Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej słuchawek bezprzewodowych. Trudno się jednak temu dziwić - brak wiecznie plączących się kabelków pozwala na o wiele większy komfort użytkowania niż w przypadku tradycyjnych słuchawek. Dziś bierzemy pod lupę cieszącą się świetnymi opiniami internautów propozycję od popularnej marki Creative - słuchawki Outlier Air Sports, stworzone z myślą o aktywnych osobach. Czy faktycznie potrafią dotrzymać kroku sportowcom? Czy warte są swojej ceny? Szukając odpowiedzi na te pytania, przystąpiliśmy do testu.

Creative Outlier Air Sports - unboxing

Na opakowaniu znajdziemy tradycyjnie informacje o najważniejszych funkcjach i zastosowanych technologiach. W środku, poza samymi słuchawkami, znajdziemy niewielki, mieszczący się w kieszeni spodni futerał ładujący, zapinany na rzep pasek na rękę, do którego np. po skończonym treningu można schować słuchawki (a także np. używać go na co dzień i chować w nim jakieś drobne przedmioty), przewód USB typu C i zestaw wymiennych, silikonowych końcówek w trzech rozmiarach (XS, S i M).

Creative Outlier Air Sports - design

Pierwsza rzecz, na którą zwraca się uwagę w przypadku Outlier Air Sports to niezwykła lekkość. Obydwie słuchawki ważą łącznie jedynie 10 gramów, czyli po około 5 gramów jedna.

Lekkie jest także ładujące etui - jego waga to tylko 54 gramy. Wykonany z aluminium pokrowiec w kolorze grafitowym z pomarańczowymi elementami robi także świetne wrażenie estetyczne i wyraźnie podkreśla sportowy charakter tego zestawu. Z jednej strony widnieje grafika prezentująca sportowca, a z drugiej umiejscowione są diody informujące m.in. o postępach w ładowaniu.

Wróćmy jednak do samych słuchawek. Nie da się zaprzeczyć, że ich wygląd jest raczej minimalistyczny. Kluczowym i bardzo praktycznym elementem są świecące się na czerwono lub niebiesko diody, informujące nas o ich aktualnym trybie, prawidłowym podłączeniu czy poziomie naładowania.

Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, to na pewno warto wspomnieć o tym, że Outlier Air Sports nie wystają mocno z ucha, co akurat w przypadku słuchawek stworzonych z myślą o korzystaniu z nich w trakcie uprawiania sportu, jest ich niewątpliwą zaletą. Nie zdarza się bowiem, by wypadały nawet podczas wykonywania intensywnych ruchów, skłonów, skakania czy biegania.

Zobacz także:

Co dość istotne, Outlier Air Sports nie posiadają paneli dotykowych, lecz fizyczne przyciski. Sterowanie odtwarzaniem muzyki, czyli odtwarzanie, wstrzymanie, powrót do poprzedniego utworu oraz przejście do następnego utworu, a także obsługa połączeń i funkcji Google Assistant odbywa się poprzez zwykłe naciśnięcie lub przytrzymanie odpowiedniej słuchawki.

Creative Outlier Air Sports - czas pracy

Czas pracy to zdecydowanie jedna z największych zalet tego modelu - same słuchawki, przy standardowym poziomie głośności, działają przez około 10 godzin. Te imponujące wyniki to zasługa m.in. zastosowanej w nich technologii Bluetooth 5.0, zużywającej o wiele mniej energii niż poprzednie systemy. Warto jednak dodać, że korzystanie z futerału ładującego przedłuża ten czas aż do 30 godzin - jest on bowiem w stanie jeszcze dwukrotnie naładować słuchawki od zera do maksymalnego poziomu.

Creative Outlier Air Sports - jakość dźwięku

Za jakość dźwięku w słuchawkach Outlier Air Sport odpowiada membrana o średnicy 5,6 mm z grafenu, czyli najcieńszego i najtwardszego nanomateriału na świecie. A jak to wygląda w praktyce? Jak na ich stosunkowo mały rozmiar, naprawdę świetnie odcinają nas od dźwięków z otoczenia.

To, co jest na pewno warte podkreślenie, to fakt, że komfort ich użytkowania utrzymuje się na tym samym poziomie także podczas mniej optymalnych warunków niż zwykłe słuchanie muzyki podczas pracy czy nauki. Zastosowane materiały sprawiają, że ani pojawiający się w trakcie wzmożonego wysiłku pot, ani nawet lekki deszcz nie wywołują pogorszenia jakości dźwięku ani nie powodują wypadania słuchawek z uszu.

Rzeczą, na którą zazwyczaj zwracamy uwagę w ocenie jakości dźwięku słuchawek jest to, jak radzą sobie one z utworami z różnych gatunków muzycznych. Trzeba przyznać, że ten test Outlier Air Sport zdały bardzo dobrze - świetnie definiowany ale nie nadmiernie podbity bas sprawia, że przyjemnie odsłuchuje się w nich tak samo muzyki z pogranicza popu i rocka, jak i muzyki klubowej czy R&B.

A co z wrażeniami osób, które lubią posłuchać muzyki odrobinę głośniej? Również bez zarzutów. W sportowej propozycji od Creative na szczęście nie uświadczycie nieprzyjemnych trzasków podczas wzmacniania dźwięku.

Jeśli chodzi o realny zasięg działania słuchawek, to wynosi on około 10-15 metrów. Oznacza to w praktyce, że smartfon, z którego odtwarzamy muzykę w czasie treningu, może nawet znajdować się w tym czasie nawet w innym pomieszczeniu. O tym, co jest wyjątkowo istotne w przypadku tego typu słuchawek, jest ich bezproblemowa współpraca ze sobą - te działające w technologii True Wireless słuchawki nie przerywają odtwarzania przy ich zakładaniu czy chowaniu telefonu do kieszeni, co niestety jest dość powszechnym problemem występującym w przypadku innych bezprzewodówek.

Outlier Air Sports posiadają dodatkowo wbudowany mikrofon wielokierunkowy, który świetnie zbiera dźwięki i pozwala na prowadzenie dobrej jakości rozmów.

Jeśli także macie ochotę przetestować sportowe słuchawki Creative to macie teraz ku temu naprawdę świetną okazję - w Media Expert można je aktualnie dostać już za 299 złotych.