Jędraszewski o Thunberg

Greta Thunberg to dziewczynka, o której wieść obiegła świat, gdy w 2018 roku rozpoczęła protest przed budynkiem szwedzkiego parlamentu w związku z postępującym kryzysem klimatycznym. Od tamtej pory nastolatka jest symbolem walki o poprawę środowiska. Aktywnie działa na rzecz podjęcia przez rządy działań w celu zmniejszenia skutków kryzysu klimatycznego. Mimo, że ma tylko 16 lat, magazyn "Time" uznał ją za człowieka roku 2019. I wcale nas to nie dziwi - wysiłki dziewczynki, by nagłośnić dramatyczną kondycję w jakiej znajduje się nasza planeta są naprawdę godne podziwu. Innego zdania jest jednak arcybiskup Marek Jędraszewski, biskup Krakowa. W swojej ostatniej wypowiedzi ostro skrytykował Thunberg, a także cały ekologiczny nurt. Co takiego powiedział abp Jędraszewski?

"Zmanipulowana nastolatka, która zaprzecza Biblii"

Podczas wywiadu dla prawicowej Telewizji Republika, dziennikarze zapytali abp Jędraszewskiego czy ekologizm stoi w sprzeczności z nauką Kościoła Katolickiego. Odpowiedź duchownego jest absolutnie niebywała! Zobaczcie sami.

Ekologizm to zjawisko bardzo niebezpieczne, bo jest nie tylko pod postacią nastolatki (Grety Thunberg – przypis redakcji), to coś co się narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzajów, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga – powiedział abp. Marek Jędraszewski.

Ochojska pisze do Grety Thunberg

O ile rozumiemy, że każdy może mieć swoją opinie, o tyle dyskutowanie ze skutkami kryzysu klimatycznego, które mają jasne potwierdzenie w badaniach, wydaje się być co najmniej niewłaściwe. Nic dziwnego, że europosłanka Janina Ochojska, zdecydowała się zareagować na ostre słowa krytyki, które padły pod adresem Grety Thunberg i wszystkich ekologów. Ochojska za pomocą mediów społecznościowych "doniosła" młodej aktywistce co sądzi o niej abp Jędraszewski

"Droga Greto, wspieram twoją aktywność, ale wyobraź sobie, że arcybiskup z Krakowa Jędraszewski uważa, że jesteś zmanipulowaną osobą, która zaprzecza Biblii" – napisała na Twitterze Janina Ochojska.

Co o tym sądzicie? Naszym zdaniem słowa abp Jędraszewskiego są co najmniej nie na miejscu. I to nie tylko dlatego, że dziś działania klimatycznych aktywistów to jedyny ratunek, by zatrzymać postępujący proces wyniszczania naszej planety, ale także dlatego, że podczas, gdy większość nastolatków ma nosy w telefonach, Greta poświęca cały swój wolny czas i energię na zaangażowanie w sprawy społeczne, które są w interesie każdego z nas. Greto - dziękujemy, że jesteś! Pani Janino - cieszymy się, że mamy Panią w Europarlamencie!