Program "Ciąża plus": bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Program "Ciąża plus" wejdzie w życie już za około dwa miesiące. Potwierdziła to na konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia sama wiceminister, Józefa Szczurek Żelazko. Jakie są jego założenia? 

Celem programu jest finansowanie ze środków publicznych leków na receptę dla kobiet w ciąży. Wiceminister wyjaśniła jednak, że chodzi tylko o wybrane środki:

Panel leków ustalany jest przez konsultantów krajowych. Wiemy, że będą to leki, które kobieta musi zażywać w trakcie ciąży, jeśli chorowała przed zajściem w nią (np. na cukrzycę lub nadciśnienie), leki na choroby zdiagnozowane w czasie ciąży, oraz te niezbędne dla prawidłowego rozwoju i utrzymania ciąży, czyli leki hormonalne, które gwarantują prawidłowy rozwój płodu.

Kobiety w ciąży będą miały dostęp do bezpłatnych leków od momentu potwierdzenia ciąży przez ginekologa do momentu jej zakończenia. Leki stosowane podczas porodu i w okresie połogu wchodzą w zakres świadczeń gwarantowanych i będą finansowane na zasadach dotychczasowych.

Program "Ciąża plus": ile będzie kosztował?

Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży oznaczona będzie symbolem „C". Na recepcie dla ciężarnej, która nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, umieszczany jedzie symbol „CN".

Jak oceniają eksperci w ciągu 10 lat bezpłatne leki dla kobiet w ciąży będą kosztować państwo łącznie 316,06 mln zł. W 2019 r. Fundusz wyda na nie 10 mln zł, w przyszłym roku 22 mln zł, w 2021 r. - 24,2 mln zł, a w 2028 r. - 46,5 mln zł.

Zdaniem niektórych lekarzy ta ustawa jest "zabiegiem czysto PR-owym". "Kobiety w ciąży rzadko leczy się farmakologicznie poza szpitalem, a jeśli już to na nadciśnienie, na które u kobiet w ciąży stosuje się jeden niezbyt drogi lek. W pozostałych przypadkach ciężarne przyjmowane są do szpitala i tam leczone lekami w ramach hospitalizacji. Lista bezpłatnych kobiet dla ciężarnych jest więc zabiegiem czysto PR-owym" - powiedział dla "Rzeczpospolitej" jeden z warszawskich lekarzy ginekologów.

Autorzy ustawy przypominają, że ciąża jest stanem, w którym stosowanie leków powinno być ograniczone do minimum ze względu na bezpieczeństwo zarówno dla matki jak i płodu.

Zobacz także:

Resort zdrowia zakłada że projektowana ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży minister zdrowia ma ogłosić nie później niż 4 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy.

Darmowy pobyt w szpitalu dla rodziców i opiekunów chorego dziecka

Warto wspomnieć, że dyskusja na temat programu "Ciąża plus" wywiązała się na konferencji dotyczącej wejścia w życie ustawy, która znosi opłaty za pobyt w szpitalu dla rodziców i opiekunów dziecka lub osoby niepełnosprawnej. Wiceminister zdrowia zaznaczyła, że od tej pory placówki nie będą mogły pobierać pieniędzy za korzystanie z łóżka, a także dostęp do na przykład łazienki, czajnika czy gniazdka. Wszystkie tego typu koszty ma pokrywać teraz Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Źródło: rzeczpospolita.pl