Depilacja bikini - jak uniknąć podrażnień?

W dzisiejszych czasach depilacja nóg, pach a nawet twarzy jest powszechnie stosowanym już zabiegiem pielęgnacyjnym poprawiającym komfort życia. Obowiązkowe stało się też depilowanie okolic intymnych (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn) nie tylko ze względów estetycznych czy higienicznych, ale też dla wygody.

Coraz częściej nie chcemy już regularnie usuwać owłosienia z miejsc intymnych, tylko pozbyć się go raz na zawsze. Skóra w okolicy bikini jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego często po depilacji maszynką można zaobserwować podrażnienia czy ranki na skórze, które potrafią być bolesne i dość długo goić się. Z reguły sztywny, znacznie grubszy włos na bikini trudniej usuwa się mechanicznie, wrastające włosy są kłujące i niestety mogą powodować powstanie cyst, czyli bolących pęcherzyków. Skóra już kilka godzin po goleniu zazwyczaj nie jest idealnie gładka, dlatego jest to też najmniej skuteczna metoda pozbycia się owłosienia, która dodatkowo powoduje podrażnienia. 

Depilacja bikini woskiem - jak chronić skórę?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że depilacja woskiem okolic bikini może doprowadzić do zakażenia skóry o ciężkim przebiegu. Podrażnienia po tego rodzaju depilacji to, niestety, nieodłączny element tego zabiegu. Przede wszystkim skórę świeżo wydepilowaną należy chronić, gdyż jest ona w tym czasie bardzo wrażliwa. W dniu depilacji warto unikać obcisłych ubrań, bo to może spowodować silne tarcie w okolicy bikini, które nasila podrażnienia.

Dodatkowo w ciągu kolejnych dwóch dni można odczuwać tkliwość skóry. W tym czasie niektórzy stosują kremy z hydrokortyzonem w celu złagodzenia podrażnienia skóry. Ponadto skóra świeżo po zabiegu woskiem nie powinna być wystawiana na działanie promieniowania ultrafioletowego. Mogłoby to spowodować pojawienie się na powierzchni skóry nieestetycznych przebarwień, których niwelowanie wymaga dość dużo czasu.

Zobacz też: Depilacja bikini woskiem – jaka boli najmniej? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości

Depilacja bikini laserem

Najskuteczniejszą metodą pozbycia się na trwałe owłosienia jest depilacja laserem diodowym. W konsekwencji tego zabiegu zniszczeniu ulegają mieszki włosowe, czyli miejsca, z których wyrasta włos. Jednak żeby skutecznie pozbyć się włosów, potrzeba zazwyczaj 5-8 zabiegów w odstępach co 8-10 tygodni. Dodatkowo depilacja laserem diodowym pozwala na pozbycie się wrastających włosów po depilacji mechanicznej. Ta laserowa metoda nie pozostawia ranek oraz żadnych śladów na skórze. Jest w pełni bezpieczna i skuteczna. Po depilacji laserem należy unikać jedynie gorących kąpieli oraz sauny czy basenu przez 48 godzin, a do pielęgnacji skóry po zabiegu warto używać kremów z alantanem lub pantenolem,

Jak najwygodniej depilować bikini?

Kobiety i coraz częściej mężczyźni stosują różne formy depilacji okolic bikini. Do najczęściej wybieranych metod zaliczamy czasowe pozbywanie się włosów z bikini – golenie maszynką lub depilację woskiem. Trwały efekt osiągniemy tylko laserem diodowym, który jest coraz bardziej powszechny. Dzięki depilacji laserem takich części ciała jak bikini czy pachwiny uzyskuje się bardziej estetyczny i atrakcyjny efekt. I ten sposób usuwania owłosienia zdecydowanie jest mniej odczuwalny niż depilacja woskiem.

Czy całkowita depilacja bikini jest bezpieczna?

Wybór całkowitej depilacji to kwestia indywidualna. Taka depilacja nazywana jest brazylijską. Termin oznacza całkowite usunięcie owłosienia ze wzgórka łonowego, warg sromowych oraz okolic odbytu lub ewentualne pozostawienie cienkiego paska włosów łonowych biegnących przez środek okolic intymnych. Niechciane włoski możemy usuwać z każdej części bikini, nawet z warg sromowych, czy linii między pośladkowej. Nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do wykonania depilacji na tak wrażliwym obszarze. Jest to jedynie kwestia upodobań oraz osobistych potrzeb.

Dostępne na rynku metody depilacji bikini dają wiele możliwości, ale wszystko zależy od tego, jakiego oczekujemy efektu i która metoda przekonuje nas najbardziej. Depilacja bikini woskiem to dobry wybór dla kobiet z dużą tolerancją bólu, dla pozostałych zaś bezpieczniejsze będzie golenie maszynką lub depilacja laserem.  Warto jednak pamiętać, że zwykłe golenie trzeba regularnie powtarzać i możemy borykać się z wrastającymi włoskami.

Depilacja bikini laserem – jak długo czeka się na efekty?

Istotą depilacji laserowej jest niszczenie cebulek włosa za pomocą lasera. Energia emitowana przez wiązkę urządzenia jest transportowana przez barwnik we włosie (melaninę) do macierzy włosa (część odpowiedzialna za jego wzrost) aby ją zniszczyć. Uszkodzeniu ulega wyłącznie włos, nie powodując uszkodzenia skóry, dlatego ta metoda może być stosowana w tak wrażliwych miejscach jak bikini czy pośladki. Trwałość zabiegu wynika z biologicznych właściwości skóry i mieszków włosowych, które po wypaleniu nie mają możliwości ponownego wzrostu.

Już po pierwszym zabiegu widzimy skuteczność zastosowanej metody laserowej (około 20% włosków zostaje zniszczona na stałe), natomiast taki zabieg trzeba wykonać w serii (ok. 5-8 razy) w odstępie czasowym ok. 8-10 tygodni. Po około dwóch tygodniach od zabiegu zauważamy "wypadanie" włosków. Zjawisko to można zaobserwować np. podczas wycierania skóry w miejscu depilacji ręcznikiem po kąpieli. W miejscach zniszczenia mieszków włosowych włos, który przebił się przez skórę, odczepiony od mieszka "wypada". I na tej powierzchni skóry nie wyrośnie już nowy włos, ponieważ laser wiązką światła zniszczył miejsce, z którego wyrasta (mieszek włosowy wraz z otaczającą go macierzą). 

Zobacz też: Opalanie natryskowe: warto mieć sztuczną opaleniznę?

Czy depilacja bikini boli?

Depilacja laserowa okolic intymnych jest odczuwalnym zabiegiem choć zupełnie nie można porównać tego uczucia do bólu towarzyszącemu wyrywaniu włosa depilatorem lub woskiem. Zabiegowi towarzyszy uczucie delikatnego ukłucia lub pieczenia, które ustępuje zaraz po odsunięciu głowicy lasera – czasopisma medyczne określają stopień bolesności zabiegu z użyciem lasera diodowego jako 3 w skali od 1 do 10 (gdzie 1 to zabieg bezbolesny). Jeśli ktoś chce sprawdzić odczuwalność zabiegu, może umówić się na bezpłatną konsultację i próbę laserową, dzięki której dowie się, jak reaguje jego ciało na działanie urządzenia. Zabieg trwa około 10-15 minut, nie używa się żelu podczas depilacji, a pacjent czuje się komfortowo, bo otrzymuje bieliznę jednorazową.

Dominika Martyniak, założycielka marki Epilira