Twój fototyp

Aby skutecznie ochronić swoją skórę przed oparzeniami słonecznymi i fotostarzeniem poznaj swój fototyp. Wśród Polek najbardziej powszechne fototypy to:

Fototyp I – typ celtycki
Masz bardzo jasną skórę, piegi, rude włosy, niebieskie lub zielony oczy. Nawet krótkie opalanie wywołuje u Ciebie oparzenie, dlatego powinnaś unikać przebywania bezpośrednio na słońcu. Stosuj ochronę o indexie SPF 50+.

Fototyp II – typ północnoeuropejski
Masz jasną skórę, jasne włosy, jasne oczy (błękitne, zielone, jasnoszare). Po opalaniu masz zaczerwienioną skórę, czasami oparzoną. Stosuj ochronę o indexie SPF od 30 do 50+.

Fototyp III – środkowoeuropejski
Masz normalny kolor skóry (ani szczególnie jasny, ani szczególnie ciemny), włosy brązowe (szatynka), oczy piwne, brązowe lub niebieskie. Zazwyczaj opalasz się łatwo, jednak duża dawka promieniowania szkodzi również tobie. Ochrona odpowiednia dla ciebie to kosmetyki z filtrem od SPF 15 do SPF 50+.

Fototyp IV – południowoeuropejski
Ciemna, oliwkowa karnacja oraz ciemne włosy i oczy to twoje cechy charakterystyczne. Twoja skóra dobrze chroni się przed poparzeniem, warto pomóc jej dodatkowo kosmetykami z SPF 12-30.  

Ochrona w różnych okolicznościach

Pamiętaj, że innej ochrony potrzebujesz opalając się na Mazurach, a innej korzystając z kąpieli słonecznych w Egipcie czy Tunezji. Część promieni słonecznych dociera do ciebie także wtedy, gdy przebywasz w cieniu – nie rezygnuj wtedy ze smarowania się kremem z filtrem. Pamiętaj także o powtarzaniu aplikacji w ciągu dnia, szczególnie po kąpieli – chyba, że wybierasz preparat wodoodporny. Szczególnego zabezpieczenia przed słońcem wymaga delikatna skóra dziecka. Nie pozwól by maluch uległ bolesnemu poparzeniu. Chroń jego ciało kremem z wysokim filtrem przygotowanym specjalnie z myślą o dzieciach. Po opalaniu używaj nawilżających balsamów oraz łagodzących preparatów na bazie aloesu.  

Alternatywa

Mocno opalona skóra wcale nie jest trendy. Lepiej wyglądać blado, tajemniczo i pozostać zdrową! Jeśli jednak mocno zależy ci na przyciemnieniu skóry skorzystaj z samoopalacza. Obecnie na rynku jest wiele kosmetyków, które „opala cię bez opalania”, ładnie pachną i nie pozostawiają nieestetycznych smug.   

Zobacz także: