Białaczka u dzieci - jak zapobiec chorobie?

Większości przypadków białaczki dziecięcej można zapobiec, co więcej - może ona być wywołana przez powszechne infekcje, takie jak grypa - oznajmił jeden z czołowych brytyjskich naukowców zajmujących się nowotworami, profesor Mel Greaves. Zasugerował on jednocześnie sposób, który mógłby zrewolucjonizować leczenie białaczki. Zgodnie z teorią infekcje mogą wywołać ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL) u dzieci predysponowanych genetycznie, ale tylko u tych, które spędzają wczesne dzieciństwo w środowisku wolnym od zarazków.

Oznacza to, że narażanie dzieci na kontakt z zarazkami może chronić je przed chorobą. Profesor Mel Greaves z Instytutu Badań nad Rakiem, który gromadził materiały przez ponad 30 lat badań, teraz zamierza pracować nad terapiami, które mogą całkowicie zapobiec nowotworom.

Białaczka u dzieci - przyczyny

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL), czyli nowotwór szpiku kostnego, to najczęstszy rodzaj białaczki u dzieci. Uważa się, że jedno na 20 dzieci rodzi się z mutacją genetyczną, ale tylko u 1% z nich rozwinie się choroba. Do tej pory sądzono, że białaczce sprzyja narażenie na wysokie dawki promieniowania, substancje chemiczne czy mutacje w wyniku działań wirusów. 

Po zapoznaniu się z szeregiem badań profesor Greaves zasugerował, że białaczkę wyzwalają infekcje wirusowe lub bakteryjne. Wydaje się, że rak staje się bardziej powszechny w bogacących się społeczeństwach, ponieważ dzieci są tam mniej narażone na choroby zakaźne. Profesor Mel Greaves opisał to jako "paradoks postępu". Ten sam mechanizm może odpowiadać także za inne choroby, w tym cukrzycę typu 1 i alergie.

Najważniejszym wnioskiem jest to, że większości przypadków białaczki dziecięcej można zapobiec (...) Problemem nie są infekcje, ale właśnie ich brak

- powiedział profesor Greaves. Badania wykazały, że opieka w żłobku i karmienie piersią chronią dzieci przed ALL, prawdopodobnie ze względu na stymulację układu odpornościowego. Niegroźne infekcje we wczesnym dzieciństwie chronią przed infekcjami w starszym wieku (szacuje się, że szczyt zachorowań na białaczkę przypada na 4.-5. rok życia). "Należy ułatwiać dziecku kontakty towarzyskie w pierwszym roku życia, i to z jak największą liczbą dzieci. Kontakt ze starszymi dziećmi to prawdopodobnie dobra rzecz" - powiedział naukowiec.