować nawet z Teletubisiami.

Od roczniaka do przedszkolaka

Halo, to ja!

Z kilkulatkiem możesz już odbyć krótką rozmowę telefoniczną (najlepiej o stałej porze dnia). Jeśli malec już dobrze mówi, zapytaj go np. co robił w żłobku, z kim się bawił itp.
Roczniakowi wystarczy tylko twój głos w słuchawce, ale trzeba będzie wykazać się pomysłowością, żeby podtrzymać taką „rozmowę”. Mów do dziecka używając jego imienia i zdrobnień, którymi nazywa je mama (będzie wiedziało, że mówisz właśnie do niego).

Pora na bajkę

Zabaw się w aktora i nagraj dla malca kilka jego ulubionych bajek, modulując głos i naśladując różne odgłosy (np. szumiących drzew). Sprawisz dziecku frajdę, gdy to tata będzie mu czytał bajkę, choć obok łóżeczka będzie mama!

To my z tatą!

Gdy będziesz widział się z dzieckiem, nagraj na wideo wasze wspólne harce (np. na placu zabaw czy działce). Kiedy maluch będzie tęsknił za tobą, mama pokaże mu fi lm o tym, jak cudownie bawił się z tatą. Po tym pokazie będą mogli sobie porozmawiać o tobie, potęsknić razem, odznaczyć w kalendarzu datę twojego powrotu i zaplanować, co malec będzie z tobą robić, gdy już przyjedziesz.

Zobacz także:

Dzielny przedszkolak

Kolorowe koperty

Kilkulatek doceni już listy adresowane na jego nazwisko. Ważne, by nie były to zwykłe białe koperty. Możesz ozdobić je naklejkami, rysunkami i kolorowymi napisami. Dobrze, żeby list był skierowany tylko do malca (do żony napiszesz drugi) i dotyczył tylko waszych spraw. Możesz też dołączyć kilka swoich zdjęć pokazujących, jak żyjesz za granicą.

Zobaczymy się wieczorem

Przedszkolak może już wykorzystać najnowszą technologię, więc jeśli możesz, łącz się z rodziną np. za pomocą programu Skype. Sam będziesz miał okazję porozmawiać z dzieckiem i zobaczyć je. A ono też się ucieszy, gdy tata pomacha do niego z monitora komputera, prześle buziaki i powie, jakie atrakcje czekają na niego po powrocie (lepiej nie nowe zabawki, ale np. wyprawa pod namiot).

Kilka słów przed snem

Jeśli możesz, postaraj się codziennie wysyłać do dziecka sms-a z wiadomością przeznaczoną tylko dla niego, np. „Jak udało się przedstawienie w przedszkolu?”, „Śpij dobrze, borsuczku”, „Czy przygotowałeś już kaloszki na naszą wyprawę do lasu?”. Taka wiadomość przed zaśnięciem da dziecku poczucie, że bardzo je kochasz i myślisz o nim, chociaż jesteś bardzo daleko od domu.

A gdy już jesteś...

Postaraj się jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem. Niemowlaka rozpieszczaj całując, nosząc na rękach i stale do niego mówiąc. Starszemu dziecku zapewnij atrakcje, o których będzie długo pamiętało – np. pierwszą wizytę w wesołym miasteczku, wyprawę do cyrku lub na przedstawienie dla maluchów. A oprócz tego postaraj się być jak najbliżej malca w czasie zwyczajnych czynności – rób „uśmiechnięte” kanapki na śniadanie, pójdź na spacer do parku, odprowadź do przedszkola, wykąp pociechę wieczorem i przeczytaj ulubioną bajkę. Po twojej wizycie dziecko będzie miało poczucie, że jesteś w jego codziennym życiu, a jednocześnie będzie miało o czym opowiadać dziadkom i kolegom, zaczynając zdanie od słów: „A my z tatusiem…”.