Białko to obok węglowodanów i tłuszczów podstawa naszej diety. Jest bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Występuje ono we wszystkich organizmach żywych i ma bardzo wiele funkcji. Białko jest przede wszystkim budulcem mięśni, ale także bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych, jonów, uczestniczy w budowie hormonów czy hemoglobiny. Dlatego tak ważne jest dostarczanie odpowiedniej porcji białek w diecie.

Białko to temat częstych sporów pomiędzy mięsożercami, a weganami. Prawdą jest bowiem, że tylko zwierzęce białka są pełnowartościowe. Oznacza to, że zawierają one wszystkie aminokwasy egzogenne w odpowiednich proporcjach. Aminokwasy te nie są produkowane przez organizm, a ich brak prowadzi do zaburzeń i chorób. Białko zawiera nie tylko mięso, ale przede wszystkim mleko, ryby, jajka, ser oraz oczywiście jajka. To właśnie białko z jajek jest najbardziej wzorcowe, zawiera aż 43% potrzebnych aminokwasów.

Białka niepełnowartościowe to te pochodzenia roślinnego. Nie znajdziemy w nich przeważnie aminokwasów egzogennych. Na szczęście są rośliny które mają ich małe (ale zawsze!) ilości. Należą do nich nasiona roślin strączkowych – soczewica, soja, groch, a także komosa czy amarantus. Dodatkowo białko roślinne znajdziemy też w zbożach, kaszach, kiełkach czy orzechach. Jedzenie zróżnicowanych białek roślinnych stanowi wystarczające źródło białka. Pamiętajmy tylko, aby dieta była zróżnicowana!

Niedobór białka prowadzi do chorób, ale nie możemy też przesadzić w drugą stronę! Nadmiar obciąża zbytnio wątrobie i nerki co może zakończyć się kamicą czy osteoporozą. Na każdy kilogram ciała potrzebujemy około 0,7-1 g białka dziennie. Zapotrzebowanie to wzrasta jeśli uprawiamy sport, wykonujemy prace fizyczne, a także w czasie upałów!