Biustonosz do karmienia - jaki wybrać?

Biustonosz do karmienia to specjalny rodzaj bielizny, który ma za zadanie zapewnić komfort kobiecie karmiącej piersią. Nie wszystkie kobiety decydują się na zmianę bielizny na specjalistyczną po ciąży. Głównym powodem, dla którego matki uznają stanik do karmienia za zbędny, jest jego wysoki koszt i fakt, że po okresie laktacji rozmiar piersi zmieni się. Jest to więc "bielizna na chwilę", która później może stać się niefunkcjonalna. Warto jednak jeszcze raz zastanowić się nad takim zakupem. Dobrze dobrany biustonosz do karmienia może znacznie ułatwić życie.

Piersi w okresie karmienia dziecka są poddane sporym obciążeniom. Zwiększają swój rozmiar, często kilkukrotnie zmieniając go w ciągu doby. Jeśli są duże, mogą przyczyniać się do bólów kręgosłupa. Niewykluczona jest także utrata jędrności skóry. Odpowiedzią na te problemy jest stanik dla karmiących mam, który:

 • zapobiega powstawaniu rozstępów w wyniku rozciągania skóry,
 • pomaga zniwelować bóle kręgosłupa, obciążonego podtrzymywaniem cięższych niż zwykle piersi,
 • zapobiega kołysaniu się piersi podczas ruchu, przywraca swobodę ruchów i niweluje dyskomfort,
 • ma specjalną kieszonkę na wkładki laktacyjne pochłaniające wyciekający z brodawki pokarm (chroni więc przed zniszczeniem ubrań i poczuciem zakłopotania).

Biustonosz dla karmiących mam posiada odpinane miseczki, dzięki którym można łatwo przystawić dziecko do piersi bez konieczności zdejmowania całego stanika. To ogromna wygoda nie tylko w domu, ale przede wszystkim podczas karmienia dziecka poza domowym zaciszem. Ramiączka w takich modelach bielizny także odpinają się bez większych problemów. Producentom i projektantom przyświeca przede wszystkim cel uczynienia karmienia łatwiejszym i bardziej przystępnym bez względu na warunki.

Stanik do karmienia - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Biustonosz do karmienia powinien być dobrze dobrany do potrzeb konkretnej kobiety. Zbyt ciasny będzie negatywnie wpływał na ukrwienie piersi i uciskał ciało. Za małe miseczki mogą nawet spowodować bolesny zator mleczny. Błędem jest więc wybranie rozmiaru większego zaledwie w obwodzie - potrzebne będą większe niż zwykle miseczki.

Biustonosz laktacyjny musi by elastyczny i rozciągliwy. Nie może przypominać w dotyku sztywnej "zbroi". Jego zadaniem jest dopasowywanie się do szybkich zmian, jakim podlega sylwetka kobiety w końcowych etapach ciąży i podczas karmienia. Dobra bielizna do karmienia powinna być:

 • bardzo wygodna,
 • pozbawiona szwów i elementów potencjalnie ocierających skórę,
 • z szerokim zakresem regulacji obwodu i ramiączek,
 • przystosowana na swojej funkcji (z możliwością szybkiego rozpięcia jedną ręką i odpinania miseczek),
 • zabudowana na tyle, by zbierać i podtrzymywać cały biust,
 • wyposażona w kieszonki na antybakteryjne wkładki laktacyjne.

Jak dobrać stanik laktacyjny w odpowiednim rozmiarze? Pomiar należy wykonać pod biustem (ściśle) i w buście (luźniej). Od pierwszego wymiaru odejmuje się pewną wartość w zależności od tego, ile kilogramów przybyło podczas ciąży. Jeśli przyrost wagi był znaczny, należy odjąć 10, jeśli niewielki - wystarczy 5. Warto obserwować zmiany rozmiaru piersi i w razie potrzeby dobierać i kupować nowy stanik.

Warto już na miesiąc przed końcem ciąży przymierzyć laktacyjne modele biustonoszy i przygotować się na ich noszenie. W tym momencie piersi stają się duże, silnie obciążone, niekiedy zaczynają sprawiać ból czy wywoływać uczucie dyskomfortu. Należy liczyć się z faktem, że w ciągu miesiąca od porodu ciało zmieni się i w dużej mierze wróci do normy, obwód pod piersiami zmniejszy się, a same piersi pozostaną powiększone. Dlatego idealny model stanika laktacyjnego powinien mieć szeroki zakres regulacji rozmiaru.

Zobacz także:

Biustonosz do karmienia: usztywniany czy miękki?

Biustonosz do karmienia powinien być miękki i elastyczny, zwłaszcza po pierwszej ciąży i na początkowych etapach karmienia piersią. Modele usztywniane ograniczają zakres, w jakim miseczka rozciąga się i dostosowuje do zmian rozmiaru piersi. W początkowym etapie karmienia biustonosz do karmienia bez fiszbin będzie zdecydowanie wygodniejszy, pozwoli znaleźć odpowiednią pozycję i dostosowuje się do zwiększania i zmniejszania rozmiaru piersi.

Na dalszych etapach karmienia piersią wiele kobiet wraca do usztywnianych staników. Biustonosz do karmienia usztywniany jest mniej wygodny, jednak zdecydowanie lepiej podtrzymuje piersi. Wybierając taką opcję warto zdecydować się na model mocno zabudowany na dole. Fiszbiny nie mogą wystawać, wbijać się w piersi z boku ani z przodu. Biustonosz dla karmiącej mamy często ma fiszbiny bardziej giętkie i delikatniejsze, niż codzienna bielizna. Decydując się na usztywniany biustonosz do karmienia trzeba też jeszcze dokładniej i bardziej uważnie wybrać rozmiar.

Biustonosz do karmienia bez fiszbin?

Biustonosz do karmienia może posiadać fiszbiny, jednak podczas pierwszych miesięcy karmienia zaleca się raczej modele nieusztywniane. Fiszbiny są wskazane później, gdy rozmiar piersi już się ustabilizuje, a także dla kobiet o wyjątkowo dużym biuście, którego żaden miękki stanik nie jest w stanie podtrzymać

Biustonosz do karmienia z fiszbinami może być niebezpieczny. Jeśli rozmiar nie zostanie dobrany idealnie i fiszbiny będą wbijały się w ciało, mogą spowodować zatory mleczne. Dlatego w okresie intensywnych zmian w ciele karmiącej kobiety bardziej wskazany jest stanik bez usztywnienia.

Biustonosz laktacyjny - wskazówki czym kierować się podczas wyboru

Biustonosz do karmienia - jak dobrać odpowiedni, by jak najlepiej pełnił swoje role? Oto podsumowanie i zbiór wskazówek, które warto zapamiętać przed wizytą w sklepie.

 • Odpowiedni rozmiar

Biustonosz do karmienia musi być naprawdę dobrze dobrany. Pierwszy warto wybrać już pod koniec ciąży. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością kupna nowego, gdy ciało bardzo zmieni się po ciąży.

 • Funkcjonalne rozwiązania

Dobry stanik laktacyjny powinien mieć odpinane miseczki, możliwość stosowania wkładek oraz szeroki zakres regulacji.

 • Miękki, a potem usztywniany

Na początek laktacji najlepiej sprawdza się biustonosz miękki, który dostosuje się rozmiarem do zmian rozmiaru piersi. W późniejszych etapach można przemyśleć zmianę modelu na stanik do karmienia usztywniany.

 • Jakość na pierwszym miejscu

Wybierając stanik do karmienia piersią warto postawić na dobrą jakość. Nie chodzi o to, by wydać na niego fortunę. Warto jednak zainwestować nieco w bieliznę do zadań specjalnych, która ma wytrzymać intensywne zmiany kształtu ciała.

Aby biustonosz laktacyjny został dobrany idealnie, warto też skorzystać z usług i porad brafitterki. To osoba, która profesjonalnie zajmuje się doborem odpowiedniego rozmiaru i typu biustonoszy.