Oglądanie seriali w zimowe wieczory to jedno z najprzyjemniejszych zajęć i zgodzi się z nami z pewnością co najmniej kilka milionów osób. Rosnąca popularność produkcji odcinkowych nie zagraża na razie filmowi, ale największe gwiazdy Hollywood już zaczynają angażować się w kolejne telewizyjne produkcje. Drew Barrymore wystąpi wkrótce w nowym serialu Netflix "Santa Clarita Diet",Winona Ryder powróciła na ekrany w kultowym już "Stanger Things", aMatthew McConaughey, laureat Oscara, ma na koncie np. genialny serial "Detektyw". Seriale kreują też nowe gwiazdy - wystarczy spojrzeć choćby na dzieciaki ze "Stranger Things", które obecnie możemy oglądać na okładkach kolorowych magazynów i w talk shows (pracują też nad drugą częścią serialu).

Drew Barrymore w nowym serialu "Santa Clarita Diet"

W związku ze swoim ogromnym wpływem na społeczeństwo, seriale nie tylko kreują nową gwiazdorską rzeczywistość i zmieniają współczesne kino, ale także są odpowiedzialne za pewne nowe społeczno-psychologiczne zjawiska. Netflix, jeden z największych serialowych gigantów w Stanach, stworzył nawet słowniczek zachowań. Koniecznie sprawdźcie, zwłaszcza w okresie międzyświątecznym, czy uprawiacie "binge watching" lub czy często jesteście "hooked"

SŁOWNICZEK SERIALOWY

 

 

 

BINGE - WATCHING

Dosłowne tłumaczenie oznacza maraton, ale w tym przypadku nie mamy na myśli biegania, a maraton seriali. Dokładnie oglądanie odcinków jednego po drugim bez żadnej przerwy.

BINGE - PAIRING

Według badania przeprowadzonego przez Netflix wśród ponad 30 milionów użytkowników serwisu na całym świecie kształtuje się nowy zwyczaj oglądania filmów na przemian z serialami podczas tzw. maratonów.

Po skończeniu serialu większość widzów (59%) robi przerwę, najczęściej trzydniową, po której dopiero biorą się za kolejną produkcję. W czasie przerwy dla podtrzymania emocji ponad połowa (61%) ogląda film, który w jakiś sposób łączy się z klimatem serialu. Ta zasada nie ma zastosowania tylko przy serialach, które nas straszą, czyli wszelkiego rodzaju horrorach. Po maratonie strasznego serialu, chętniej sięgamy po film z gatunku komedia.

HOOKED

Oznacza wciąganie się w seriale. Okazuje się, że nic tak nie przyciąga, jak zagadki, młodzieńcza miłość, rodzinne kłótnie, opowieści o przestępcach, a także… psy.

CHEATING

Cheating oznacza oszustwo lub niewierność. Mówiąc o Netflix cheating, mamy na myśli sytuację, kiedy w tajemnicy oglądamy odcinek serialu, który normalnie obejrzelibyśmy ze swoim partnerem. Dlaczego ktoś miałby postępować w ten sposób? Bo trudno się powstrzymać! Wielu niewiernych nie przyznaje się do tego występku i potem jak gdyby nigdy nic ogląda dany odcinek po raz kolejny ze swoim partnerem.

SEQUEL

Termin odnosi się do produkcji, która jest kontynuacją jakiegoś filmu bądź serialu i przedstawia dalsze losy bohaterów. Przykład? Kochane kłopoty.

STICOM

Komedia sytuacyjna. To rodzaj serialu, którego akcja rozwija się właściwie zawsze w tym samym miejscu i z udziałem tych samych bohaterów. Przykładem sitcomu jest serial The Ranch.

SPIN - OFF

Odnosi się do serialu lub filmu, który powstał bazując na zainteresowaniu wokół bohaterów oryginalnego serialu. Na przykład Better call Saul jest spin-offem Breaking Bad.

SPOILER

Ile razy ktoś zdradził Ci wcześniej akcję serialu lub filmu, odbierając całą przyjemność z oglądania? To jest właśnie spoiler… Strzeżcie się ich jak ognia, jeśli nie chcecie zepsuć sobie przyjemności z oglądania ulubionego serialu!

ZOBACZ TEŻ:

FILMY WARTE OBEJRZENIA W 2017 ROKU!