Dla człowieka białko jest tym, czym benzyna dla samochodu. Dzięki niemu nasze komórki rosną i odnawiają się, mózg działa na pełnych obrotach, a mięśnie pracują bez zarzutu. Organizm ludzki jest w stanie sam wyprodukować białko, jednak nie tyle, ile mu potrzeba. Brakującą ilość musi czerpać z pożywienia.

Na każdą potrzebę
Jakość białka znajdującego się w pożywieniu zależy od liczby aminokwasów, czyli związków, z których jest zbudowane. Im jest ich więcej, tym lepiej. Idealna liczba to dwadzieścia dwa. Takie białko pełnowartościowe znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego: w rybach, mleku i jajach. Dobrym jego źródłem jest też mięso, ale nie każde w równym stopniu. Bogate w łatwo przyswajalne białko są mięsa chude: cielęcina, drób i królik. Uboższe - mięsa tłuste, zwłaszcza te pochodzące ze starych zwierząt. Białko roślinne jest również w nieco gorszym gatunku, ponieważ nie ma pełnego zestawu aminokwasów. Dlatego bardzo korzystne jest łączenie rozmaitych źródeł białka podczas posiłku, aby dostarczyć organizmowi komplet tych substancji. Jeśli przygotowujesz na obiad kurczaka, podaj go z fasolką szparagową, a jajko sadzone z ziemniakami popij kefirem.

Niektóre rodzaje białka mają wyjątkowe właściwości. Jedne wpływają na pracę mózgu, inne spalają tłuszcz. Dlatego możesz świadomie komponować dietę, w zależności od potrzeb.

* Lepszy humor. Aby poprawić sobie nastrój, pij mleko i jedz twaróg. To jedne z najlepszych źródeł aminokwasu o nazwie tryptofan, odpowiedzialnego za syntezę serotoniny, "hormonu szczęścia". Tryptofan zapewni również dobry sen i świetnie ukoi skołatane nerwy.

* Świetna pamięć. Delektuj się migdałami, podgryzaj nasiona sezamu i słonecznika, jedz soję. Białko znajdujące się w tych produktach zawiera fenyloalaninę -  cenny aminokwas, który zwiększa sprawność intelektualną, łagodzi depresję i działa przeciwbólowo.

* Większa ochota na seks. Ryby, fasola, jaja, czosnek, soja, mięso, cebula oraz jogurty są dobrym źródłem metioniny, nazywanej przez niektórych naturalną viagrą. Aminokwas ten wpływa również na płodność.

* Ochrona przed używkami. Jeśli palisz papierosy lub nie stronisz od drinków, postaw na warzywa i owoce, a od czasu do czasu zjedz tatar. W produktach tych znajduje się glutation ? związek białkowy, który chroni nas przed działaniem dymu papierosowego i alkoholu.

Zobacz także:

* Odchudzanie. Chcesz zrzucić parę kilogramów? Jedz często niskokaloryczne produkty bogate w białko. Daje uczucie sytości w dużo większym stopniu niż tłuszcze i węglowodany. Ponadto zapobiega wiotczeniu  mięśni podczas diety. n

Na białkowej liście przebojów

Soja - to najdoskonalsze źródło białka wśród roślin. Choć nie wszystkim smakuje, jest niezwykle zdrowa. Warto więc spróbować tofu, jogurtów i innych napojów sojowych. Natomiast wegetarianie powinni wpisać soję na stałe do swojego menu.

Fasola oraz inne warzywa strączkowe - nie mają wszystkich niezbędnych aminokwasów, ale - jak na produkty roślinne - zawierają ich wyjątkowo dużo. Pozbawione są tłuszczu i dostarczają organizmowi cennego błonnika. Dlatego jedz porcję strączkowych (ok. 100 g) co najmniej 3 razy w tygodniu.

Mleko i produkty mleczne - pełno w nich wartościowego białka. Pij mleko codziennie, a jeśli masz problemy z jego trawieniem, spożywaj napoje z mleka fermentowanego (jogurt, kefir). Organizm radzi sobie z nimi łatwiej.

Ryby - lekkostrawne, poza białkiem dostarczają kwasów tłuszczowych i jodu. Porcja (ok. 150 g) powinna się znaleźć w menu 3 razy w tygodniu.

Mięso - oprócz białka wysokiej jakości zawiera też łatwo przyswajalne żelazo. Najlepiej zjadać porcję mięsa (ok. 150 g) dwa razy w tygodniu.