Biały język - przyczyny

Biały język może być sygnałem, że w organizmie zaczyna się dziać coś złego - powstaje stan zapalny, rozwija się choroba lub jest on po prostu słabo nawodniony. Warto jednak pamiętać, że biały język nie zawsze musi oznaczać poważne problemy zdrowotne - najczęściej pojawienie się nalotu wynika ze złej diety, palenia papierosów i dostarczania zbyt małej ilości płynów do organizmu. Jakie są przyczyny powstawania białego nalotu na języku?

Biały język a odwodnienie

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania białego nalotu na języku jest odwodnienie lub słabe nawodnienie organizmu. Najczęściej objawy te pojawiają się równolegle ze schorzeniami, które sprzyjają odwodnieniu - czyli przy biegunkach oraz wymiotach. Jak zatem zapobiegać powstawaniu białego nalotu na języku? Wystarczy dostarczać do organizmu odpowiednią ilość wody - od 2 do 2.5 litrów w ciągu doby.

Biały język a higiena jamy ustnej

Biały język może być również sygnałem, że nieprawidłowo dbasz o higienę swojej jamy ustnej. Wiele osób podczas codziennego szczotkowania zębów pomija mycie języka - choć jest to bardzo ważna czynność, która pomaga w utrzymaniu jamy ustnej w czystości.

Jak więc pozbyć się białego nalotu na języku? Przy każdym szczotkowaniu zębów czyść język przez około 2 minuty szczoteczką, na której nie znajduje się już pasta. Wiele szczoteczek wyposażonych jest również w specjalną końcówkę, która służy czyszczeniu języka.

W sklepie medycznym możesz również kupić skrobaczkę, która służy usuwaniu z języka nalotu oraz brudu. Najważniejsza w tym przypadku jest regularność - pamiętaj, by wykonywać te czynności przy każdym szczotkowaniu zębów, a już po tygodniu zobaczysz efekty!

Biały język po alkoholu

Biały język może być również oznaką tego, że stosujesz używki w zbyt dużych ilościach - zwłaszcza mowa tutaj o alkoholu, papierosach oraz kawie. Najczęściej nalot przybiera odcień lekko żółtawy. Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej, a mimo to zauważasz podobne symptomy - warto ograniczyć do minimum lub całkowicie spożycie alkoholu, kawy oraz palenie papierosów.

Jeśli biały nalot na pojawia się na bocznych powierzchniach języka i przybiera formę plam lub smug - może to być objawem leukopatii (inaczej rogowacenie białe). Jest to zmiana przedrakowa - co oznacza, że na całej jej powierzchni może rozwinąć się nowotwór. Leukopatia najczęściej pojawia się u osób, które nałogowo palą papierosy lub spożywają alkohol w dużych ilościach. Jeśli twój język jest biały jedynie po bokach - koniecznie skonsultuj się z lekarzem!

Zobacz także:

Biały język a choroby

Biały język może być również oznaką poważnej choroby. Jeśli nalot na języku jest gęsty, ma kolor kredowo-biały i obejmuje inne części jamy ustnej (np. podniebienie) - warto udać się do lekarza, ponieważ mogą to być objawy grzybicy jamy ustnej.

Biały język z gęstym, białym nalotem jest również charakterystyczny w przypadku osób, które przyjmują antybiotyki, chemioterapię, sterydy lub leki immunodepresyjne.

Biały język może również oznaczać pojawienie się refluksu - choroby, która powoduje powracanie do przełyku treści żołądkowych wraz z kwasem solnym. Jednym z objawów refluksu jest właśnie biały, gęsty nalot na języku, charakterystyczny kwaśny oddech (nawet jeśli dbasz o higienę jamy ustnej) oraz uczucie pieczenia w przełyku (tzw. zgaga). Jeśli zauważysz u siebie wszystkie trzy objawy - koniecznie skonsultuj się z lekarzem i poinformuj go o swoich obawach.

Biały język - jak się go pozbyć? Domowe sposoby

Biały język najczęściej wynika ze złego stylu życia - nieprawidłowej diety, złego nawodnienia, braku odpowiedniej higieny. Przed wizytą u lekarza warto więc spróbować pozbyć się białego nalotu na języku za pomocą domowych metod. Co warto zrobić i po jakie środki sięgnąć, by zniwelować powstawanie białego nalotu na języku?

  • dbaj o higienę jamy ustnej - szczotkuj nie tylko zęby, ale również język. Możesz w tym celu wykorzystać zwykłą szczoteczkę do zębów (bez pasty), lub sięgnąć po specjalne skrobaczki do usuwania białego nalotu na języku (dostępne w sklepach medycznych). Pamiętaj jednak, by nie przesadzić - stosowanie zbyt dużej ilości specyfików do higieny jamy ustnej (silnie dezynfekujących płynów do płukania lub past do zębów) również może prowadzić do powstawania białego nalotu na języku. Zamiast stosować zwykłe płyny do płukania ust, możesz wykorzystać schłodzony napar z czystka - działa on przeciwbakteryjnie i grzybobójczo, a stosowany regularnie naturalnie wybiela zęby.
  • pij dużo wody - odpowiednie nawodnienie to podstawa - dlatego w ciągu dnia spożywaj minimum 2-2.5 litra płynów (najlepiej wody). Jeśli zmagasz się z chorobą sprzyjającą odwodnieniu (np. biegunka, wymioty), warto do wody dodać elektrolity,
  • ogranicz używki - szczególnie palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. mogą one powodować nie tylko powstawanie białego nalotu na języku, ale również zapalenia jamy ustnej oraz schorzenia prowadzące do nowotworów,
  • zmień dietę - regularne picie naparów z czystka i rumianku wspomaga odporność organizmu i likwiduje stany zapalne. Z kolei codzienne spożywanie czosnku (również w potrawach) wspiera zwalczanie bakterii i grzybów w organizmie - również w jamie ustnej. Warto ograniczyć w diecie spożywanie ostrych przypraw - mogą one powodować podrażnienia śluzówki, a przez to przyspieszać powstawanie białego nalotu na języku.

Biały nalot na języku - leczenie

Biały język może powstawać na skutek rozwoju chorób w organizmie. Leczenie koncentruje się zatem na zlikwidowaniu problemu - w tym przypadku choroby, powodującej powstawanie białego nalotu na języku. Każda z takich kuracji powinna być przeprowadzana indywidualnie, pod okiem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami.

Najważniejsza w przypadku chorób jest wczesna diagnoza - dlatego jeśli zauważysz, że biały nalot na twoim języku jest gęsty, kleisty i przybiera kolor kredy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i przedstaw mu swoje obawy.