Ambulans z Serca ratuje niemowlę

Poruszające zdarzenie opisał na swoim Facebooku Ambulans z Serca karetka dla bezdomnych. Ambulans jest oddolną inicjatywą zrzeszająca lekarzy, studentów medycyny i ratowników medycznych, którzy po godzinach w swoim wolnym czasie wsiadają do karetki i niosą pomoc najbardziej potrzebującym, o których często nie ma się kto zatroszczyć. Nie chodzi tylko o zaplecze medyczne, pomagają też zorganizować miejsca w schroniskach i noclegowniach. Nie odmówili również pomocy kobiecie, która zaczęła rodzić o 7 rano, na jednym z warszawskich ogródków działkowych.

O 7 rano w ostatni wtorek przyszły pierwsze informacje od streetworkerki, że nasza pacjentka zaczęła rodzić i jest już w szpitalu. Jakiś czas później w tym samym dniu przyszło na świat Maleństwo, które w ciepłym i przytulnym szpitalu znalazło się w zasadzie na chwilę. Ostatnie miesiące życia w brzuchu matki, która doświadcza bezdomności, również minęły bezpowrotnie. Teraz szereg procedur.

Co stanie się z dzieckiem?

Choć poród zakończył się szczęśliwie, a dziecko od razu trafiło do szpitala, to ratownicy z Ambulansu wciąż zastanawiają się, jak potoczą się losy maleństwa, które pojawiło się na świecie w tak trudnych warunkach.

Po tych kilku miesiącach bezdomności dla nienarodzonego dziecka najbliższą osobą stał się kurator. Na pewno za chwilę przytuli go matka zastępcza. Czy będzie z dzieckiem na zawsze? Czy dziecko dowie się o dzielnych młodych streetworkerkach, kuratorce, pracownikach socjalnych ośrodka pomocy społecznej, lekarzach, ratownikach, którzy od wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych przez ostatnie tygodnie robili wszystko, by dziecko nie urodziło się gdzieś na opuszczonej działce w mroźny marcowy dzień?

O 7 rano w ostatni wtorek przyszły pierwsze informacje od streetworkerki, że nasza pacjentka zaczęła rodzić i jest już w...

Opublikowany przez Ambulans z Serca karetka dla bezdomnych Wtorek, 23 marca 2021

 

Nie obyło się również bez podziękowań. We wpisie wymienione zostały wszystkie osoby, które pomogły w akcji ratunkowej, dając tym samym noworodkowi szansę na lepszy start.

Znam tych ludzi. Ludzi, którzy dali szansę Maleństwu na bezpieczne życie. Maleństwu, które urodziło się bezdomne. Ci ludzie to lekarz Łukasz Pulik, ratownicy Paweł Kosmowski, Rafał Muszczynko, Paweł Leśniowski, Piotr Shiffer, pielęgniarka Agnieszka Nowa. Największą jednak wdzięczność czuje do Aleka Polis Aleksandry Polisiewicz, Kasi Wnuk oraz Justyna Kościukiewicz. Wasza praca jest przykładem dla streetworkerów w całej Polsce.

Na koniec pojawia się jeszcze wzmianka o tym, że niestety ciąże wśród osób w kryzysie bezdomności nie należą do rzadkości. Między innymi z tego powodu praca ratowników-wolontariuszy jest tak ważna i potrzebna. Pojawiła się też prośba o udostępnianie posta, aby świadomość na temat działań Ambulansu mogła się szerzyć. Dzięki temu być może lekarze i ratownicy zdołają uratować więcej osób.