Bird Box Challenge – internetowa zabawa, którą można przypłacić życiem

Psychologiczny horror „Nie otwieraj oczu” („Bird Box”) z Sandrą Bullock pojawił się na platformie Netflix 21 grudnia 2018 i w bardzo krótkim czasie zyskał ogromną popularność. Tylko w pierwszym tygodniu od premiery liczba wyświetleń z różnych kont sięgnęła 45 milionów, a film pobił poprzedni rekord otwarcia, jaki należał do „Bright”. „Nie otwieraj oczu” to post-apokaliptyczna wizja świata, w której ludzkość zmaga się ze śmiertelnym zagrożeniem – tajemniczymi postaciami, które zmuszają do popełnienia samobójstwa. Jedynym sposobem by tego uniknąć jest zawiązanie oczu. Na początku stycznia popularność filmu przerodziła się w niezdrową, internetową zabawę – Bird Box Challenge, która ma już na koncie pierwsze ofiary.

Bird Box Challenge – na czym polega to niebezpieczne wyzwanie?

Nie otwieraj oczu” to opowieść o losach Malorie (Sandra Bullock), która wraz z dwójką dzieci ucieka przed śmiertelnym zagrożeniem. Kobieta wyrusza w karkołomną podróż w dół rzeki, płynąc łodzią z zawiązanymi oczami. Jej historia stała się inspiracją dla niebezpiecznego internetowego wyzwania, które krąży w sieci pod hasztagiem #BirdBoxChallenge. Jego uczestnicy filmują się wykonując codzienne czynności z opaskami na oczach. W sieci sieci pojawiło się mnóstwo nagrań wideo, na których widzimy ludzi po omacku poruszających się po ulicach, wyprowadzających psa czy (o zgrozo!) bawiących się z dziećmi. Na tragiczne skutki tego internetowego szaleństwa nie trzeba było długo czekać.

Uczestniczka Bird Box Challenge spowodowała wypadek

Uczestnicząca w wyzwaniu Bird Box Challenge 17-latka z Utah postanowiła pójść o krok dalej. Prowadząc samochód zasłoniła sobie oczy nasuwając na twarz kapelusz. I doprowadziła w ten sposób do wypadku, w którym ucierpieli pasażerowie dwóch samochodów (w tym jej młodsza koleżanka, którą wiozła samochodem). Zaskoczona lokalna policja wydała komunikat, w którym funkcjonariusze przypominają, że nie wolno prowadzić auta z zasłoniętymi oczami. Dodali też, że nie spodziewali się, iż taki apel będzie kiedykolwiek potrzebny. Oprócz tego, policja wnioskuje o postawienie 17-latce zarzutów dotyczących lekkomyślnej jazdy samochodem.

Netflix apeluje: nie róbcie tego w domu

Na rozprzestrzeniające się w sieci niebezpieczne wyzwanie zareagował również amerykański Netflix. Platforma przestrzega na Twitterze przed udziałem w internetowym szaleństwie i apeluje, by nie robić sobie krzywdy:

- Trudno uwierzyć, że musimy to powiedzieć, ale prosimy: NIE RÓBCIE SOBIE KRZYWDY PODCZAS BIRD BOX CHALLENGE. Nie wiemy, kto zaczął to szaleństwo i cieszymy się, że podoba Wam się ten film, ale Chłopiec i Dziewczynka (dziecięcy bohaterowie filmu, przyp. red.) mają tylko jedno życzenie na 2019 rok: byście nie skończyli w szpitalu z powodu internetowych memów.