Czym są blizny potrądzikowe?

Blizny pozostające na twarzy po przebyciu trądziku to malutkie wgłębiania w skórze. Jedne mogą przypominać malutkie dziurki, a inne potężne długie bruzdy. Czasami mogą mieć też postać gładkich czerwonych lub ciemnych plam.

- Trądzik może powodować urazy skóry, a gdy zmiany trądzikowe goją się, może wystąpić niedobór produkowanego kolagenu. Blizny zanikowe to płaskie wgłębienia w skórze. Bruzdy są szerokimi, pudełkowatymi zagłębieniami z ostro zarysowanymi granicami. Są też blizny będące małymi wąskimi wgłębieniami, ale za to głębszymi niż bruzdy. Skóra wygląda wtedy nierówno i falująco – mówi dr Alexis Granite, konsultant i dermatolog w Mullucci London

Zobacz też: MOCHI SKIN - nowy urodowy trend prosto z Japonii. Wygładza, rozświetla i niweluje niedoskonałości

Jak walczyć z bliznami potrądzikowymi?

Specjaliści znają sposoby, jak zwalczać blizny potrądzikowe i sprawić, aby nasza skóra znowu wyglądała pięknie i promiennie. Oto 4 najskuteczniejsze sposoby!

WITAMINA C

Jeżeli naszym celem jest wyrównanie kolorytu skóry twarzy nie trzeba szukać wyszukanych specyfików, tylko sięgnąć po witaminę C. Jest to niezawodny sposób na rozjaśnianie i blaknięcie ciemnych przebarwień oraz plam. Co więcej, witamina C zawiera mnóstwo ochronnych przeciwutleniaczy, które pozytywnie wpłyną na kondycję naszej cery.

- Witamina C działa na wszystkie rodzaje pigmentacji, jest więc doskonałym wyborem, gdy chcemy wpłynąć na blaknięcie śladów pozapalnych. Zalecane jest stężenie 10 procent lub wyższe – powiedział dr Alexis Granite

Dodatkowo, świetnym sposobem na leczenie przebarwień jest stosowanie produktów zawierających retinol, będący pochodną witaminy A. Nie tylko wpłynie on na wyrównanie kolorytu skóry, ale także stymuluje produkcję kolagenu. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie witaminy C rano, a witaminy A wieczorem, jednocześnie pamiętając o codziennej ochronie przed promieniowaniem słonecznym.

Zobacz też: Oto najbardziej pożądane składniki w pielęgnacji na 2021! Zdeklasowały witaminę C i retinol

KWASY WODOROTLENOWE ALFA

Według dermatologa z Nowego Jorku, dr Dennisa Grossa, kwasy są idealnym sposobem na zniwelowanie pozapalnych przebarwień i plam.

- Kwas mlekowy usuwa martwe komórki pigmentowe z powierzchni skóry, a kwas kojowy zapobiega wytwarzaniu melaniny u źródła, głęboko w skórze. Z kolei kwas L-askorbinowy, czyli witamina C w najczystszej postaci, zmniejsza produkcję melaniny i łagodzi stany zapalne. – mówi dr Dennis Gross

Zobacz też: Co się dzieje ze skórą, gdy pijesz alkohol? Nie będziesz zachwycona

MIKRONEEDLING (MIKRONAKŁUWANIE)

Ponieważ produkcja kolagenu jest wymieniana jako główny cel poprawy głębokości i tekstury blizn potrądzikowych, mikroigłowanie staje się jednym z głównych sposobów na ulepszenie kondycji naszej cery.

-Mikroigłowanie to nieinwazyjny zabieg, który powoduje mikroskopijne uszkodzenie skóry przy użyciu ręcznego urządzenia i bardzo krótkich, cienkich igieł. Celem nakłucia zewnętrznych warstw skóry, jest uruchomienie mechanizmów gojenia skóry i wytworzenie nowego kolagenu, który zapewni gładszą, bardziej odmłodzoną skórę. – wyjaśnia specjalista dr Dennis Gross

Podczas zabiegu używa się kremu odrętwiającego, więc prawdopodobnie nie poczujesz niczego poza lekkim drapaniem. Jednakże warto pamiętać, że skóra po zabiegu wygląda na bardzo mocno opaloną przez dzień lub dwa, dlatego też warto zostawić tę pielęgnację na przykład na koniec tygodnia, tak aby skóra miała czas odpocząć i zregenerować się.

Zobacz też: Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – najlepsza metoda na pozbycie się zaskórników i niedoskonałości. Co musisz o niej wiedzieć?

PROFESJONALNE ZABIEGI U SPECJALISTY

Jest wiele sposobów na uratowanie swojej cery po trądziku, ale nie można zaprzeczyć, że najskuteczniejsze z nich to te wykonywane w gabinecie specjalisty. To właśnie one przynoszą maksymalne rezultaty w poprawie wyglądu skóry twarzy.

- Blizny zanikowe wymagają stymulacji lub przebudowy kolagenu, aby poprawić ich wygląd. Lasery takie jak Fraxel i CO2 mogą być bardzo skuteczne. Peelingi TCA i wypełniacze z kwasem hialuronowym również mogą pomóc, ale często najlepiej sprawdza się podejście łączone. – mówi dermatolog Alexis Granite

Nawet zabiegi domowe oraz stosowanie odpowiednich produktów może przynieść zadowalający efekt, jeśli tylko będziemy stosować je regularnie. Najważniejsze to nie poddawać się w walce z bruzdami i niedoskonałościami, a w razie potrzeby zapytać o pomoc specjalisty. Jeżeli pokonałaś trądzik, z bruzdami i bliznami pozapalnymi też poradzisz sobie z łatwością!